Sok folyadék, vastag pajzs

Dicséretes, ha valaki buzgón belevág a méregtelenítésbe, mert meg akar szabadulni a szervezetében felgyülemlett salakanyagoktól. Ám csupán akkor van értelme, ha ez egyúttal az életmódváltás kezdete is. A külső-belső tisztulást néhány ötlettel segítjük.

EgészségünkSzijjártó Gabriella2007. 09. 07. péntek2007. 09. 07.
Sok folyadék, vastag pajzs

Négy sárgarépát és négy brokkolirózsát a szárával együtt aprítsunk fel, adjunk hozzá egy fél almát, és pürésítsük botmixerrel. Vagy tíz deka sárga szőlőt és három kivit pürésítsük, és keverjük el egy narancs levével. Egyik recept kiválóbb, mint a másik – valahogy sokunknál mégsem működnek, nem érezzük magunkat fittebbnek és egészségesebbnek tőlük. Mit hibázunk el?
Gyakran a tudatosság és a kitartás hiányzik belőlünk – válaszolja meg kérdésünket Sütő Éva szigetszentmiklósi kozmetikusmester. Ha nehéz, sós-fűszeres, egészségtelen ételeken élünk, ha elkerüljük a zöldségek, gyümölcsök fogyasztását, ha napközben nem iszunk elég (két-három liter) folyadékot, és ha semennyit sem mozgunk, akkor hiába is csillapítjuk háborgó lelkiismeretünket a vödörszámra vedelt sárgarépalével!
Hogy ne unjuk meg a legegyszerűbb salaktalanítót, a vizet, kombináljuk zöldteával. Utóbbiról elég, ha annyit mondunk: hatóanyagai természetes védőpajzsként tízszer olyan hatékonyan védik sejtjeinket, mint a C- és az E-vitamin. Gyógynövények közül a csalánt, a bodzát, a kukoricabajuszt, a körömvirágot és a fehérmályvagyökeret ajánljuk – igyunk meg minden este három deci teát a szokásos napi folyadékbevitelen túl. A salaktalanító gyógykészítmények közül csakis azt vegyük meg, amelyik csomagolásán felsorolják a gyógynövények nevét. Önmagukban véve nem tesznek csodát, de azért segíthetik méregtelenítési terveinket.
Kúraszerűen legfeljebb tíz napig ajánlatos zöldteát inni, de ez mindig társuljon változatos étrenddel, hogy pótlódjanak a salaktalanítás során távozó vitaminok és ásványi anyagok. Kiváló kiegészítők a natúr sajtok és a natúr joghurtok.
Salaktalanításkor helyet kaphatnak a cukormentes gyümölcs- és zöldséglevek. Legalkalmasabb a frissen préselt grépfrút- vagy ananászlé, majd következik a sorban a sárgarépa-, a savanyúkáposzta-, illetve brokkolilé. Fogyasszunk naponta két-három pohár gyümölcs- vagy zöldséglevet, így szervezetünk minden szükséges vitaminhoz hozzájut.
Aki teheti, ne hagyja ki a szaunázást, mert a hőkamrában egyszerűen kiizzadhatjuk a szervezetben felhalmozódott salakanyagokat. A kötőszövetben, a zsírszövetben és az izmokban – testsúlytól függően – kb. 35 liter víz raktározódik. A méreg- és salakanyagoktól a meleg hatására a szervezet a bőrön keresztül szabadul meg: szaunázás közben egy alkalommal a pórusokon keresztül egyliternyi víz párolog el. Szaunázás alatt ne igyunk, máskülönben szervezetünk nem tud méregteleníteni! Ám utána minél több alkoholmentes, természetes italt döntsünk magunkba. Az infraszauna mellett szól, hogy az két-három centi mélyen a bőr alá hatol, ezáltal a mélyebb rétegek is felmelegszenek, és több salakanyagot ürít a szervezet.

Csináld magad!
Aki natúr helyett mégis gyümölcsös joghurtra vágyik, vásárlás helyett inkább készítsen otthon maga, az biztosan mentes lesz a tartósítószerektől: egy natúr joghurtba keverjünk negyed kiló túrót, pici mézet, némi édesítőszert, valódi vaníliaport (bioboltokban kapható) és friss, darabolt idénygyümölcsöket. Cukorbetegek is élhetnek a nálunk csak biokertészetekben ismert, stevia nevű természetes édesítőnövény kivonatával (a stevia rebudiana Dél-Amerikából származik, cserépben vagy fagymentes időszakban termesztett levele a kivonat nyolcadának-kilencedének megfelelő édesítőanyagot tartalmaz).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek