Közélet
Az életminőségünket, a biztonságérzetünket, az egész napos tevékenységünket meghatározza a látásunk. Ezért is kiemelten fontos, hogy évente legalább egyszer szánjunk időt szemünk egészségére. Az októberi Látás Hónapja kampány apropóján optikus-optometrista szakemberrel beszélgettünk a kontaktlencse használatáról.
Fotó: Kállai Márton
A kontaktlencse nem helyettesíti a szemüveget. Az előbbi eszköz alkalmazása komfortosabb és bizonyos élethelyzetekben – például sportolás közben – praktikusabb, hordási idejében (is) követni kell a javallatokat, vagyis a vonatkozó 5/2 szabályt. Öt nap hordás után kettő nap, amelybe az éjszakai alvás nem számít bele, hagyni kell a szemet megpihenni, regenerálódni. Ebben az időszakban kap ismét szerepet a szemüveg – kezdi az első és legfontosabb tudnivalóval Zrupkó Nikoletta Alexandra optikus, optometrista, a Magyar Optikus és Optometrista Szövetség (MOOSZ) szakmai tagja.
Gyakori, hogy a már meglévő korrekciós eszközök egyikét sem hordja állandó jelleggel az illető. Az ok lehet a túlkorrigált (például mínuszos) dioptria, amellyel távolban ugyan minden élesen látszik, közelre nézve azonban zavaró a használata. Amennyiben pluszos dioptriát kellene az adott személynek viselnie, de mégis elhanyagolja a szemüveg vagy kontaktlencse használatát, esetében a szem túlzott megerőltetése látásegészséget befolyásoló problémákhoz vezethet. A megfelelő korrekciós eszközt egész nap kényelmesnek érezzük – fogalmazza meg az optikus, aki ezúton is hangsúlyozza a szakemberek felkeresésének fontosságát.
Annál is inkább, ugyanis az utóbbi időben káros szokásként elterjedt, hogy nem a szaküzletben, optometrista, optikus, szemészorvos segítségével választjuk ki a látásproblémánkat korrigáló minőségi kontaktlencsét – ahogyan a szemüveget sem –, hanem szakmai iránymutatást nélkülözve, magunknak rendeljük azt internetes webáruházakból. Továbbá a szemünkhöz illesztett idegen test használatát internetes videókból igyekszünk megtanulni. A nem megfelelő eszköz viselése, a vonatkozó szabályok be nem tartása szembetegségekhez vezethet.
A kontaktlencse-viseléssel kapcsolatban nincs kifejezett életkorbeli határ. A korábbi gyakorlat szerint 15 év alattiaknak nem szívesen javasolnak ilyen látáskorrigáló eszközt. Nem a szem alkalmatlansága miatt, hanem biztonsági okból, figyelembe véve, hogy a fiatalok hajlamosabbak a viseléssel kapcsolatos szabályok betartását elhanyagolni.
Ez alól kivételt jelent a szemészszakorvosok által, a gyerekek látásromlásának megakadályozására használt terápiás célú kontaktlencse. Napjainkban azonban a megváltozott életkörülmények (időnk javarészében közelben lévő dolgokat: monitort, telefont nézünk) eredményeképp kialakuló rövidlátás (szakkifejezéssel: myopia) gyakorisága, annak súlyossága markánsan emelkedik főleg a kisiskolás kort követően. A folyamatot megállítani nem tudjuk, ellenben a Myopia Kontroll nevű modern szemészeti terápiával jelentősen lassíthatjuk a folyamatot. Elérhetőek már kifejezetten erre a célra készült kontaktlencsék, amelyeket 8-10 éves gyerekek esetében is alkalmazhatunk – vázol egy szintén aktuális szemészeti problémát az optometrista.
A kontaktlencse-viselést mindenkor egy szakszerű vizsgálat, próba és betanulási időszak előzi meg. Ekkor derül ki, hogy egyáltalán alkalmas-e a szemünk az eszköz használatára. Ellenjavallatok nincsenek, ugyanakkor az előfordul, hogy az illetőnek – különböző betegségek miatt – nem megfelelő a könnytermelése, amely kényelmetlenné teszi a kontaktlencse viselését.
Ajánlott rendszeresen (általában félévente) kontrollra járni, ugyanis ezen vizsgálatok alkalmával ellenőrizhető a szaruhártya állapota, továbbá fény derülhet a szem esetleges rejtett problémáira. A kapott eredményeknek megfelelően alakítható, még inkább személyre szabható a dioptriás eszköz.
Tőlünk, illetve az életmódunktól is függ, hogy napi vagy havi kontaktlencsét választunk. Egyik esetben sem szabad az előírt hordási időt meghaladni. A havi dioptriás eszköz szavatossági ideje harminc nap, vagyis eddig képes megőrizni a nedvességtartalmát, az oxigénáteresztés képességét. Tehát ha csak megszakítással viseljük a kontaktlencsét, akkor sem alkalmazhatjuk két hónapig.
A jó betanulás – amelyben szintén az optometrista, optikus tud segíteni – alapja a türelem. Akinek érzékenyebb a szeme, erősebb a reflexe, neki vélhetőleg több időt kell szánni az illesztés gyakorlására. A kontaktlencse viselése több odafigyelést igényel, mint a szemüveghasználat, cserébe azonban végtelen szabadságérzetet ad az éleslátás élménye mellett.
Ingyenes szemvizsgálat országszerte a látás hónapjábanAz immár huszadik alkalommal megszervezett Október a látás hónapja kampány keretében országszerte közel 350 optikában szakemberek várják a látásvizsgálatra jelentkezőket. A latashonapja.hu weboldalon vagy letölthető telefonos alkalmazáson (Fontos a Látásom applikáción) megnézhetjük a lakóhelyünkhöz legközelebb eső, a mozgalomban részt vevő szaküzletet. A preventív látásszűrés, szemüveg-ellenőrzés és szaktanácsadás szolgáltatások a kiemelt időszakban díjmentesen igénybe vehetők. A hűvös, csapadékos őszi napokon az egyre korábbi szürkület és csúszós utak miatt a közlekedésben is szükség van az éleslátásra. Továbbá az otthoni munkavégzés, a digitális oktatás okán egyre több időt töltünk a monitor előtt, ezért kiemelten fontos szemünk védelme a káros kékfényterheléssel szemben – sorolja Szabadi Zsolt, a Magyar Optikus és Optometrista Szövetség elnöke olyan aktuális élethelyzeteket, amelyek esetében szintén érdemes ellátogatni egy optikai szaküzletbe a látásunk ellenőrzése céljából. Illetve, ha már viselünk kontaktlencsét vagy szemüveget, tanácsos októberben felülvizsgáltatni az eszközt (is). |
origo.hu
metropol.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
vaol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
magyarnemzet.hu
bama.hu
origo.hu
origo.hu