Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mindmáig eldöntetlen kérdés: káros-e vagy nem az amalgámtömés? Számos országban már betiltották, nálunk azonban még ma is gyakran használják, főleg a gyermekfogászatban. A szakemberek szerint nincs arra bizonyíték, hogy az amalgámos fogtömés ártalmas, mint ahogy arra sincs, hogy teljesen ártalmatlan. Tipikus patthelyzet.
Kép: fogorvos doktor szájápolás 2008 07 25 Fotó: Kállai Márton
Az amalgám a higanynak valamilyen más fémmel (fémekkel) alkotott ötvözete. A gyermekfogászatban alkalmazott amalgámtömések 70 százaléka higanyból, 30 százaléka pedig rézből áll (a felnőttek fogtöméseiben ez az arány 50-50 százalék). Abban nincs vita, hogy a higany mérgező, de az amalgámban olyan kis mennyiségben van jelen, hogy az kárt nem okozhat – mondják a mellette érvelők. Arról nem is beszélve, hogy a higany számos más anyaggal is bejuthat a szervezetünkbe, például permetezőszerekkel kezelt élelmiszerekkel, orvosságokkal, hal és ivóvíz fogyasztásával. Így az igazi veszélyt az jelenti, ha a különböző úton testünkbe került higany mennyisége fölgyülemlik. „Enyhítő körülmény” az is, hogy az amalgámban „szervetlen” higany van, ami kevésbé ártalmas, mint a szerves vegyületekben található változat (ami például a halakban halmozódik föl).
Akárhogy is áll a vita, tény, hogy a legtöbb hazai fogászati magánrendelőben már egyáltalán nem használnak amalgámot, sőt szorgalmazzák az amalgámtömések cseréjét. Amivel – biztos, ami biztos alapon – egyre többen élnek is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu