Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére 1988 óta minden évben május 31-e a dohányzásmentes világnap, mely elsősorban a dohányzás veszélyeire, szövődményeire hívja fel a figyelmet.
Fotó: Arpad Kurucz
A dohányzás világszerte évente 6 millió ember halálát okozza, közülük mintegy 600 ezren a passzív dohányzás áldozatai. A WHO becslése szerint hatékony szabályozás hiányában ez a szám tovább emelkedik majd, 2030-ra a halálesetek száma elérheti a 8 milliót. Az égő cigarettában közel 4000 vegyület keletkezik. A legismertebb a szén-monoxid, ami csökkenti az egyes szövetek oxigénellátottságát, így növelve az érelváltozások, a vérrögképződés, a szívinfarktus és stroke kockázatát. A dohányzás 43 rákkeltő anyagot tartalmaz, vagyis minden elszívott szállal nagymértékben növeljük a rákos sejtek megjelenésének veszélyét – tájékoztat dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa.
Sokan mondják, hogy a dohányzás csak egy rossz szokás, és akaraterővel könnyű leküzdeni. A leszokással kísérletezők viszont már tudják, hogy a dohányzásról nehéz leszokni. Segítség nélkül többnyire nem is megy.
Ez év elején frissült a dohányzásról való leszokást támogató szakmai irányelv, amely összefoglalja a program egyes lépéseit, rávilágít az alternatív dohánytermékek veszélyeire, továbbá kitér a gyógyszeres terápiára is – számolt be az MTI egy, a dohányzásmentes világnap alkalmából rendezett sajtótájékoztatón elhangzottakról.
Bogos Krisztina főorvos, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója felidézte a 2021-ben megjelent európai rákellenes terv egyik célkitűzését, amely szerint a cél, hogy 2040-re felnőjön egy nemdohányzó generáció, vagyis az Európai Unió lakosságának kevesebb mint 5 százaléka dohányozzon. A főorvos elmondta, hogy bár a hagyományos dohánytermékek fogyasztása csökkent, ugyanakkor növekszik az egyéb, alternatív termékek használata a fiataloknál. Ezek ugyanolyan károsak: nem csökkentik a függőséget, és a leszokási hajlandóság ellen „dolgoznak". Fényes Márta tüdőgyógyász szakorvos, az Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központ szakmai tanácsadója többek között arról beszélt, hogy a leszokás nem könnyű, de ha a dohányos motivációja erős, a bizonyítékokon alapuló leszokástámogató technikákkal 20-30 százalékban sikeres lehet a folyamat. A sikeres leszokáshoz a függőség mindkét komponensét, a nikotinfüggést és a szokásfüggést egyaránt kezelni kell. A szakértők szerint az erősen függő dohányzók általában nem tudnak kiegészítő gyógyszeres kezelés nélkül leszokni a cigarettáról. Nekik segíthet a nikotinpótló terápia (tapasz, rágó), illetve a nikotint nem tartalmazó célzott receptköteles gyógyszeres kezelés, amelyet bármely orvos –akár a háziorvos is – javasolhat és felírhat. A friss irányelv rámutat: bizonyított, hogy a leszokás sikeressége növelhető a módszerek kombinációjával, vagyis a tanácsadás mellett hatékonyan alkalmazható a gyógyszeres kezelés, ami fél-egy éves követést értékelve megkétszerezheti a pszichés támogatás hatását.h. e.
Tudta?
Az országban 105 helyszínen érhető el olyan egészségfejlesztési iroda, ahol leszokástámogató szakember segítségét lehet kérni. Tüdőgondozó szakemberekhez országszerte tizenöt helyszínen lehet fordulni, de lehetőség van a telefonos leszokástámogatásra is. További információk: www.leteszemacigit.hu/
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu