Az orvos válaszol

EgészségünkDr. Szirmák Eszter2008. 08. 22. péntek2008. 08. 22.
Az orvos válaszol

FEJFÁJÁS jeligére. Nagymama levélírónk unokamenye miatt aggódik. Mint írja, időnként olyan erős fejgörcs fogja el, hogy cselekvésképtelenné válik. Kérdezi, lehetséges, hogy ezt a sok munka váltja ki?
Nőknél az úgynevezett tenziós (nyomásos), illetve a migrénes fejfájás a leggyakoribb. A fejfájások zöme tenziós típusú, jellegzetessége a tompa, nyomó, abroncs- vagy sapkaszerű fájdalom. Hányinger, hányás nem kíséri, a fizikai munkavégzés a beteg állapotát nem rontja. Az ilyen fejfájás szinte naponta ismétlődik. Általában stressz, idegi megterhelés váltja ki.
A migrénes fejfájás az esetek döntő többségében 25–35 év között mutatkozik először. Ez  jellegzetesen féloldali, görcsös, lüktető, hasogató visszatérő fájdalomban nyilvánul meg. Hányinger, hányás is jellemzi, emellett a beteg kerüli a fényt és a hangokat. A fizikai munkavégzés rontja az állapotot. Kiváltásában szerepe lehet a fogamzásgátló tablettának, a menstruációnak. De időjárásfrontok, tartósítószerek, érlelt sajtok, banán, narancs, magas kakaóvaj-tartalmú csokoládék, szardíniafélék, különböző illatok, szagok, de még a vörösbor is előidézheti. Migrénes fejfájást okozhat még az alváshiány, de előidézheti belgyógyászati, fül-orr-gégészeti, ideggyógyászati és anyagcsere-betegség is.
E konkrét esetben tanácsos az okot fejfájás-ambulancián tisztázni. Amennyiben ismertté válik a fejfájás típusa és a lehetséges kiváltó ok,  a gyógyítás is sikeres lesz.

CSILLAG jeligére kéri tanácsunkat olvasónk, aki már-már elviselhetetlenül zavaró nyálcsorgástól szenved, ráadásul még ízületi bántalmak is gyötrik. A fokozott nyálcsorgást idős korban leggyakrabban a fogazat hiánya miatti elégtelen szájzáródás vagy a szájüregi gyulladás idézi elő. Okozhatja a nyálmirigyek betegsége, de állhat a háttérben idegrendszeri rendellenesség is, mint például a Parkinson-kór. Szájsebészeti, ideg- és belgyógyászati vizsgálat szükséges a tényleges ok kiderítésére.
Az idős kori ízületi panaszokat általában az ízületek degeneratív betegségei okozzák. Részint a porcfelületek kopása, részint a meszes lerakódások vagy más anyagok, így például a húgysavkristályok fölhalmozódása válthatja ki a fájdalmat. A csontritkulás szintén fájdalmat okoz és mozgáskorlátozottsághoz vezethet. Az ízületi bántalmak kiváltó okát reumatológiai vizsgálat fedheti föl. A pontos diagnózis ismeretében ajánlott gyógymódok: a fizikoterápia, a gyógymasszázs, a helyi elektromos, ultrahangos kezelés és a gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása. De mindezek mellett még egy nagyon fontos javallat: a gyógytorna rendszeres, napi végzése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek