Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kevesen tudják pontosan, mi is a különbség az influenza és a nátha között. Mindkettőt vírus okozza, a náthát mégis hajlamosak vagyunk könnyelműen kezelni, míg az influenzával már nehezebben bírunk el. Az Élet Egészség novemberi száma rendet tesz a betegségek közt – mi most az influenza elleni védekezésről szólunk.
Egy-egy járvány alkalmával hazánkban mintegy másfél-kétmillió ember jelentkezik influenzaszerű tünetekkel az orvosnál. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat idén is mintegy 1,3 millió ingyenes, influenza elleni oltóanyagot oszt szét október 24. és november 6. között a háziorvosi körzeteknek, ahol november tizedikétől kérhető az oltás.
A veszélyeztetett személyek számára az állam térítésmentesen biztosít oltóanyagot, és beadatásakor nem kell vizitdíjat fizetni. Idetartoznak a csecsemők, a kisgyermekek, a hatvan év felettiek, kortól függetlenül a krónikus betegek, a közösségben élők, illetve ott dolgozó személyek, a diákotthonok lakói, az egészségügyi dolgozók, a pedagógusok, a szoptató anyák, az influenzaszezon idejét megelőzően családalapítást tervező nők. A várandósok szülész-nőgyógyász szakorvosukkal egyeztessenek arról, hogy kérjék-e a védőoltást. 2005 óta a baromfinevelőkben és feldolgozókban tevékenykedők ugyancsak térítésmentesen kapják a vakcinát.
Azok, akik nem tartoznak a kockázati csoportba, de szeretnének influenza ellen védőoltást kapni, a háziorvosukkal felírathatják a vakcinát. Az influenza elleni legolcsóbb védőoltás 940 forint. Az oltást az influenzaszezon előtt egy-három hónappal ajánlatos beadatni, jóllehet a szakemberek szerint még a járvány kezdetekor adott védőoltás is előnyös lehet.
Az oltóanyag influenzás megbetegedést nem okozhat, mert nem tartalmaz élő vírust. Az oltást követően 6–12 órával azonban az injekció helyén enyhe, 48 órán belül külön kezelés nélkül elmúló bőrpír jelentkezhet. Az oltás utáni 24–48 órán belül spontán megszűnő hőemelkedés, mérsékelt influenzaszerű tünetek léphetnek fel. A tyúktojásban előállított oltóanyag allergiás reakciót, súlyos anafilaxiás sokkot válthat ki tojásfehérje-érzékenység esetén.
Egészséges személynél a teljes védettség nagyjából 14 nap után alakul ki és 6-12 hónapig fennmarad. A gyermekek és a fiatal felnőttek nagy mennyiségű ellenanyagot termelnek, míg idősebb korban, valamint idült betegségekben gyengébb az immunválasz. A tavalyi oltás az idei szezonban nem nyújt védettséget, mert a vírusok folyamatosan változnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu