Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
COMBFEJELHALÁS jeligére. Olvasónk mindkét oldali combfejelhalásban (nekrózisban) szenved, emiatt korábban már helyreállító műtéten esett át, de a panaszai nem múltak el végleg. Kérdezi: mitől alakulhat ki a betegség, és tényleg szükséges-e a csípőprotézis beültetése?
A leginkább a combfejeket érintő, úgynevezett avaszkuláris nekrózis leggyakrabban 30 és 60 éves kor között fordul elő. Gyakran mindkét csípőben megjelenik. Kialakulásának oka lehet sérülés, nagy mennyiségben adott szteroidtartalmú készítmény, alkoholizmus, sarlósejtes vérszegénység, véralvadási zavar, egyes daganatok föllépése, de sugárkezelés is.
A betegség okozta fájdalom a comb belső felszínére, illetve a lágyéktájékra sugárzik. Rendszerint járáskor, álláskor erősödik, pihenésre enyhül. Szövődményként az elhalt csontrész összeroppan, ami a fájdalom és a mozgáskorlátozottság növekedésével jár.
Kezelésében a legegyszerűbb műtéti beavatkozás során egy úgynevezett csontdugót távolítanak el a combfejből. Ez igen eredményes a korai időszakban, amikor a csont még nem roppant össze. (Ezzel meg is előzhető az összeroppanás.) A műtét alig egy órát vesz igénybe, utána 4-6 hétig mankókat kell használni. Szóba jöhet még a csontátültetés is, hogy a protézis beültetésének idejét a lehető legkésőbbre tolják. A korán végzett protézisműtétet ugyanis gyakran követi az újabb csere, ami ronthatja a beültetések eredményességét. Olvasónknál valószínűleg megtörtént a csontdugó eltávolítása, s most érett meg a helyzet a protézisre. Higgyen orvosának: a korábbi műtét sem volt fölösleges.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu