Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hamisítvány a világon forgalomba kerülő orvosságok 6-10 százaléka. A legtöbb hamis orvosság Nigériában van, ahol a felmérések szerint a teljes forgalom 80 százaléka nem legális készítmény. Mexikóban ez az arány 40 százalék, Oroszországban pedig 30. Európában is egyre több országot „fertőznek meg” a hamis szerek, 2005 és 2007 között hatszorosára nőtt a kontinensünkön lefoglalt illegális szerek mennyisége.
A leggyakrabban hamisított gyógyszer a Viagra. Ezen kívül fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, koleszterincsökkentők, étrend-kiegészítők, fogyasztószerek, altatók, nyugtatók, szív- és érrendszeri betegségekre szedhető orvosságok, valamint rákgyógyszerek szerepelnek a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület napokban indult honlapján (www.hamisgyogyszer.hu), amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a hamis, kétes eredetű gyógyszerek fogyasztásának veszélyeire, illetve segítséget nyújtson a veszélyes készítmények azonosításához. Az oldal a Pfizer gyógyszergyár támogatásával jött létre, amely nemzetközileg is élen jár a hamis pirulák elleni harcban. Ezek a szerek ugyanis életveszélyesek, hiszen minőségük erősen megkérdőjelezhető, gyakran nem tartalmazzák a megfelelő hatóanyagot, vagy egészségkárosító mennyiségben tartalmaznak szennyező anyagokat és az ígérttől eltérő összetevőket.
Naponta lehet találkozni kéretlen internetes hirdetésekkel, gyógyszereket ajánló reklám
e-mailekkel. Piacokon, vásárokban is könnyen belebotolhatunk pokrócról vagy pult alatt árult készítményekbe. A gyógyszerként feltüntetett készítmények illegális előállítása mellett az is gyakori, hogy a kukákból gyűjtik össze a kidobott, lejárt szavatosságú orvosságot, vagy elhunyt személyek megmaradt gyógyszereit kínálják eladásra.
Amúgy ha valódi is az orvosság, egyes leleményes honfitársaink megtalálják a módját, hogyan csináljanak belőle üzletet. Például a minap helyezték előzetes letartóztatásba azt a győri házaspárt, amely százszázalékos tb-támogatást élvező, növekedési hormont tartalmazó gyógyszereket váltott ki hamis vény alapján, majd a különösen drága pirulákat értékesítette. Csak Győr-Moson-Sopron megyében tíz ember nevével és taj-számával éltek vissza, illetve öt győri orvos nevében váltottak ki hamisított recepteket. Máskor meg a patikusok adnak ki vényköteles szereket recept nélkül. Egy dologban biztosak lehetünk: Magyarországon (a zárt rendszerű értékesítésnek köszönhetően) nincs a patikákban illegális készítmény – a döntés rajtunk áll.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu