Egy kijevi magyar szerint a történelem szemétdombjára való Orbán Viktor
magyarnemzet.hu
Fürdőnagyhatalom vagyunk. Mintha termáltengeren ringana az ország: szinte bárhol fúrunk le, forró víz buzog föl a mélyből. Csak tudnunk kell, milyen nyavalyánkkal melyik forrás vizébe csobbanjunk bele. Ezúttal Mezőkövesden áztam.
Szinte újjászülettem, miután megmártóztam a Zsóry-fürdő gyógyvizében. A Mezőkövesden található gyógyfürdő kertjében ott áll Zsóry Lajos országgyűlési képviselő szobra, akinek földjén olaj után kutatva találtak meleg vizet, immár hetven évvel ezelőtt. Gyógyító hatása miatt a víz hamar közkedvelt lett a környék lakosai körében, ma pedig az ország minden részéről járnak oda gyógyulni.
Vajon mi a titka ennek a termálvíznek? Nos, a víz kalcium-, magnézium- és hidrokarbonát-tartalmánál fogva gyulladáscsökkentő hatású. Magas kloridtartalma fokozza a szervezet ellenálló képességét, élénkítő és erősítő hatása van. A benne lévő kén a bőrön át felszívódik, értágító hatása révén csökkenti a vérnyomást, javítja az erek, beleértve a koszorúerek vérellátását, az erek falának kéntartalmát, ezáltal csökken azok koleszterintartalma és így az érelmeszesedés veszélye is. A kénes fürdő gyulladáscsökkentő hatású, élénkíti a légzést és javítja az anyagcserét. A víz kiválóan alkalmas különféle reumatológiai betegségekre, idült ízületi gyulladásra, kopásos gerinc- és ízületi elváltozások, valamint csont- és ízületi műtétek utáni utókezelésre – magyarázza Boronyák Mária, a fürdő szomszédságában felépült Balneo Hotel életmód-tanácsadója és terapeutája.
A szálloda tulajdonképpen a balneoterápiáról kapta a nevét; a kifejezés magába foglalja a termálvízzel történő gyógymódokat és kezeléseket. A szállodának is van két kis termálmedencéje, ahol a főorvos által meghatározott ideig érdemes csak tartózkodni. A balneoterápiás kezeléseket két kádban is végzik – ezek tulajdonképpen vízzel történő, víz alatti masszázst jelentenek. Ezen kívül öt fülkében különböző gyógy-, pihentető és frissítő masszázst lehet igénybe venni. A jövőben tervezik bevezetni az indiai, az afrikai és a lávaköves masszázst is. Ezek már nem kimondottan beteg embereknek valók, az egészségesek újjászületését is szolgálják.
Hazánkban is egyre nagyobb tábora van a wellness-szolgáltatásoknak, melyek közé tartozik például a tibeti mézes masszázs. Ilyenkor jó minőségű mézzel bekenik a testet vagy annak bizonyos részét. Ezután pár percig masszírozzák, és utána a masszőr csak emelgeti a kezét, hogy a méz kihozza a bőr alatti kötőszövetekből a salakanyagokat, azaz méregtelenítsen. Ez már azon kényeztető programok közé tartozik, ahová a csokoládés pakolás is – ez szintén méregtelenít, és puhává, bársonyossá teszi a bőrt. A testradírozást pedig E-vitamint tartalmazó sárgabarackmag-olajjal és tengeri sóval végzik, így távolítják el a bőr felső hámrétegét.
Több mázsa tengeri só tornyosul a sóbarlangban, ahol a légzőszervi betegségben, krónikus hörghurutban szenvedők remélhetnek gyógyulást. Természetesen méregtelenít a szauna is, és ha valaki nem a hideg vizes merülőmedencét választja, az beugorhat a jégbarlangba, és lehűtheti magát jégkásával.
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
kemma.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
borsonline.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu