Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha sportolók hirtelen haláláról hall, sok szülő aggódni kezd edzésre járó gyerekéért – így volt ez olimpiai bajnok kenusunk tragédiája után is. A mentőorvos szerint viszont nem szabad átesni a ló túloldalára. A fejlődő szervezetet számos bajtól védi a testmozgás.
Arról sosem szólnak a híradások, ha mozgásszegény, egészségtelen életmódot folytató fiatalokat szállítanak kórházba komoly szívbetegség tüneteivel. Sokan ugyanis már huszonéves korukra beszerzik az életre szóló kórokat – magyarázza Darvai László belgyógyász, mentőorvos. A szakember szerint nem volna szerencsés, ha a félelem befészkelné magát a sportoló gyerekek családjába. Ha a fiatal egészséges, és eljár az előírt vizsgálatokra, nem fenyegeti veszély. Azok a csemeték ugyanis, akik sokat mozognak, jóval kisebb kockázatnak teszik ki magukat, mint akik túlsúlyt cipelnek, dohányoznak, s egész nap a számítógép előtt ülnek.
Milyen áldásos hatást tulajdoníthatunk a rendszeres, nem túlhajtott sportnak? Az ugrálás, futkározás feltölti a szervezetet oxigénnel, edzi a szívizomzatot, fokozza a szív vérellátását, erősíti a csontokat. A sportos életmódra voksolók körében ezért jóval kisebb a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. A jó anyagcserének köszönhetően elkerüli őket az érszűkület. Mivel ritkábban dohányoznak, s nem cipelnek pluszkilókat, kevéssé hajlamosak a daganatos kórokra.
Bebizonyosodott, hogy a mozgás serkenti az agy fejlődését, emellett kitartásra, céltudatosságra neveli a nebulót. Ha edzésre jár, nincs ideje az utcán őgyelegni, elcsatangolni. Közismert, hogy az aktív mozgás örömhormonok, endorfinok termelésére serkenti a szervezetet, s ez a kellemes érzés segít abban, hogy a gyerkőc lelkileg is felfrissüljön. Ha egy diák napjában hat-nyolc órát görnyed a padban, muszáj szabadulnia az iskolai feszültségtől. Jobb, ha focimeccsen, netán úszás vagy futás közben ereszti ki a gőzt, s nem az utcán tör-zúz, hogy végre kitombolja magát.
Egyes betegségek esetén egyenesen gyógyhatású lehet a mozgás. Ám, hogy milyen sportágat válasszunk, beszéljük meg a kezelőorvossal. A porallergiás gyereket ne küldjünk futni a salakos pályára, de úszni ő is mehet, hiszen az erősíti a tüdőt és megelőzi az asztmát. A gerincferdüléses ne kezdjen kerékpározni, számára gyógytornát írnak fel, amit jól egészít ki a hátúszás. A cukorbeteg számára sem muszáj felmentést kérni, hiszen a kíméletes mozgás javítja az anyagcserét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu