Mit tegyek? jeligét választó olvasónk nehezen tud ellenállni esténként az evésnek. Mint írja, napközben alig eszik, de hazamenetele után addig fal, amíg majd kidurran.
Súlyfelesleggel küszködik. Kérdi, nem tudunk-e valamilyen jó tanáccsal szolgálni a panaszára. Bizony, nehezet kérdez, hiszen soraiból kiolvasom, hogy valójában Ön is tudja a választ. A kényszerevés hátterében valószínűleg pszichés zavar áll. Az esti mértéktelen étkezés mögött például a napi stressz levezetése lehet. A kényszert – egyrészt – leküzdheti akaraterővel, rendszeres testmozgással. Érdemes esténként evés helyett például szoba-kerékpározást választania, amit kössön össze mérsékelt kalóriamegszorítással. A mozgás bevezetése és a bevitt kalória mennyiségének csökkentése biztosan fogyáshoz vezet majd. Hiszem, képes arra, hogy egy nagy elhatározással, napi tréning- és diétaprogrammal elérje az ideális testsúlyát és azt meg is tartsa. A legfontosabb a kitartás és a sport, valamint az, hogy elhiggye önmagának: az evés csak szükséglet. Ha egyedül nem jár sikerrel, akkor nem árt pszichológus segítségét is igénybe vennie.
Borrelia jeligére. Olvasónknak sokszor fáj a feje, szédül, mint írja, idegei tönkrementek. 2004-ben kullancscsípés érte. Két vírusantitest-vizsgálata volt, a kettő közötti különbség magyarázatát kéri. (Meg kell jegyeznem, hogy a lelet másolása valószínűleg pontatlanul történt.) A vírus antigén-meghatározáskor az IgM és IgG (immunglobulin M és immunglobulin G) szintjét határozzuk meg. A két vizsgálat során olvasónknak feltehetően az IgG szintje volt pozitív, ami lezajlott fertőzést jelent. Az IgM antitestek szintje a fertőzés után körülbelül három hétig emelkedik, majd hat héten át magas marad, mielőtt csökkenni kezd. Nem minden esetben tér vissza a normál szintre, hanem sokszor látunk hosszabb ideig IgM-emelkedést olyan betegekben is, akiknek már nem akut a fertőzésük. Az IgG antitestek szintje a fertőzés után hozzávetőlegesen csak hat hét után kezd megemelkedni, majd éveken át magas maradhat. A tesztet meg kell ismételni egy hónap múlva, ha az első lelet bizonytalan vagy negatív. Az IgM/IgG arány változása az IgG javára vagy az IgG antitestek jelentős emelkedése a megismételt vizsgálat során alátámasztja a diagnózist.