Szívügyelet interneten

Ha a páciens csatlakozik ahhoz az internetes szolgáltatási rendszerhez, amelynek révén szívműködése bármikor nyomon követhető, akkor legyen bármely táján is a világnak, orvosa folyamatosan figyelemmel kísérheti állapotát és utasításokkal láthatja el. Ez az úgynevezett mobil EKG, amely a mobiltelefonhoz hasonló átviteli rendszerrel juttatja el az adatokat az interneten át az illetékes orvosi portálhoz.

EgészségünkValló László2009. 02. 05. csütörtök2009. 02. 05.
Szívügyelet interneten

Az internetes szívügyeletet elsősorban otthoni ápolási céllal fejlesztették ki a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány Logisztikai és Gyártástechnikai Intézetének munkatársai a Pannon GSM Távközlési Zrt. megrendelésére. Elsődleges fölhasználása mellett alkalmas átlag fölötti fizikai terhelésű emberek, így például a sportolók folyamatos felügyeletére is. A rendszer mindenekelőtt a szívbetegségen átesett, de folyamatos kórházi ellátást már nem igénylő betegek otthoni kezelésében jelent nagy segítséget.
Eszköztárát egy EKG (elektrokardiográf) és egy vérnyomásmérő egység alkotja, ezekkel a lábadozó páciens maga méri az értékeket. Ez az otthoni EKG annyiban speciális, hogy érzékelőit száraz elektródák alkotják, amelyeket egy nadrágtartóhoz hasonló pánt tart egyben, amit a beteg csak egyszerűen magára vesz, és az eszköz máris készíti a fölvételt a szívizom működése által keltett elektromos aktivitásról. Az EKG, illetve a vérnyomásmérő által mért adatok legelőször a velük öszszeköttetésben álló, mobiltelefonhoz hasonló GSM-modemre kerülnek (amelyet kifejezetten csak adattovábbításra fejlesztettek ki), innen az internetre, ennek közvetítésével pedig az illetékes egészségügyi intézmény, illetve orvosi magánrendelő portáljára. Ott a kezelőorvos, illetve annak adminisztratív segítője áttekinthető rendszerbe (naplóba) rendezi az adatokat. Ezeket az orvos kiértékeli és utasításokat ad a páciensének – aki számítógépe segítségével a portált fölkeresve szerezhet tudomást minderről. Tekintve, hogy a portálon több beteg adata is fut, ezért az orvos és páciense közös kóddal léphet kapcsolatba egymással. A rendszer mobilitásából adódóan a beteg bárhonnan és bármikor küldhet adatokat az internetes naplójába, amire az orvos bármikor rátekinthet.
Noha a háziorvosok többsége már most is szívesen használná, azzal azonban tisztában kell lenni, hogy az internetes szívügyelet bevezetésének technikai, személyzeti és persze anyagi föltételei vannak – tájékoztatta lapunkat Vass Dezső, a közalapítvány osztályvezetője. A rendszer ma még kísérleti jelleggel működik, az Egészségbiztosítási Pénztár jelenleg csak egyedi megállapodás alapján nyújt támogatást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek