Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az emberek körülbelül fele nem szívesen ölelné át pikkelysömörben szenvedő embertársát, nem úszna vagy étkezne vele együtt – derült ki egy nemzetközi felmérésből. Magyarországon 140-200 ezren szenvednek psoriasisban.
Kép: Szeged, 2007. november 20. Fényterápia, pikkelysömör lézeres kezelése. Fotó: Ujvári Sándor
Nem válogat, fiatalokat és időseket egyaránt érint a pikkelysömör: jellemzően 18-20 éves korban vagy a betegek ötvenes éveiben jelentkezik először, de bármely életkorban előfordulhat. És ha egyszer felbukkan, nemcsak esztétikailag rontja az érintett személy küllemét, hanem az emberi kapcsolatait is tönkreteheti. A psoriasis semmilyen formában nem fertőz, mégis sokan – ahogy a felmérés is mutatja – rettegnek érintkezni a bőrbetegekkel.
A pikkelysömör krónikus, hosszan tartó, kiújulásra hajlamos betegség. Nem véletlen az elnevezés: a betegek bőrén hosszú ideig megmaradó, kissé kiemelkedő, körülírt vörös foltok jelennek meg, amelyek szürkés- vagy ezüstfehér pikkelyekben hámlanak. Ennek az az oka, hogy az elhalt bőrsejtek helyébe lépő új sejtek túl gyorsan termelődnek, hirtelen fellökődnek a felszínre, ahol foltokat, pikkelyeket képeznek. Különösen a könyökön, a térden, a kézfejen, deréktájékon és a hajas fejbőrön jelentkeznek. Egyeseknél „csupán” a bőr szárazsága, pikkelyessége látható, másoknál ez viszketéssel is jár.
A betegség kialakulása több tényezőtől függ. A hajlam öröklött, ebben több gén is szerepet játszik. Ma még nincs olyan rutinvizsgálat, melynek segítségével a bőrtünetek megjelenése előtt jelezhető lenne a pikkelysömörre való hajlam. Ahhoz, hogy a betegség tüneteket okozzon, az öröklött gének mellett úgynevezett provokáló faktorra is szükség van. A fokozott, tartósan fennálló stressz, a bőrt érő fizikai hatások és az elhízás is egyértelműen azok közé a faktorok közé tartoznak, amelyek elősegítik a pikkelysömör kialakulását és az esetlegesen fennálló tünetek súlyosbodását. Egy nemrég megjelent amerikai tanulmány szerint a dohányzás is komoly kockázati tényezőnek tekinthető a kórkép kialakulásában.
Bár a betegség ma még nem gyógyítható, de hosszabb-rövidebb időre tünetmentesíthető. A kezelés lehet helyi, gyógyszeres vagy a legújabb, a fényterápián alapuló – illetve ezek kombinációja. A kenőcsök puhítják a bőrt és csökkentik az új bőrsejtek termelésének sebességét. Néhányan a Holt-tengerhez utazva remélnek gyógyulást, a napfény, az ásványi anyagokban gazdag iszap és a sós tengervíz kombinációja ugyanis eredményesen kezeli a pikkelysömört. Bizonyos esetekben az akupunktúra is hatásos lehet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu