Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az allergia önmagában egy istencsapása, hát még annak, akinél súlyos rohamokkal jár! Jócskán benne járunk a pollenszezonban, ezért néhány jó tanáccsal szolgálunk a heves allergiás reakció kivédésére.
Kép: Kecskemét, 2008. április 06. Gyermekláncfű, pitypang, allergia. Fotó: Ujvári Sándor
Virágporok, állati szőrök, házipor-atka, élelmiszerek, fémek – ezek bármelyikére érzékenyen reagálhat szervezetünk. Akár egyik napról a másikra döbbenten tapasztalhatjuk, hogy allergiás reakciót vált ki, ha az előtte ártalmatlan, de immáron allergén anyaggal érintkezik a bőrünk, esetleg elfogyasztjuk azt.
Vannak olyan esetek, mikor az allergén szélsőségesen heves reakciót vált ki – ezeket anafilaxiás sokknak nevezzük. Ez az allergénnel való érintkezés után perceken belül kialakulhat, de előfordul, hogy csak órák múlva jelentkezik. A roham – ritka esetben – halálos kimenetelű is lehet.
Melyek lehetnek az árulkodó jelek? Az arc, a szájüreg, a nyelv és a torok viszketése, duzzanata; nehézkes, sípoló, asztmatikus légzés, tüsszögés, orrfolyás; a bőr kivörösödése, csalánkiütés; gyors szívverés, gyengeség; gyomorgörcs, émelygés; ájulás. A helyzetet nehezíti, hogy a felsorolt jelek gyakorlatilag mind-mind az allergia szokásos tünetei – ezek szokatlan hevessége jelzi az illető számára, hogy roham következhet be.
Aki allergiás és tudja, hogy fennáll nála az anafilaxiás sokk veszélye (mert már átélt hasonló rohamot), mindig hordjon magánál antihisztamin- vagy adrenalininjekciót, és tanulja meg azt a bőr alá fecskendezni. Az injekcióra tanácsos ráírni, mit tartalmaz és hogyan kell beadni, hogy vészhelyzetben másvalaki is segíthessen.
Sokkoló lehet az élmény annak is, aki kívülállóként éli át embertársa hirtelen fellépő, súlyos allergiás reakcióját! Legelőször is lazítsuk meg a beteg ruházatát a nyakánál és deréktájon, majd fektessük le, a lábát kissé megemelve. Gondoskodjunk arról, hogy szabadon lélegezhessen.
Ha a rohamot méhcsípés váltotta ki, próbáljuk meg a fullánkot a körmünkkel óvatosan kipiszkálni – de vigyázzunk, hogy ne nyomkodjuk, mert a méh fullánkja még tartalmazhat mérget! Ne kockáztassunk: minden esetben hívjunk orvost vagy mentőt!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu