Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A magyarok 91 százaléka hallott már az időskori demenciáról.
Fotó: Toa55
Megközelítőleg a magyar családok mintegy harmadának van olyan rokona, ismerőse, akit demenciával diagnosztizáltak, és akiknek ellátásában a hozzátartozók kulcsszerepet vállalnak – írja a magyarnemzet.hu a Kopp Mária Intézet közleménye nyomán.
A 65 éves férfiak egészségesen várható átlagos élettartama 2023-ban 7,1 év, míg a nők körében 7,8 év volt, ez a férfiak körében 1,6, a nőknél 1,8 évvel magasabb, mint 2010-ben. Az átlagéletkor növekedésével azonban a demencia és más időskori mentális betegségek előfordulása is gyakoribbá válik, ezáltal pedig az ellátásra és gondozásra szoruló emberek száma is emelkedik. 2020-ban már 187 ezer, demenciával érintett személy élt Magyarországon, számuk pedig évről évre folyamatosan emelkedik. Előzetes becslések szerint 2050-re elérheti számuk a háromszázezret is.
Az intézet legfrissebb kutatása szerint a magyarok 91 százaléka hallott már az időskori demenciáról, a 18–29 évesek kivételével minden vizsgált korcsoportban 90 százalék feletti volt azok aránya, akik tisztában vannak ezzel a betegséggel. A válaszadók leginkább a memóriazavart, a zavart viselkedést és az elkóborlást, legkevésbé a beszédzavart és az alvászavart tekintik a demencia tüneteinek.
A demens betegek hatvan százaléka 75 évnél idősebb, negyven százalékuk 60 és 74 év közötti. Tízből kilenc válaszadó szerint egy család számára mind lelkileg, mind anyagilag megterhelő egy demens családtag gondozása, ezért szinte mindenki úgy gondolja, hogy a demens rokonokat gondozó családoknak több segítséget kellene kapniuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu