Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Látásromlás jeligéjű olvasónknak látásromlását sok-sok fejfájás előzte meg. A vizsgálat zöldhályogot derített ki. Kéri, írjunk részletesen e betegségről.
A zöldhályog, orvosi nyelven glaukóma jellemzője, hogy a szemet az aggyal összekötő látóideg fokozatosan elpusztul. Oka a látóidegfőt ellátó kis erek betegsége. Gyakran tünetmentesen alakul ki és csak akkor veszik észre, ha beszűkül a látótér. Ilyenkor a látásélesség is jelentősen csökken. Általában 40 éves koron túl jelentkezik.
A betegség kialakulásában szerepe van a csarnokvíz mozgásának. A csarnokvíz a szem belsejében képződik és a tápanyagokat szállítja. Amennyi termelődik, annyi el is szállítódik. A szemgolyó nyomása normálisan 12–21 Hgmm körüli, de ha a csarnokzugon át az elfolyás akadályozott, a szemnyomás megemelkedik. Nyitott és zárt zugú glaukómát különböztetünk meg. Leggyakrabban a nyitott zugúval találkozunk, amikor a csarnokvíz elfolyását a csarnokzugi hálózat akadályozza. Az akadály származhat lerakódásból, illetve az itteni sejtek károsodása miatti szűkületből.
A zárt zugú glaukómánál a szemlencse olykor nekinyomódik a szivárványhártyának, és ez is beszűkíti a csarnokzugot, akadályozva a csarnokvíz elfolyását. Következménye az akut glaukómás roham. Ilyenkor néhány perc alatt hirtelen megemelkedhet a szemnyomás, ami a betegnek szem- és fejfájást okoz. Szikralátás jön létre, a páciens a lámpa körül színes gyűrűket lát. A rohamot azonnal kezelni kell, mert vaksághoz is vezethet. A szemnyomás gyógyszerekkel csökkenthető, egyes esetekben műtéti beavatkozással. Az idült, nyílt zugú zöldhályogban szenvedők rendszeres szemészeti ellenőrzést, gondozást igényelnek, időszakosan a szemnyomás ellenőrzésére, illetve látótér- és látásvizsgálatra szorulnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu