Alagútba szorult a kéz

Zsibbadó kézfej, erőtlen kéz, bizsergéstől zavart éjszakák – az alagútszindróma tünetei. Enyhébb formájában sokunkat érint, de nem ritka a súlyosabb változata sem.

EgészségünkSzijjártó Gabriella2008. 08. 29. péntek2008. 08. 29.

Kép: Kecskemét, 2005. augusztus 02. Diákmunkaválalók egy kecskeméti irodában. Fotó: Ujvári Sándor

Alagútba szorult a kéz
Kecskemét, 2005. augusztus 02. Diákmunkaválalók egy kecskeméti irodában. Fotó: Ujvári Sándor

Utánozás: majomszokás – ezzel a gyermeteg bölcsességgel tettem a helyére magamban nyaraláskor a szomszéd étkezőasztalnál ülő családot. A negyvenes asszony reggelente úgy ette meg a szalonnás rántottáját, hogy közben meg-megállt a csuklójával körözni. Fia – na persze, a tinédzserek lázadásából fakadóan, szigorúan eltérő fázisban – szintén tekergette, rázogatta a kezét. Amikor tollaslabdázás meg csúszdázás közben is „köröztek”, gyanússá vált: ez több, mint rossz szokás.
– Kezdetben majdnem minden reggel úgy keltem, hogy az egész kézfejem zsibbadt, napközben pedig erőtlennek éreztem a kezem. Gyanakodni kezdtem: talán nem pusztán az éjszakai rossz tartás a ludas a dologban. A zsibbadásérzést se borogatás, se fájdalomcsillapító gél, se görcsoldó nem enyhítette. Amikor már se éjjelem, se nappalom nem volt az állandó bizsergéstől, orvoshoz fordultam – meséli a zalaegerszegi Pándi Anikó. A kivizsgálás igazolta, hogy alagútszindrómában szenved. Esetében ez azt jelenti, hogy a kéz legtöbb izmának mozgatásáért felelős középideg (amely az alkarban fut a csuklón át a kézfejbe) a körülötte lévő kötőszövetek megduzzadása miatt nyomás, szorítás alá kerül, és csökken a vérellátása. E fontos idegnek az elszorítása okozza a bizsergést, az érzéketlenséget vagy akár az erős fájdalmat, amely a karba is kisugárzik. Eközben az izmok is gyengülnek, sorvadnak,  és szélsőséges, kezeletlen esetben a kéz használhatatlanná válhat.
Legtöbbször azok az emberek szenvednek e betegségtől, akik hosszú időn keresztül monoton tevékenységet végeznek a kezükkel, például fizikai munkások vagy sokat számítógépező irodai dolgozók. Anikóval is így történt: pénztárosként dolgozik egy szupermarketben. Egyes vizsgálatok szerint a hajlam öröklődésének is szerepe lehet az alagútszindróma kialakulásában – ez lehet a magyarázata annak, hogy miért szenved Anikó fia, a 12 éves Tomi is egy ideje a bizsergéstől. A kiváltó okot sem kellett sokáig keresnie a reumatológusnak: a fejlődésben lévő fiú a vakáció alatt napi tíz órákat is a számítógép előtt ül. Mondani is felesleges: időnkénti kéztorna és csuklótámasz nélkül.
A nők egyébként háromszor nagyobb eséllyel szenvednek alagútszindrómában, mint a férfiak. A legjellemzőbb a csuklón,  de előfordul a bokánál vagy a lapockánál is. Okozhatja még a lúdtalpasok rendellenes lábtartása vagy törés utáni rossz gyógyulás. Kezdeti stádiumában a betegség pihentetéssel, a testrész rögzítésével és gyógytornával sikeresen gyógyítható, később gyulladáscsökkentő tabletták szedésével vagy a hatóanyag közvetlenül az ideg mellé fecskendezésével kezelik a pácienseket.
Anikónál mindez már kevésnek bizonyult, szeptemberben műtét vár rá. A sebész apró metszésekkel felszabadítja a leszorított ideget. A műtét gyakorlatilag teljes gyógyulást hoz, biztatta az orvos. Rá is fér az asszonyra, aki április óta nem aludt egy jót. Mióta minden éjszakája bizsergető...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek