3. A túlsúlyos gyerekeknél négyszer annyi csonttörés fordul elő, mert rosszabb az egyensúlyérzékük, a nagyobb súly pedig nagyobb erőhatást jelent az eséskor. De gyakrabban szenvednek különféle ízületi fájdalmaktól is.
Hosszan sorolhatnánk még ártalmas testi-lelki következményeit a kamaszkori kövérségnek, amely minden ötödik gyermeket érint hazánkban. A szakemberek szerint körükben a hat–hét és a tizenkettő–tizennégy év közötti korosztályok a legveszélyeztetettebbek. Az előbbieknél az iskolába kerülés jelent nagy kihívást: a gyerek kénytelen a korábbiakhoz képest sokat egy helyben ülni a padban. Az utóbbiak, a serdülő kamaszok életében a hormonváltozással összefüggő
kiegyensúlyozatlanság, fegyelmezetlenség csaphat át mértéktelenségbe az étkezés terén. S hogy miért hízik el a gyerek? Sokan ludasok ebben. A reklámok úgy, hogy tömegével népszerűsítik az értéktelen, kalóriadús ételeket, italokat. Az oktatási, egészségügyi kormányzat olyan formán, hogy gyakorlatilag tovább csökkentette a testnevelés eleve kis óraszámát, és nem teremtett igazi lehetőséget az iskolai tömegsportra. De a legfőbb felelős mégiscsak a szülő, az anyuka. Aki kivédhetné a kívülről jövő káros hatásokat, és megvédhetné gyermekét az elhízástól is. Például úgy, hogy nem „váltja ki” pénzért megvehető „jóval”: csipsszel, hamburgerrel, csokival, értéktelen cukros löttyökkel a személyes törődést, az ölelést, a játékot vagy a közös mozgást. És nem hagyja, hogy gyermeke heti 25-30 órát üljön a tévé és a számítógép előtt (mert ennyi a magyar átlag).
A kövér gyerekek lefogyasztása nehéz és időigényes feladat, amiben az anyának kulcsszerepe van. Gyermekorvosok szomorú tapasztalata, hogy a legtöbb szülő képtelen a változtatásra, főleg ha maga is kövér. Genetikai adottságokra, hormonzavarra hivatkoznak, ami 99 százalékban teljesen alaptalan. Az az anyuka azonban, aki komolyan veszi gyermeke egészségét, bizton számíthat az orvosok és a dietetikusok segítségére az obes rendeléseken, amelyek mindenütt megtalálhatók, ahol gyermekszakrendelés van. (Az obesitas latin szó, túlsúlyt jelen.) Amihez persze készen kell állni arra is, hogy át kell alakítani a család étrendjét, és biztos lelki támaszt nyújtani a gyermeknek. Mindebben részt kell vállalnia az apának is: rendszeresen labdázni, úszni, túrázni vinni a túlsúlyos kamaszt. Különben félő, hogy a sok testi bajjal küzdő, már felnőtt gyermekük egy napon (joggal) a szemükre veti: „Ti voltatok a felnőttek, miért hagytátok, hogy ilyen beteg legyek?!"