Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Akinek volt már epe- vagy vesegörcse, pontosan emlékszik, mennyire fájdalmas. Akit még nem kínoztak kövek, azt sem tudja, mi a különbség a kettő között. Dr. Pardavi Gábor, a Győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főorvosa segít tisztázni az eltéréseket.
Kép: Evés és zabálálás, étkezés a hentesnél, hurka, kolbász. 2006.10.10. Fotó: Bohanek Miklós
Mi az epekő? Az epe a májból az epeutakon át az epehólyagba kerül, ahol egy ideig tárolódik és besűrűsödik, majd – étkezéseket követően – a közös epevezetéken keresztül a vékonybél kezdeti szakaszába ürül, és itt elősegíti a zsírok emésztését. Egyes májműködési zavarok, epesavak hiánya, gyulladások által a koleszterin több centiméter átmérőjű kövekké is megnőhet.
A fájdalom akkor kezdődik, mikor a kövek hatására gyulladásba jön az epehólyag fala, illetve mikor elég nagyra nőttek ahhoz, hogy elzárják az epehólyag kivezető csövét. Annál erősebb az epegörcs, minél kisebb a kő.
Kialakulását elhízás, mozgáshiány okozhatja, illetve genetikai tényezők (családi hajlam), cukorbetegség és a magas koleszterinszint is befolyásolhatja.
Tünetei: bizonytalan felső hasi fájdalom, émelygés, zsíros ételek utáni rosszullét, láz, hidegrázás, izzadás, hányás, sárgaság, étkezések után jelentkező hirtelen, éles felső hasi fájdalom, mely a vállba sugárzik.
Szövődményei: nem ritka az epehólyag heveny gyulladása sem, melyet a meggyengült nyálkahártyát ilyenkor elárasztó különböző kórokozók okoznak. Ennek súlyos következményei lehetnek, például az epehólyag falának átfúródása, tályogképződés vagy sipolyok kialakulása. Bélelzáródást is okozhatnak, néha a máj működését is megzavarhatják. A hosszú időn át meglévő epekövek növelik az epehólyagrák kialakulásának valószínűségét.
Kezelése: a műtétet laparoszkóp segítségével, közismert nevén „kulcslyukmódszerrel” végzi a sebész, így néhány egészen apró vágáson át eltávolítja az epehólyagot.
Megelőzése: zsírszegény és csökkentett energiatartalmú étrenddel, napi négy-ötszöri étkezéssel. Nem csak az epeműtötteknek érdemes kerülni az erősen fűszeres és a sok durva rostot tartalmazó ételeket!
Visszatérése: műtét után már nem újulhatnak ki az epekövek.
Mi a vesekő? Megkeményedett kristálycsomók, amelyek a vizeletképző és -elvezető szervekben alakulhatnak ki. Általában azért jönnek létre, mert a folyadék és az oldott anyagok közötti egyensúly felborul. Ilyenkor a vizelet túlterhelődik apró kristályokkal, amelyek nem tudnak feloldódni a vízben. A kristályok lassan egybetapadnak, fokozatosan több rétegben egymásra rakódnak, és így köveket alkotnak.
A fájdalom akkor kezdődik, amikor a kövek megmozdulnak, és elindulnak a vizelettel.
Kialakulását okozhatják anyagcsere- és hormonális betegségek, köszvény, kevés folyadékbevitel, súlyfelesleg, helytelen táplálkozás, mozgáshiány, tartós stressz.
Tünetei: lágyékba sugárzó fájdalom, véres vizelet, homokszerű szemcsék távozása a vizelettel. A fájdalom hirtelen tapasztalható, szúró és éles, sokszor az elviselhetőség határát súrolja. Hasi ultrahang-, vizelet- és röntgenvizsgálattal igazolható.
Szövődményei: a vesekövek károsíthatják a vesét, hajlamosítanak húgyúti gyulladás kialakulására.
Kezelése: A lithotripsia (kőzúzás) nevű beavatkozás a veseköveket finom, apró darabkákra töri. A sokkoló elektromágneses lökéshullámokat a vesekőre összpontosítják, és így zúzzák szét apró darabkákra, ezek pedig vizeléssel könnyen eltávoznak. Ma már vékony és hajlékony endoszkópok léteznek, amelyek a hólyagon át a vesevezetékbe is bevezethetők, és különböző zúzó eszközöket alkalmazva összetörik a köveket. Olykor a vese fölött egy kis vágást végeznek, és a teleszkópot egyenesen a vesébe vezetik, hogy kiemeljék vagy összetörjék a követ.
Megelőzése: sok folyadékot igyunk, főleg vizet. A napi 2 liter fogyasztása mindenképp ajánlott.
Visszatérése: akiknek már volt vesekövük, hajlamosak újak kialakulására. Az egészségtelen életmód megváltoztatása nélkül a betegeknél egy-két éven belül ismét új vesekövek fejlődhetnek ki.
Tiltólista. Az „epések” többségének panaszt vagy akár görcsös, fájdalmas rohamot okozhatnak a friss kelt tészták, a bab, a borsó, a lencse, a zsíros, tejfölös mártások, a tejszín, a túlérett sajtok, a füstölt húsok, a tepertő, a szalonna, a meleg zsiradék, a zsíros húsok. Kerülendők a bő zsiradékban (akár olajban vagy zsírban) készült ételek, például a rántott karfiol, a lángos. A főzelékeket egyszerű hintéssel, diétás rántással sűrítsük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu