Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szüntelen a versenyfutás a doppinggyártók és az ajzószerek kimutatására szakosodott laboratóriumok között a versenysportban. Amiben, ha csak egy orrhosszal is, rendre a doppingosoknál az előny. Most azonban úgy tetszik, behozhatatlanul nagyot lépnek előre. A tetten nem érhető csodamódszer neve: géndopping.
A szakemberek körében teljesen nyilvánvaló, hogy ma már adottak azok az eszközök és módszerek, amelyekkel ez a fajta beavatkozás végrehajtható, s egyáltalán nem kizárt, hogy valahol a világban már éltek, élnek is vele. A géndopping lényege, hogy az eddigi módszerekkel kimutathatatlan módon, genetikai úton juttatják a sejtekbe a különböző teljesítménynövelő szereket (mint például a szteroidokat). Amint azt dr. Dékány Miklós vegyészmérnök lapunknak elmondta: a módszer során a doppinghatású anyagot hordozó gént egy ártalmatlan vírushoz vagy baktériumhoz kötik, majd a vérbe vagy közvetlenül az izomsejtekbe fecskendezve juttatják a sportoló szervezetébe. Így a doppingszer termelése már a szervezetben, tehát „belülről” mehet végbe, genetikailag programozottan. Vagyis a gének a szervezettel termeltetik meg a doppingszert – kell-e ennél tökéletesebb megoldás? Mert a csalás észrevétlen marad: az így keletkezett anyagok – molekuláris szinten is – megkülönböztethetetlenné válnak a természetes úton létrejött anyagoktól.
A géndopping megtáltosító hatását számos sikeres állatkísérlet is igazolja. Három évvel ezelőtt például egy amerikai tudományos intézetben a kutatók az izom növekedését befolyásoló gént juttattak be egerek szervezetébe, amivel elérték, hogy az állatok izomzata sokkal nagyobb és időben kitartóbb teljesítményre lett képes. Amíg a kezelés előtt az egerek 95 perc alatt kilencszáz métert tettek meg a mókuskerékben, addig genetikailag „bedoppingolva” 150 perc alatt ezernyolcszáz métert tekertek. Ennek alapján elképzelhetjük, a géndopping ajzásában milyen hihetetlen mértékben tudná fölülmúlni addigi legjobb teljesítményét például egy hosszútávfutó.
Azonban, mint minden tiltott teljesítményfokozásnak, úgy a géndoppingnak is ára van, amely akár végzetes is lehet. Az izom növekedésébe való genetikai beavatkozás például olyan ellenőrizhetetlen szövetburjánzást idézhet elő, ami halállal végződhet. A vérképző rendszer genetikai „átprogramozása” nyomán pedig besűrűsödhet a vér, aminek lehetséges következménye trombózis, súlyos esetben akár infarktus is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu