Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokan tévesen úgy gondolják, hogy Magyarországon ingyen gyógyítanak. Holott a társadalombiztosítás a befizetett járulékforintokból finanszírozza az egészségügyi ellátások jelentős részét. Jelenleg félmillió embernek rendezetlen a jogviszonya. Mi történik velük 2008. január 1. óta? – ezt követi nyomon összeállításunk.
Kép: Kecskemét, 2008. január 29. TAJ kártya ellenőrzés a kecskeméti megyei kórházban. Egészségügy. Fotó: Ujvári Sándor
Ingyen orvos és ingyen gyógyszer márpedig nincs! – mindenekelőtt ezt az alaptételt kellene tisztáznunk magunkban. Minden magyar állampolgár köteles betegbiztosítási járulékot fizetni, ugyanis ebből finanszírozza az állam az egészségügyi ellátások többségét. A rendszer szolidaritáselvű: mindenki a jövedelmének megfelelő arányban járul hozzá, de a befizetett összegtől függetlenül annyit „vehet ki”, amennyire szüksége van megbetegedése esetén.
A gondok ott kezdődnek, hogy 3,9 millió járulékot és adót fizető állampolgár fedezi 10 millió ember ellátásának költségét. Hiszen akik jövedelemmel nem rendelkeznek, de jogosultak egészségügyi szolgáltatásra (például a nyugdíjasok, a kiskorúak, a felsőoktatási intézményben tanulók, a munkanélküli-ellátásban részesülők stb.), azok után a központi költségvetés az adóforintokból fizeti be a járulék összegét. Ezt az aránytalan terhet már nem bírja el az ellátórendszer.
Mi változott január 1-je óta? Néhány hete valamennyi egészségügyi szolgáltató köteles ellenőrizni az ott megforduló betegek jogviszonyát – tájékoztatta lapunkat Molnár Barbara, az OEP szóvivője. Ezentúl ha a háziorvosnál, a rendelőintézetben, a kórházban vagy a gyógyszertárban valaki arról értesül, hogy rendezetlen a jogviszonya, és ezt harminc napon belül nem rendezi, akkor az adatai átkerülnek az APEH-hez. Az adóhivatal vizsgálatot indíthat, és ha kiderül, hogy a beteg köteles lenne járulékot fizetni, de ezt nem teszi, elévülési ideig visszamenőleg behajthatják rajta az elmaradt járulékokat és annak kamatait.
Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni: a napvilágra került rendezetlen jogviszonyunk még nem jelenti azt, hogy potyautasok vagyunk. Az igazi potyautas az, aki köteles lenne, de mégsem fizet járulékot. Sokszor csak adminisztrációs hiba (hibás vagy elmaradt jelentés) miatt tűnik az illető betegbiztosítás nélkülinek az OEP rendszerében. Például a nyugdíjas jogviszonya csak akkor rendezett, ha a nyugdíjfolyósító lejelentette. Vagy ha a munkavállaló helyett a munkáltatója jelent, de az adatszolgáltatás hibásan történt, akkor az illetőnek az OEP rendszere szerint rendezetlen a jogviszonya, még ha közben rendesen fizetik is utána a járulékait.
Ha az orvosnál kiderül, hogy az OEP nyilvántartása szerint nincs jogviszonyunk, mielőbb igyekezzünk tisztázni a helyzetet! A lakóhely szerinti megyei egészségbiztosítási pénztárnál mutassuk be vagy postai úton juttassuk el a jogosultságunkat bizonyító okirat másolatát, például munkaviszony esetén a munkaszerződést és három hónapnál nem régebbi bérfizetési igazolást; rendszeres szociális segélyben részesülő esetén a folyósító önkormányzat igazolását.
Akiknek nincs semmilyen más jogviszonyuk, azok nyilatkozhatnak az adóhatóságnál és vállalhatják az úgynevezett egészségügyi szolgáltatási havi járulék megfizetését, s máris jár nekik az ingyenes gyógyítás. Január 1-jétől ennek összege havi 4350 Ft (napi 145 Ft). Ugyanígy kell eljárniuk többek között a háztartásbelieknek és az őstermelőknek is.
Kártyázik az orvos meg a patikus
Ha a vételi viszonyok szerencsésen alakulnak, már a siroki gyógyszerész is pontosan látja, hogy ki az, akinek probléma adódott a társadalombiztosítási jogviszonyával. A Mátra hegyei közt megbúvó falucskában azonban olykor napokig is kimaradozik a kapcsolat a mobilszolgáltatóval, így a telefonvonal segítségével, nehézkesen nézhet utána a patikus, vajon a támogatott gyógyszert olyan páciens váltotta-e ki, aki jogosult az ellátásra. Hiába ismer mindenkit ezen a kétezer lelkes kis településen a gyógyszerész, Ránki Csilla. Ha ugyanis nem ellenőrizte a vevő taj-kártyájának számát, még akkor is rajta hajtják be a gyógyszer társadalombiztosítási támogatásának 10 százalékát, ha a páciens jogviszonyát egyébként rendben levőnek találták.
Idén január elejétől csupán nyolc-tíz figyelmeztetést adtak ki a siroki Zsálya patikában – ilyen papírt azok kapnak, akiknek a társadalombiztosítási jogviszonya vagy maga a taj-száma érvénytelen. A problémás esetek közt akadt gyesen levő kismama, aki a szabályok szerint biztosítottnak számít, valamilyen adminisztrációs hiba miatt mégsem szerepelt a lajstromban. Előfordult, hogy olyan helybelivel akadt gond, aki évek óta alkalmazottként dolgozik, s úgy tudta, munkaadója becsületesen fizeti utána a járulékokat. Érvénytelen taj-számot jelzett a nyilvántartás például annál a kislánynál, akit egyhetes korában örökbe adtak, majd néhány hónap múlva megváltoztatták a nevét. Így az új név már nem egyezett a számmal.
Ugyanúgy kiszúrja a rendszer azt is, ha valaki netán elhunyt családtagja taj-számával próbálja kiváltani a pirulákat. Ilyen csalási kísérlet szerencsére Sirokban még nem fordult elő.
A tavalyi év derekán még legalább százhúsz potyautast fedezett fel havonta Kristofori György siroki háziorvos. Idén januárban azonban már csak feleannyi rendezetlen jogviszonyra bukkant a kétezer kártyás praxisban. Az internetes kapcsolat jóvoltából néhány pillanat alatt kiderül, kik a problémás betegek. Ők ugyanúgy megfizetik a vizitdíjat, s ugyanolyan orvosi ellátást kapnak, mint a többiek. A doktor figyelmezteti őket, hogy mihamarabb rendezzék a jogviszonyukat, hiszen nekik sem érdekük, hogy az adóhivatal hajtsa be a költségeket.
Néha a háziorvos issza meg a levét a szigorításnak. Az egyik felháborodott munkaadó például, akinek a beosztottja fennakadt a rostán, első haragjában Kristofori doktort hívta fel, s nyomdafestéket nem tűrő hangnemben szidalmazta, amiért ennyit „kukacoskodik” a taj-számokkal…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu