Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Végre hét ágra süt a nap, mégis alig tudunk kikecmeregni az ágyból – ismét beköszöntött a tavaszi fáradtság. A kutatók találgatják, mi okozhatja: vajon az ásványok, a vitaminok vagy a hormonok hiánya? Ha a kimerültség hónapokig tart, más bajra gyanakodhatunk…
Kép: Kerekegyháza, 2008. április 15. Tavaszi fáradtaság. Fotó: Ujvári Sándor
Csicseregnek a madarak, kitárhatjuk az ablakot, kikapcsolhatjuk a fűtést – az ember viszont ahelyett, hogy feldobottan várná a kikeletet, inkább ólmos fáradtságot érez. A tavaszi kedvetlenség azt jelzi, hogy a tél kimerítette a vitamintartalékainkat, és ásványi anyagokból sem jut elég a szervezetnek. A magnézium hiánya például ingerlékenységhez vezet. Ha a cinket nélkülözi a szervezet, akkor csökken a védekezőképesség, fáradékonyság lép fel. A vashiány, a vérszegénység ugyancsak kedvünket szegi. A vízben oldódó B12-vitamin hiányát elsősorban az idegrendszer sínyli meg, de a vörösvértestek képződéséhez is nélkülözhetetlen.
Ideje tehát feltölteni a raktárakat! Sokan esküsznek a méregtelenítő és kedélyjavító gyógyteákra. A citromfű, a csalán vagy épp a levendula áldásos hatású, nem beszélve a C-vitamint tartalmazó csipkebogyóról.
Levertségünkhöz hozzájárul a hormonok játéka is. Az egyik fontos agyi hírvivő anyag, a szerotonin – mely a jó hangulatért, az oldottságért felelős – képződése éppen tavasszal éri el éves mélypontját. Márpedig ha a szerotoninból kevés termelődik, az szorongóvá, netán agresszívvá tesz. A depressziósok vérében is az ideálisnál alacsonyabb szerotoninszintet mérnek, így nem véletlen, hogy a mélabú sokszor épp a természet vidám zsongásának idején tör rá a betegekre. Ugyancsak ludas lehet rosszkedvünkben a melatonin hormon. Ez jó esetben aktívvá, fiatalossá tesz, azonban ha nincs belőle elég, erőtlenek leszünk, s könnyen megtámadnak a betegségek. A jótékony hatású melatonin sötétben termelődik, tehát rosszul teszi, aki éjszakára nem zárja ki a fényt a hálószobájából. A sok mesterséges fény szabálytalanná teszi e hormon termelődését. Ugyancsak azért viseli meg a repülőgéppel utazókat az időzónák átlépése: megzavarja biológiai órájukat – ahogy a melatonin természetes képződését gátolja a három műszakos munkarend is.
Furcsa mód a sok harsogó szín, a vakító napfény is megviseli a télen lelassult, kissé ellustult embert, nem beszélve az időjárási frontokról. Időt kell adni magunknak, hogy alkalmazkodjunk az új évszakhoz, különben túlontúl gyors szívdobogással, hangulatváltozásokkal fogadjuk a kikeletet. Ha elhatalmasodik a levertség, az orrunkat sincs kedvünk kidugni a szobából. Ebben az esetben a szerelmi együttlétet ajánlják a lelki bajok tudorai – a szex ugyanis bizonyítottan tettrekészséget kölcsönöz, és elűzi a búskomorságot.
A tavaszi lelki nyavalyára egyébként a szabad levegőn mozgás a legegyszerűbb gyógyír – kerékpározás vagy fűnyírás, kinek-kinek ízlése és vérmérséklete szerint.
Olajat a halántékra
Szinte mindenkinél előfordul, hogy rövid időszakokra fáradtnak, levertnek érzi magát. A tartós szorongás, a valódi depresszió orvosi kezelést igényel, az enyhébbekben segíthetnek a körülöttünk termő gyógynövények. Avagy a gyomok...
Levendula
Már az ókori rómaiak ismerték a levendula illóolajának nyugtató, feszültségoldó hatását. A nyugodt éjszakai alvás érdekében a virágot más nyugtató hatású gyógynövényekkel keverve tegyük a párnánkba. Ugyanezt a célt szolgálja a fürdővízbe vagy a párnára csöpögtetett levendulaolaj is. Friss virágait a virágzás vége felé szedjük le, amikor a szirmok halványodni kezdenek. Forrázatát – napi kétszer fél-fél csészével – szorongás, ingerlékenység, depresszió csillapítására ajánljuk. Néhány csepp olajat a halántékra masszírozva enyhíti a fejfájást.
Csalán
Csodatévő hatást tulajdonítottak régen a csalánnak: például képessé tesz a félelem leküzdésére meg arra, hogy valaki kézzel halat fogjon… Ma is könnyen hozzájuthatunk, kérés nélkül terem kertjeinkben, az utak, legelők mentén, az erdőkben. Ez esetben nem haszontalanul! A levelek hatékonyak – pláne a tavaszi fáradékonyság idején – alvás- és étvágyzavarok, szellemi és testi kimerültség idején. A teaforrázathoz 3 evőkanál szárított levelet tegyünk 5 dl forrásban lévő vízbe, és 10 percig hagyjuk ázni. Napi 3-4 csésze javasolt, szigorúan cukor nélkül.
Macskagyökér
A legfelkapottabb növényi nyugtatóval, a macskagyökérrel kapcsolatban Európa-szerte sok vizsgálat folyt. Hatékonyságát kezdetben a valepotriátokra vezették vissza, de a közelmúltban végzett kutatások bebizonyították, hogy nyugtató, pihentető, az alvást segítő hatását a valeriánsavnak köszönheti. Jól alkalmazható szorongás, depresszió kezelésére. A föld alatti részeket hasznosítják: betakarítás után azonnal megmossák, és alacsony hőmérsékleten szárítják. Tavaszi kimerültség, álmatlanság esetén napi 2-3 (500 mg-os) kapszula javasolt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu