Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A köztudatban kevésbé ismert a gerincsebészeti beavatkozások közül a minimál invazív eljárás, amely a hagyományos standard műtéti feltárásokhoz képest kisebb seben át, kevesebb szövetkárosodásból ér célt. A mozgásszervrendszeri problémák kezelésére különféle manuálterápiás módszerek is alkalmazhatók a hagyományos orvoslás kiegészítéseként.
Fotó: Kállai Márton
Hogy a beavatkozás standard műtéti úton történik, minimál invazív technikával vagy egyéb más módszerek által gyógyítjuk a pácienst, függ az érintett életkorától, az egészségügyi állapotától és magától a problémától. Mások a kilátások egy daganatos megbetegedés, gerinccsatorna-szűkület, -törés, -deformitás esetén, illetve, ha gerinc-, ízületelhasználódás, kopásos tünetek miatt válik szükségessé a kezelés. Az egyik leggyakoribb probléma, a porckorongsérv az esetek javarészében operáció nélkül is gyógyítható – magyarázza dr. Kővári Viktor Zsolt idegsebész, gerincspecialista, manuálterapeuta.
A porckorongsérv általában középkorúaknál jelentkezik, ugyanakkor huszonévesen is okozhat problémát, amikor a gerinc túlterhelése, elhasználódása miatt gyengébbek a szövetek. Amennyiben a betegséget súlyos izomerő-csökkenés, illetve egyéb, funkciózavarhoz vezető súlyos tünetek kísérik, úgymint vizelési, székletürítési zavar végbéltáji, fenékparti zsibbadással társulva, műtéti beavatkozás jelenthet megoldást a problémára. A lábakban, karokban érzett enyhe, mérsékelt fokú gyengeség, izomerő-csökkenés, fájdalomérzet esetén szintén megfontolandó az operáció lehetősége – sorolja a lehetséges kezelési módszereket egy konkrét példán keresztül. A tapasztalatok szerint az adott betegségnél kezdetben jelentkező erőteljes panaszoktól, fájdalomtól megijed a páciens. Holott a porckorongsérvek idővel összezsugorodhatnak, felszívódhatnak. Ennélfogva a problémához társuló gyulladás, kellemetlen érzés, zsibbadás fokozatosan mérséklődik, megszűnik. Ez a folyamat jellemzően hat–tizenkét hét alatt megy végbe. Azt követően, ha a súlyos tünetek nem múlnak, mielőbb forduljunk orvoshoz, aki javasolhatja a műtéti lehetőség megfontolását – tanácsolja a szakorvos.
A minimál invazív gerincstabilizációval ugyanazt az eredményt próbálják elérni, mint a standard technikákkal. A beavatkozás során kisebb seb keletkezik, emiatt a felépülés gyorsabb, a vérveszteség kevesebb, fertőzés ritkábban fordul elő, és a módszer eredményessége esztétikai szempontból sem utolsó. A hagyományostól lényegesen kisebb behatolási kapun át történő beavatkozások sok olyan esetben (például idős korban, súlyos sérülésnél) is lehetővé teszik a beteg műtéti kezelését, amikor a hagyományos feltárásos operációk a vele járó megterhelés miatt már nem végezhetők el biztonsággal.
Valamennyi gerincbetegség megléténél: a baleset következtében fellépő traumás eltérések, fertőzésből vagy autoimmun betegségből adódó gyulladások, daganat esetén, kopásos, elhasználódásos (vagyis: degeneratív) problémák, illetve örökletes tényezőknél is alkalmazhatók a kisebb szöveti szétválasztással járó beavatkozások, változó módon és mértékben. A kímélő műtéti eljárás számos verziója hazánkban évek óta használatos – ezekről a lehetőségekről érdemes tájékozódni.
Rendkívül széles a nem sebészeti beavatkozások skálája. Az előbbi példánál maradva, a porckorongsérv esetén a gerinc kímélése mellett hatásos lehet a gyógytorna. Bár a kezdetben jelentkező fájdalmaknál az izomerő-fejlesztés és az egyensúly-korrekció helyett inkább a nyújtási, lazítási technikákat alkalmazzák a szakemberek. A probléma esetén továbbá használható fizikoterápia, például ultrahangos, lézeres, mágneses, illetve gyógyszeres kezelés is. Szélesebb körbe kitekintve az akupunktúra, köpölyözés és a hozzá hasonló bőr alatti kötőszövet-lazító eljárások szintén segíthetnek a tünetek enyhítésében, a probléma megoldásában.
A manuálterápia kézzel végzett technikák (különféle tapintások, fogások) segítségével, az ízületek mozgáskorlátozottságának oldásával, az izomzat lazításával helyreállítja a gerinc és a végtagi ízületek mozgásdinamikáját, funkcióját, eredeti statikáját, stabilitását, ezáltal csökkentve, megszüntetve a fájdalmat. Fontos tudni, hogy ezzel a módszerrel csak a visszafordítható (szakmai kifejezéssel: reverzibilis), funkcionális eltérések kezelhetők, például a gerinc elváltozásaiból adódó fájdalom, vagy a nyakhoz köthető fejfájás. A porckorongsérvet nem lehet csak ezzel gyógyítani, de a tüneteit lehet, hogy tudjuk enyhíteni – részletezi a manuálterapeuta.
Hoz egy konkrét példát a kímélő technikával kezelhető problémára: – a nyak-, derékbecsípődést gyakran az váltja ki, hogy egy rossz mozdulat következtében a csigolyákat összekötő ízület nem tér vissza az eredeti állapotába. Szerencsés esetben ezt manuálterápiás mozdulatokkal hatásosan ki tudjuk mozdítani a rossz helyzetéből. Előfordul, hogy a páciens egy kezelés után jobban érzi magát, de általában több alkalom szükséges a hosszabb távú hatás elérése érdekében.
Gondot jelenthet, amikor a betegek „öndiagnosztizálnak”, s erre alapozva az interneten vagy ismerősökön keresztül keresnek fel terapeutákat. Ez sokszor csalódáshoz vezet, az érintett később juthat a megfelelő orvosi ellátáshoz. Jó, ha törődünk az egészségügyi állapotunkkal, és aktívan keressük a tünetek okát. De panaszainkkal forduljunk először háziorvoshoz, aki eligazít minket a további teendőket, vizsgálatokat illetően. Akkor hamarabb a gyógyulás útjára léphetünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu