Szúrva szerzett védőbástya

Nem kell fizetniük októbertől a két évnél fiatalabb gyerekek szüleinek, ha csemetéiknek szeretnék beadatni a súlyos szövődményekkel, például tüdő- vagy agyhártyagyulladással járó pneumococcus baktérium elleni védőoltást. A vakcinával az időseket is védik.

EgészségünkPalágyi Edit2008. 09. 22. hétfő2008. 09. 22.

Kép: KecskemŽt, 2008. jślius 02. VŽdÎolt‡s. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Szúrva szerzett védőbástya
KecskemŽt, 2008. jślius 02. VŽdÎolt‡s. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Egy alattomos baktérium, melyet több mint száz esztendeje ismernek az orvosok, ám az utóbbi időkben is évente egymillió gyermek halálát okozza a világon – ez a streptococcus pneumoniae. A röviden csak pneumococcus névre hallgató kórokozónak több tucat fajtája ismert: némelyik igen súlyos szövődményeket okozhat, és olyan is akad, amelyik dacol az antibiotikumokkal.
Főképp a csecsemőket és az ötévesnél fiatalabb gyermekeket veszélyezteti, ugyanis a kialakulatlan immunrendszerük még nehezen veszi fel a harcot e szívós, tokos baktériumokkal. Ráadásul a kicsik bölcsődébe, óvodába kerülve könnyen összeszedik a betegségeket. Látszólag egészséges gyerekek is hordozhatják a kórokozót, amely észrevétlenül tenyészik a garatban vagy az orrüregben, és csak akkor lendül támadásba, ha legyengül a „gazdája” szervezete. Ehhez pedig elég egy hirtelen vírusfertőzés vagy épp egy allergiás időszak.
A pneumococcus cseppfertőzéssel könnyen terjed, és gyakran előfordul, hogy épp unokáról nagyszülőre. A 65 évesnél idősebbek ugyanis szintén kiszolgáltatottak, és ennek akár tragikus végű tüdőgyulladás lehet a következménye. Az aprónépnek adott vakcina közvetetten a szépkorúakat is védi, ám a gyengélkedő időseknek érdemes magukat is beoltatniuk.
A gyerekek számára kifejlesztett vakcinát 17 országban már kötelezővé tették, s ezt ajánlja az Egészségügyi Világszervezet is. A külföldi tapasztalatok szerint ugyanis beadása 94 százalékkal csökkenti a súlyos szövődmények számát. A házi gyermekorvosok ezért is üdvözölték az ingyenes oltás ötletét. Annál inkább, mert korábban tájékoztató kampányt indítottak, hogy a szülők bízzanak a védőoltásban. A 2000-ben Amerikában kifejlesztett korszerű vakcina kevés mellékhatással jár, bár olykor aluszékonyságot, múló lázat, étvágytalanságot okozhat. Ugyanakkor megvédi a kicsiket a tüdő- és az agyhártyagyulladással, esetleg középfül- és arcüreggyulladással vagy épp vérmérgezéssel fenyegető fertőzéstől.
Októbertől Magyarországon ingyenes, de nem kötelező a pneumococcus elleni védőoltás a kétesztendősnél kisebbek számára – így fogalmaz az egészségügyi tárca közleménye. Így a csemeték csak akkor kapják meg az – életkortól és oltóanyagtól függően egy vagy három – oltást, ha a szülő kéri. (A kétévesnél nagyobbak számára indokolt esetben 70 százalékos támogatással válthatják ki az oltóanyagot.) A tervek szerint a jövő év végére minden kétévesnél fiatalabb kisgyereket és csecsemőt beolthatnak, majd 2010-re kerülhet a veszélyes baktérium elleni vakcina a kötelező védőoltások sorába. Addig azonban a szülők felelőssége, hogy élnek-e a megelőzés lehetőségével.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek