Lapos képernyő, púpos hát

Játsszatok sokat, mozogjatok rengeteget! – mondta útravalóul a nyári szünetre az egyik fővárosi általános iskola igazgatója. Pedagógusként a legjobbat tanácsolta a diákoknak a körükben drámaian nagy arányokat öltő gerincbetegségek ellen is.

EgészségünkValló László2008. 07. 04. péntek2008. 07. 04.

Fotó: Kállai Márton

külsõvat vas megye gyerek sport ugrás testnevelés iskola udvar 
2008 06 19    Fotó: Kállai Márton Fotó: Kállai Márton

Hazánkban az óvodások 62 százalékának beteg a gerince. Megdöbbentő adat. Ennél csak a középiskolások gerincállapota megdöbbentőbb: ott 80 százalékos az arány. (Az általános iskolásoké valahol a kettő között.) Az adatokat dr. Ferenc Máriától, az Országos Gerincgyógyászati Központ főorvosától tudjuk, aki szerint a sok ülés, a mozgásszegény életmód, a testtartás szempontjából kifogásolható bútorok és a nehéz iskolatáska mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy baj legyen a fiatalok fejlődő gerincével.
Az iskolatáska most a sutban – nem oka semminek. De ott vannak a nagy csábítók: a televízió, a számítógép, mint az „ülő életmód” kitűnő konzerválói. Ami most különösen is nagy szerepet, netán fő szerepet kap a nyári szünetet élő iskolások körében. Persze mint mindig, most is a mértékkel van a baj. Azzal, hogy a képernyő előtt ülés eluralja a gyerek életét, elveszi az időt, a teret például az olvasástól, és persze a mozgástól is. Aminek egyik következménye a rossz tartás, a torzuló gerinc.
A gyermek gerincoszlopa – a csecsemőkortól kezdve – fokozatosan nyeri el a normális formáját (ami hátulról tekintve domború háti és homorú nyaki, valamint ágyéki szakaszra különül). A görbületek mellett természetesen nagy szerepe van a gerincet működtető izmoknak is. És most elérkeztünk a bajok egyik gyökeréhez: a laza, petyhüdt izomzathoz, aminek a legfőbb következménye a rossz testtartás, ami kóros görbületek (például fokozott domborulatú hátak) formájában nyilvánul meg. Ez ugyan még nem betegség, de ha alakja rögzül, azzá válhat.
Nagyon könnyű belátni: a jó izomzatú gyermek sokkal kevésbé van kitéve a gerincet érő megterhelések károsító hatásának. Egész egyszerűen: a sokat (eleget) mozgó, sportoló gyerek nem lesz rossz testtartású, nem lesz hátfájós. A szakorvos e tekintetben elsősorban azokat a sportokat ajánlja, amelyek nem egyoldalúan terhelik a gerincet. Első helyen az úszást – az ugyanis megmozgatja és erősíti a mellkast, a gerincet rögzítő izomzatot, a hátizmokat, és kiigazítja a tartáshibákat. A legegészségesebb a hátúszás. Mellúszáskor pedig az a jobb, ha vízben van a fej. A lovaglás azért is jó, mert közben a gyerek tudatosan is figyel a helyes testtartásra; ez a sport nemcsak a gerincbetegség megelőzésében, de a kezelésében is igen hatásos. De minden mozgás, legyen az fogócska, foci, tollaslabda, asztalitenisz vagy kirándulás, mind-mind testet-lelket üdítő, erősítő, a gerincbántalmak ellen is ható, jó elfoglaltság.


Keretes


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek