Mindennapi butulásaink

Elsősorban a hatvan év feletti emberek betegsége a demencia, azaz az értelem hanyatlása. Sokszor azonban nem önálló kórság ez, hanem tünet, ami akár fiataloknál is előfordulhat alkoholizmus, agysérülés, kábítószerezés vagy AIDS következtében.

EgészségünkBalogh Mária2008. 04. 11. péntek2008. 04. 11.

Kép: keresztrejtvény agytorna figyelem idős nő 2008 04 08 Fotó: Kállai Márton

Mindennapi butulásaink
keresztrejtvény agytorna figyelem idős nő 2008 04 08 Fotó: Kállai Márton

Idegsejtjeink száma az életkorral arányosan csökken, mivel szaporodni nem tudnak. Sőt, már húszéves kortól az idegsejtek nyúlványai kezdenek visszahúzódni, így a köztük lévő összeköttetések is csökkennek. Harmincéves kort meghaladva viszont egyre több idegsejt pusztul el, aminek üteme egyénenként változó – magyarázza Kiss Gábor, a Budai Egészségközpont neurológus főorvosa. Kétségbeesni azonban nem szabad, hiszen a nyitott, szellemileg és fizikailag aktív – és nem tespedő, nem alkoholizáló, nem dohányzó, a kábítószert mellőző és egészségesen étkező – embereknél ez a folyamat lassabban megy végbe. Így a következő nagyobb fordulópont ötvenéves kor után következik be, amikor az agy tízévenként két százalékát elveszíti.
A tünetek attól függnek, hogy melyik agyterületen mennyi idegsejt pusztult már el. Főbb jellemzők: feledékenység, bizonytalanság, makacsság, túlzott aggódás, félelem, agresszió, ingerültség, lehangoltság, céltalanság, életuntság. A családtagok és a környezet mindezeket a tüneteket az idős emberek viselkedésében kezdetben egyáltalán nem vagy alig érzékelik, de később az ismétlődő és erősödő tünetek intő jelként szolgálnak. A súlyos feledékenység, amikor az illető már nem ismeri fel rokonait, nem tudja a saját nevét, életkorát – különösen, ha a tünet rövid időn belül alakul ki – komoly agysorvadásra, például Alzheimer-kórra utalhat.
Az értelem hanyatlását leggyakrabban agyi érbetegség, agydaganat, májelégtelenség, pajzsmirigybántalom és egyéb belgyógyászati kórságok válthatják ki a már említett szenvedélybetegségek mellett. A demencia – az elbutulás, a szellemi képességek tartós és jelentős hanyatlása – főként a hatvanévesnél idősebb embereknél alakul ki lassan, fokozatosan, egyre súlyosbodva. Kezdetben a rövid távú emlékezet vész el, majd az éberség és a szellemi frissesség csökken, romlik a térbeli tájékozódási képesség. Ha útnak indul vagy elkóborol a beteg, rendszerint eltéved. Ha valaki rátalál, nem tudja megmondani, honnan jött, hová megy és hogy ki is ő. Lassul és fokozatosan egyre hibásabb lesz a beszéde, számolási készsége gyorsan romlik, beszéd közben tőle szokatlan nyelvtani hibákat követ el.
Tegyük hozzá: egyáltalán nem törvényszerű, hogy mindenkit utolér a kóros elbutulás réme. Jó hír, hogy az öröklődés nagy általánosságban nem jellemző. Az idegsejtek pusztulása egyébként bármelyik életkorban veszélyt jelent, de a tartós stressz, az örökös idegfeszültség, a szorongás önmagában nem elég a demencia kialakulásához. A „hétköznapi”, olykor túlzott feledékenység sokszor nem egyenlő az értelem hanyatlásával, hanem a túlfeszített élettempó következménye.
Ha hasonló tüneteket veszünk észre magunkon, érdemes egy-két nap szabadságot kivenni, s agyunkat kicsit pihentetni. Az agy anyagcseréjének, vérellátásának javítását, az ellazulást viszont ne akarjuk alkohollal, droggal, dohányzással „helyrehozni”, mert ezeknek a szereknek a rendszeres fogyasztása gyorsíthatja az elbutulást. Főként azok esetében, akik mindennap gyógyszert is kénytelenek szedni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek