Ferde szemmel nézünk a világra

Szembe kell néznünk vele: a civilizáció vívmányai rontják a szemünket. Állítólag másfél évtized múlva tíz japánból kilenc szemüveges lesz. Nálunk is romlik a helyzet: minden negyedik gyereket szemészetre kell vinni.

EgészségünkPalágyi Edit2008. 02. 08. péntek2008. 02. 08.

Kép: csababácsi szem tengely ferdülés bandzsaság látás szemüveg 2008 02 04 Fotó: Kállai Márton

Ferde szemmel nézünk a világra
csababácsi szem tengely ferdülés bandzsaság látás szemüveg 2008 02 04 Fotó: Kállai Márton

Rosszul tesszük, hogy mindig csak közelre nézünk, és sosem fürkésszük a távolt, ahogy vadászó őseink tették. A szem egyoldalú terhelése miatt ugyanis egyre több a rövidlátó. Nálunk tíz emberből négy hord szemüveget, de az éleslátásunkra folyamatosan veszélyek leselkednek: a vibráló képernyők és az erősödő UV-sugárzás ártalmai mellett számos betegség is szemtünetekkel jár.
Hatéves koráig a gyerekek negyede megjárja a szemészeti rendelőt. Sok szembaj azonban rejtve marad, az orvosok ezért is szorgalmazzák, hogy újra vezessék be a kötelező szűrővizsgálatot. Több csecsemő születik fénytörési hibával, a kicsiket játék közben is fenyegetik a szemsérülések, ráadásul a kancsalságot még óvodás kor előtt érdemes kiszűrni. Ha a gyerek hunyorog és ferdén tartott fejjel nézelődik, már érdemes gyanakodni.
A kancsalság – görög szóval strabismus – eredetileg ferde nézést jelent. Azoknál a gyerekeknél, akik „ferde szemmel néznek a világra”, nem alakul ki a kétszemes térlátás. A kancsalító szem közvetítette képet ugyanis egy idő után nem veszi figyelembe az agy látóközpontja. Így csak két dimenzióban látják a világot, tehát kialakulhat a tompa látás. Ha időben fény derül a bajra, még orvosolható, méghozzá úgy, hogy az ép szemet leragasztják, s így erősítik a kancsalítót.
Azok járnak rosszabbul, akiknél felnőtt korban jelentkezik a kancsalság – például a szemizmok bénulása miatt –, ők ugyanis mindkét szem közvetítette képpel „szembesülnek”, azaz kettős látástól szenvednek. Ilyenkor sebészeti beavatkozással korrigálható a probléma.
A szem érzékeny szerv, számos egyéb betegséget jelez. A pajzsmirigy-túlműködés egyik formája, a Basedow-kór kellemetlen velejárója a szem kidülledése. Ebben az autoimmun-betegségben ugyanis a szervezet ellenanyagot termel saját sejtjei, így a szemizmok ellen is. A gyulladástól a szemgolyó mögötti szövetek megduzzadnak, ez okozza a dülledtséget és a jellegzetes merev tekintetet.
A kínzó, viszkető kötőhártya-gyulladás az allergia velejárója lehet, s ha a beteg nem a pollenre, hanem a poratkára vagy a macskaszőrre érzékeny, akár egész éven át tarthat. A cukorbetegség roncsolja a retinát, károsítja a szem ereit, emellett hajlamosít az időskori szürke hályogra. Ha nem tekintjük azokat, akik születésüktől látássérültek vagy valamilyen sérülés miatt vesztették el a szemük világát, a vakság okai közt a diabétesz a második helyen szerepel. A cukorbetegségben szenvedőknek azt javasolják: új szemüveget csak akkor kérjenek, ha már beállították a vércukorszintjüket. A vércukorszint ingadozása ugyanis hatással van a szem fénytörésére, így közel- vagy távollátóvá tehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek