Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
magyarnemzet.hu
Több mint kétmillió ember szenved allergiás megbetegedésben Magyarországon, így nem túlzás azt állítani, hogy a pollenallergia már népbetegségnek számít. A teljes lakosságon belül 17 százalékos a parlagfű pollenjére allergiások aránya – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatásából.
Fotó: Nicoleta Ionescu
Javában tart már a parlagfűszezon, ami akár október végéig is elhúzódhat. Idén a hetekig tartó kánikula, illetve előtte a csapadékos időszak kedvezett a gyomnövény szaporodásának. A következő napokban, hetekben rohamosan növekedhet a gyomnövény pollenkoncentrációja, ezzel egy időben hevesen jelentkezhetnek az allergiás tünetek – figyelmeztet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Egy 2021-es kutatásuk szerint hazánkban 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben. Nemek tekintetében lényegében nincs különbség, az allergia a férfiak 33 százalékát, a nők 36,5 százalékát érinti. Legkevésbé a 0–4 éves korosztályban van jelen, a legnagyobb eséllyel pedig a 25 és 64 év közöttiek élnek allergiás panaszokkal.
A betegség leggyakoribb tünetei közé soroljuk az allergiás náthát, mely orrfolyással, tüsszögéssel, orrviszketéssel és orrdugulással, torok- és szemviszketéssel jelentkezik, ám a parlagfű-allergia egyéb panaszokat is okozhat – hívja fel a figyelmet dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Vörös szemek, allergiás kötőhártya-gyulladás is jelentkezhet az érintetteknél. A tünetek a levegőből a szembe jutó pollenek hatására fokozódnak. Ez ellen érdemes napszemüveggel védekezni, illetve kerülni a szem megérintését, dörzsölését. A szemtünetek ellen antihisztamin-tartalmú szemcsepp segíthet.
Ha valaki gyakran tapasztal kellemetlen, viszkető érzést a torkában, az a szénanátha tünete is lehet. Ilyenkor gondolni kell a keresztallergia lehetőségére, különösen, ha a torokviszketés a parlagfűszezontól függetlenül is jelentkezik és egyéb tünet is társul mellé, például ajak- vagy szájpadlásviszketés, duzzanat, égő érzés. Előfordulhat, hogy valamilyen élelmiszer fogyasztása áll a panaszok hátterében. Parlagfű-allergia esetén keresztallergiát okozhat többek közt a görögdinnye, a cukkini, banán és az uborka is.
Bőrtünetek is jelentkezhetnek, a meglévők pedig súlyosbodhatnak. A bőrre tapadó pollenek ugyanis bőrviszketést, ekcémás tüneteket is előidézhetnek – folytatja a lehetséges panaszok felsorolását a doktornő. A viszketést antihisztamin-készítmények szedésével, illetve ekcéma elleni krémek használatával enyhíthetjük. Érdemes vékony ruházattal védeni a bőrt attól, hogy a pollenekkel közvetlenül érintkezzen, illetve pollenszezonban nem javasolt a szabadban teregetni.
Az egyéni érzékenységtől és az aktuális pollenkoncentrációtól függően egyénenként eltérő lehet a tünetek erőssége. Ettől függetlenül fontos az allergia orvosi kezelése, mert csak így lehet megelőzni az újabb allergiák kialakulását és azt, hogy szövődményként asztmás tünetek jelentkezzenek.
Az enyhe panaszok kezeléséhez a vény nélkül kapható antihisztamin-készítmények is elegendőek lehetnek. Ha azonban tüneteink két hétnél tovább tartanak, és befolyásolják a mindennapi feladataink elvégzését, akkor forduljunk allergológushoz. A szakorvos által felírt szteroid orrspray rendkívül hasznos az allergiás nátha kezelésében és a szövődmények elkerülésében – hangsúlyozza a szakember, aki hozzáteszi, hogy a szemtünetek kezelésére érdemes külön szemcseppet is használni.
Kérdezze kezelőorvosát!
Kevesebb pénzt hagyunk a patikában, ha orvoshoz fordulunk az allergiánkkal. Egyrészt a célzott terápia mindig jobban beválik, mint az öngyógyszerezés, másrészt a vényre kapható szerekkel sokat meg lehet takarítani. A vény nélkül kapható szerekkel szemben ezek sokkal korszerűbbek, és kevesebb mellékhatással rendelkeznek. Az antihisztaminokról például tudjuk, hogy álmosítanak, csökkentik a reflexidőt, ami az autóvezetés során vagy akár a mindennapi életben is probléma lehet. A modernebb antihisztaminok, amelyek receptre kaphatóak, ezzel a mellékhatásprofillal már nem bírnak – mondta el dr. Moric Krisztina a Pénzcentrumnak.
Fizetjük az árát
Nehéz számszerűsíteni, hogy a pollenallergia mekkora költséget ró az egészségügyi rendszerre. A Nemzetközi Mezőgazdasági és Biotudományi Központ kalkulációi szerint Európában évente 7,4 milliárd eurót emészt fel csak a parlagfű okozta betegségek kezelése. Súlyosabb esetekben számolni kell a kórházi ellátásokkal, a szakorvosi kezelésekkel, a tesztekkel, a gyógyszerekkel és gyógyszertámogatásokkal, a betegszabadságokkal és a produktivitás csökkenésével. Nem véletlen, hogy Magyarországon is törvény szabályozza a parlagfű ritkítását. Ennek elmulasztása a földterület és a fertőzött részek nagyságától függően 15 ezer forinttól ötmillió forintig büntethető.
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
szoljon.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu