Nincs varázslás, nincs csodaszer

A köpölyözés az egyik legrégebben alkalmazott gyógyító módszer, már az ősi Kínában, Görögországban és Rómában is elterjedt. Legrégebbi felhasználási területeinek a különböző bőrproblémák, illetve kígyómarások gyógyítását tartják.

EgészségünkBalogh Boglárka2024. 05. 13. hétfő2024. 05. 13.

Fotó: VAJDA JOZSEF ATTILA

 Nincs varázslás, nincs csodaszer Fotó: VAJDA JOZSEF ATTILA

Keleten leginkább fájdalom- és láz­­csillapításra, szédülés és ét­­vágytalanság esetén alkalmazták, míg a nyugati kultúrákban a felső légúti fertőzéseket, tüdőbetegségeket, megfázásokat kezelték vele. Napjainkban a köpölyözésnek elsősorban kiegyensúlyozó hatást tulajdonítanak, mely segíti a szervezet öngyógyító folyamatait, fokozza a vér-, illetve a nyirokáramlást, így a méreganyagoktól is könnyebben megszabadulhatunk. 
Ahogy Édl Zsuzsanna természet­gyógyász mondja, a köpölyözéssel nagyszerűen kiegészíthető a hagyományos terápia, például olyan betegségek esetén, mint a krónikus bronchitis, a krónikus köhögés, a tüdőgyulladás, illetve a vázizomzatot érintő betegségek, problémák, izomfájdalmak. 

Fotó: Vajda József Attila


– Ugyan kisgyerekkorom óta szeretek foglalkozni az emberekkel, ám azt csak felnőttként vettem észre, hogy néha többet látok meg bennük, mint a többiek – emlékszik vissza Zsuzsanna a kezdetekre. – Érdekelt a lélek világa, a dolgok háttere, miértje, az, hogyan lehet hatni a lélekre, az egészségre. Mi­után a saját életemben sikerült harmonikus állapotot kialakítani, egyre biztosabb lettem abban, utam az, hogy másoknak is megteremtsem ezt a közeget. Ehhez először a gyógynövények világát hívtam segítségül, mert ezt a területet gyerekkorom óta ismertem. Imádom a természetet és annak minden kincsét. A többi pedig jött magától. Ha az ember egyszer elkezdi a gyógyító hivatást, nincs megállás. Folyamatosan képzem magam, újabb és újabb ismeretekre teszek szert, rengeteget olvasok és tanulok annak érdekében, hogy a legjobbat tudjam adni a hozzám fordulóknak. 
Zsuzsanna az első várandóssága alatt kezdett bele a természetgyó­gyász-tanulmányaiba 2009-ben. A természetgyógyászati és anató­miai ismeretek megszerzése után fitoterápeuta, majd talpreflexológius képesítést szerzett. Már az alapok tanulása során nagyon érdekelte az öt elem tana, a jin-jang elmélet, a szervóra és a szervek közötti tápláló és fékező kapcsolat. Végül 2022-ben talált rá prof. dr. habil. Hegyi Gabriella MD. PhD mindenre kiterjedő, szakmailag és erkölcsileg egyaránt professzionális hagyományos kínaiorvoslás-képzésére, amit a Pécsi Tudományegyetem keretei között szervez meg immáron 11. alkalommal a Yamamoto Intézetben. Zsuzsanna idén februárban kapta kézhez a sikeres vizsgát igazoló oklevelet, és el is kezdte bevezetni a kezelésekbe az egyénileg indokolt hagyományos kínai módszereket. Azt vallja, hogy elengedhetetlen a betegségek kapcsán a holisztikus szemlélet, a páciensekkel való beszélgetés és a mindenre kiterjedő (életkörülmények, lelkiállapot, táplálkozási szokások, mozgás, alvás) állapotfelmérés. Ezek ismeretében sokkal pontosabban meg lehet találni azt a módszert, amivel a legjobb eredményt és hosszú távú gyógyulást lehet elérni. 

A köpölyözés speciális csészék, vagy más néven harangok (fa, műanyag, üveg, bambusz, porcelán, szilikon stb.) segítségével történik (Fotó: Vajda József Attila)


– A kínai orvoslásról ma már rengeteg információs anyagot találunk. Ha röviden össze kellene foglalnom, azt mondanám, hogy lényege a diagnózis és az erre épített kezelési terv. Millió apró paraméter együttes vizsgálatával lehet megállapítani, hogy a szervezet az adott pillanatban milyen állapotban van, és ennek megfelelően lehet meghatározni a kezelést. Az orvosi utasításokat tiszteletben tartva jelentős javulás érhető el a betegek állapotában. A hagyományos kínai orvoslás eszköztárát mindenkinek ajánlom, akinek fájdalmai, fejfájása, emésztési, menstruációs vagy alvásproblémái vannak, magas vérnyomással, netán allergiával küzd, de természetesen sok más esetben is alkalmazható. Ugyan fontos a tüneti kezelés, főleg fájdalom esetén, de gyógyulást csakis az okok megszüntetése hozhat, amiben nagy szerepet kell vállalnia a páciensnek is az életmód-változtatással. Nincs varázslás, nincs csodaszer, csak közös kemény munka, és a szervezet öngyógyító képessége beindul. Ha gyógyulni akarunk, késznek kell lennünk arra, hogy változtassunk az életünkön, mert ha mindent ugyanúgy csinálunk, mint ami a betegséghez vezetett, legyen az kínai orvoslás, nyugati orvoslás, gyógyszer vagy gyógynövény, a tünet sajnos nagy eséllyel visszatér. 
Ahogy Zsuzsanna magyarázza, a keleti orvoslás egyik kedvelt technikája a köpölyözés, amely speciális csészék, vagy más néven harangok (fa, műanyag, üveg, bambusz, porcelán, szilikon stb.) segítségével történik, amelyekben először felmelegítik a levegőt, majd az így át­­melegedett csészét a bőrre helyezik. A csésze eközben elkezd kihűlni, aminek hatására vákuum keletkezik benne, és jótékony szívóhatást gyakorol a bőrre, illetve a véredényekre. A modern technológiának köszönhetően már nem szükséges meleg levegővel biztosítani a vákuumot a harangokban, erre egy speciális köpölypisztoly is alkalmas, amellyel könnyen vákuumot lehet képezni, és ezzel annak intenzitását is tudjuk szabályozni. A nagyjából 2 és 7 cm közötti edényeket 5-15 percig hagyják rajta a kezelendő területen, majd eltávolítják. A vákuum miatt a kezelést követően néhány napig lilás vagy kékes foltok láthatók a bőrön, ettől nem kell megijedni, általában 2-3 napon belül maguktól elmúlnak. 
– Rengeteg gyógyulással találkozom a munkám során, de a legkedvesebb történetem egy tini lányhoz kötődik, aki menstruációs problémával, krónikus fáradtsággal és vállfájdalommal keresett meg – mondja a szakember. – Természetesen az ő esetében is egyénre szabtam a terápiát, és többféle módszert kombináltam a legjobb eredmény érdekében. A leányzó ciklusa kiszámíthatatlan volt, előfordult, hogy fél év is kimaradt. A kezelés hatására jelenleg ott tartunk, hogy a menzesze kéthavonta jelentkezik, sokkal energikusabbnak érzi magát, ritkábban beteg, a vállfájdalma pedig majdnem teljesen megszűnt. Ilyenkor boldog vagyok. A páciensek kezelése mellett azonban az oktatást, az ismeretek terjesztését és a természetgyógyászat népszerűsítését is fontosnak tartom. A természetgyógyászok és az orvosok közötti jó kapcsolat kialakítása is cél, amely ideális esetben egy tiszteletteljes és gyümölcsöző együttműködés a betegek lehető leghatékonyabb gyógyítása érdekében. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!