Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyik legfontosabb táplálékunk a kenyér. A magyar ember megszokta, hogy a fehéret eszi, pedig az utóbbi években egyre többször hallani, hogy nem is annyira egészséges. Együnk barnát meg félbarnát, rozsosat és mindenféle maggal dúsítottat, mert napjainkban ezek a divatosak.
Ezt a gondolatot a nyugati világban már nemcsak a reformerek, hanem a betegbiztosítók is szorgalmazzák, mert költségeik csökkentésének egyik lehetséges módját a helytelen táplálkozás okozta megbetegedések megelőzésében látják. Táplálkozási tanácsaik közt első helyen szerepel a teljes őrlésű gabonákból készült termékek fogyasztása.
A fehér kenyérhez, a fehér liszthez alaposan hozzászoktunk, pedig csak alig több mint százéves múltra tekint vissza ennek hagyománya. Az 1870-es években állították fel az első olyan ipari malmot Magyarországon, ami képes volt a korpát a gabonaszem többi részétől eltávolítani. Az emberek egészen addig csak teljes őrlésű gabonából készült kenyeret ettek, amihez a lisztet otthon, saját kezűleg, netán a közös falusi malmokban őrölték.
Mi is a különbség a fehér, tehát a finomított liszt és a teljes őrlésű liszt között? A finomított liszt nem tartalmazza a gabonaszem héját és csírakezdeményét, amelyek vitaminokat, ásványi anyagokat, telítetlen zsírsavakat, enzimeket, rostos anyagokat is tartalmaznak. Patkányokon végzett kísérletek eredménye az volt, hogy a csak finomított liszttel táplált egyedek néhány hét alatt elpusztultak, míg a teljes őrlésű liszttel táplált állatok egészségesen éltek tovább. De, azért nem kell bedőlni minden barna kenyérnek, mert vannak olyanok is, amelyek ételszínezéktől barnák. Ha igazi barna kenyérre vágyunk, érdemes bioboltokban körülnézni. Ez azért fontos szempont, mert a gabonaszem héja nemcsak az értékes táplálóanyagokat gyűjti magába, hanem a növényvédő szerek maradványait is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu