Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Több hónapos kómából ébredt fel, állapota folyamatosan javul. A dunakiliti fiatalember nyáron szenvedett autóbalesetet.Kész csodának számít, hogy a frontális ütközés után életben maradt, ahogy az is ritka, hogy valaki a „mély álomból” visszatér…
Kép: horváth györgy kómából ébredt fel autóbaleset után rehabilitációs intézet 2008 12 05 Fotó: Kállai Márton
Kollégájával éjszakai műszakból tartott hazafelé Horváth György június 12-én, amikor szolgálati autójuk ütközött egy másik kocsival. A huszonkét éves fiatalember kómába esett, és hónapokon át több sérüléssel, csonttöréssel feküdt. Augusztusban a beteget hazaadták szüleihez, azóta édesanyja gondozza. A kómából ébredés örömét nemrég otthon élte meg a családja körében.
– A fiam a baleset körülményeire nem emlékszik, azonban minden más megmaradt a memóriájában – meséli Horváth Györgyné, az édesanya. A család egy új, ismeretlen helyzettel szembesült, hiszen Gyurival úgy kell bánni, mint egy nagyra nőtt gyerekkel. – Újratanítjuk beszélni és olvasni, még nem érthető tökéletesen, hogy mit mond. Testvérei eleinte értetlenül álltak az ágya mellett, de felelősséget éreztek iránta, és memóriaerősítő játékokkal szórakoztatták. Gyuri sebei begyógyultak, de izmai a sok fekvéstől letapadtak. Házi gondozó, logopédus, masszőr, gyógytornász, valamint fényterapeuta segítségét is igénybe vettük a felépülés érdekében.
A kómás beteg előtt három út áll: idővel vagy magához tér, vagy meghal, vagy úgynevezett vegetatív állapotba kerül. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a külvilág ingereiből semmit sem fog fel, de megmarad az alapszintű agytevékenysége, amely az életben maradáshoz szükséges vegetatív funkciókat biztosítja: segítség nélkül tud lélegezni, szívverése, emésztése és keringése normális, ébrenléti-alvási ciklusok váltakoznak. Ez az állapot egyeseknél csak átmeneti, másoknál állandósul. Gyurinak szerencséje volt.
– Rossz kifejezést használunk, ha azt mondjuk: felébred a beteg – magyarázza dr. Dénes Zoltán, az Országos Rehabilitációs Intézet koponya- és agysérültek rehabilitációs osztályának főorvosa. – Ugyanis nem felébred, hanem visszarendeződik az agy működése. A kóma időszakára, az akkor történtekre, a kezelésekre a „helyreállt” betegek nem emlékeznek, ám szerencsés esetben a baleset előtt történteket felépülésük után képesek visszaidézni. Nem tudhatjuk, mikor jön el az a pillanat, amikor a beteg magához tér, ezért folyamatosan beszélni kell hozzá, foglalkozni vele. Amikor a tudat kezd visszatérni, és már megjelennek az „emlékezetdarabkák”, rengeteget jelenthet a családtagok szeretete és gondoskodása.
Magyarországon évente kétezren kerülnek hosszabb-rövidebb ideig kómás állapotba. Ez általában valamilyen idegrendszeri sérülés után lép fel. A kiváltó ok lehet autóbaleset, magasból vagy lépcsőről leesés, sportsérülés vagy agyi keringési zavar (mondjuk újraélesztés, sokkos állapot).
A gyógyulás mértéke sok mindentől függ. Sokat számít, hogy mennyi ideig tartott a kóma: minél hosszabb ideig elhúzódott, annál súlyosabb az agy károsodása a felépülés után. Amikor valaki hosszú hónapokig feküdt kómában, ha fel is épül, rendszerint bizonyos fokú memóriazavar és mozgássérülés marad vissza. Mások fizikailag és mentálisan egyaránt súlyosan sérülnek.
Jobbak az esélyeik a balesetes sérülteknek és a fiataloknak. Mint például Gyurinak.
A fiú pár napja érkezett édesanyjával a Budakeszi Rehabilitációs Központba. Hosszú és kemény hetek várnak rá, de nagy az akaratereje. Ha a szavai még nem is tiszták, a célja nagyon is világos: minél előbb szeretné visszanyerni régi önmagát.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu