Kihagy a kialvatlan agy

Fél liter pálinka elfogyasztásának megfelelő „lazaság”, dekoncentráltság és figyelemhiány vesz erőt azon, aki huszonnégy óráig nem alszik – állítják a kutatók. Ha pedig így ül a volánhoz, borítékolható a baleset, netán a tragédia.

EgészségünkValló László2008. 06. 20. péntek2008. 06. 20.

Kép: Álmos autós, fáradtság, forgalom, közlekedés, balesetveszély 2008.06.15. fotó: Németh András Péter

Kihagy a kialvatlan agy
Álmos autós, fáradtság, forgalom, közlekedés, balesetveszély 2008.06.15. fotó: Németh András Péter

A szingapúri Duke Egyetem kutatói olyan önkéntesek agyműködését, illetve látását tesztelték különböző feladatokkal, akik az átlagos 6-8 óránál jóval kevesebbet aludtak. Kiderült: voltak olyan periódusaik, amikor úgy teljesítettek, mint az eleget alvók, ám ezt a normális időszakot időről időre olyan fázisok váltották föl, amikor reakcióidejük alaposan lelassult, azaz drámaian csökkent a látókéreg aktivitása. Mindez az észlelés, a látásfeldolgozás hiányosságaiban, a sorozatos feladattévesztésben nyilvánult meg, mondhatnánk: „rövidzárlat” keletkezett a figyelemben. A szakemberek szerint a kialvatlan ember agyában az ébresztő és a kikapcsoló funkció verseng folyamatosan egymással, ami leköti az erejét, így nem csoda, hogy jóval kevésbé érzékeny a külső környezetből érkező ingerekre, információkra. Olyannyira, hogy az agy néha kihagy, azaz az illető egyszerűen elalszik, s ebből elegendő négy másodperc is ahhoz, hogy – ha történetesen volán mögött ül – tömeges balesetet idézzen elő.
Hazánk közútjain napjainkban 1300-1400 ember veszti életét évente, ami rosszabbodást jelent, hiszen tíz éve még nem értük el az ezres határt. Azon túl, hogy emberéletek oltatnak ki, a keletkezett kár 100-150 milliárd forintot ér el. A vezető ok a gyorshajtás, az esetek mintegy húsz százalékában azonban a fáradtság és az elalvás idézi elő a tragédiát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek