
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Bohócok jártak nemrég a nyíregyházi Jósa András Kórházban. A harmonikával, fuvolával, cintányérral felszerelkezett piros orrú társaság a százötven ágyas gyermekosztályt kereste fel, hogy derűt vigyen a kis páciensek életébe, akik hálás mosollyal fogadták a Miskolcról, Pestről, Debrecenből érkezett betegvidítókat.
Kép:
Egy kórházban mindenre fel van készülve az ember, ám hangos harmonikaszóra és éles cintányérzörgésre nemigen. Márpedig a napokban ez fogadta a Szabolcs vármegyei kórház gyermekosztályára látogatókat, s persze az ott fekvő betegeket, az ápolókat. Nem először történt ilyen. A nyíregyházi kórházban gyógyuló gyermekeket tizenöt éve pátyolgatják a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány színészi és pszichológiai háttértudással felvértezett művészei, akik 1996-ban kezdték terápiás munkájukat, hogy mentális támogatást nyújtsanak a rászorulóknak.
Ma már az ország tizenhat kórházában fejtik ki áldásos tevékenységüket, emellett speciális programokkal jelen vannak idősotthonokban, a Pető Intézetben, a halmozottan sérült gyerekekkel foglalkozó intézményekben. Közhasznú minősítéssel rendelkező alapítványuk az elmúlt negyedszázad során több mint 430 ezer beteg gyermekhez, illetve sok ezer idős emberhez vitte el a nevetés gyógyító erejét. A bohócdoktorok munkájuk során a humort használják, amivel nem csak a feszültséget oldják, de el is terelik a gyerekek és szüleik figyelmét a fájdalomról, a szorongásról. A bohócdoktorok mára a gyermekkórházak részévé váltak, több helyszínen a műtétek előkészítésében is részt vesznek, s az általuk megteremtett barátságos, pozitív légkörrel segítik a gyógyulást.
Ezt emelte ki dr. Dicső Ferenc, a vendéglátó kórház gyermekosztályának vezetője is, aki szintén feltette a piros orrot, mintegy jelezve, hogy a gyermekgyógyítás nem csak fájdalmas tűszúrásokból áll, a lélekmelegítő gesztusok is hozzátartoznak. A tapasztalt szakember azt is elmondta, hogy pár évtizede, nyolcadikos korában még ő maga sem tudta, a bohóc- vagy az orvosi pályát válassza-e. Végül a gyógyítás mellett döntött, de ma is vallja, hogy a gyermekorvos némi bohócattitűd nélkül nem lehet igazán sikeres. A gyógyításnak ugyanis alapja, hogy elnyerjék a beteg gyermek bizalmát, ehhez pedig le kell térdelni hozzájuk, s ha a sors úgy hozza, a simogatás, a csiklandozás is belefér a gyógyító eszköztárába. Éppen ezért is fontos a bohócdoktorok látogatása, hiszen tőlük a szakszemélyzet olyan praktikákat leshet el, melyek segítségével oldódhat a gyermekek szorongása.
A lélek legalább annyira fontos, mint a test, hiszen a betegség nem csak a testet támadja meg, hanem a lelket is – hangsúlyozza dr. Szűcs Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei oktatókórház főigazgatója, hozzátéve, hogy a derűs hangulat nagymértékben segíti a gyorsabb gyógyulást, és az esetleges kellemetlen perceket is elviselhetőbbé teszi. A főigazgató szavai után felvágták a tortát, amely a bohócdoktorok nyíregyházi látogatásának tizenötödik évfordulójára készült. Aztán a betegvidítók bevonultak a gyermekek közé. A csapat kettévált, betértek minden látogatható szobába, indulhatott a játék. A mi csapatunkban mások mellett Telenkó-Oláh Tímea és Fekete Dávid vitte a prímet. A legtöbb gyermek és az őket elkísérő szülő kezdetben csak rácsodálkozott a különös társaságra, majd fokozatosan levetkőzték a meglepetésüket, és széles mosollyal kapcsolódtak a bohócdoktorok tréfáihoz. Mintegy visszaigazolva azt a tudományos tételt, hogy a jóízű nevetés könnyebbé teszi a hétköznapokat és sokat segít a nehéz helyzetekben is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu