Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) az egyik leggyakoribb betegség a világon, a harmadik vezető halálok az agyvérzés és a szívinfarktus után. Annak ellenére, hogy ilyen sok embert érint a kór, a lakosság nagy része jóformán nem is hallott róla.
Vajon azért nem ismerjük eléggé a betegséget, mert olyan idegenül hangzik a neve? Még megjegyezni is nehéz: a COPD egy angol betűszó, a Chronic Obstructive Pulmonary Disease rövidítése, ez magyarul krónikus obstruktív tüdőbetegséget jelent. De ennél valószínűbb az a magyarázat, hogy a leginkább érintett betegek nehezen néznek szembe az évtizedeken át tartó önsorsrontó életmódjukkal, a dohányzás súlyos következményeivel.
Magyarországon 400-500 ezerre becsülik a COPD-s betegek számát, de csupán egyharmaduk részesül kezelésben a diagnózis hiánya miatt. A betegség kialakulásában legnagyobb szerepe a tartós dohányzásnak van, a páciensek 80 százaléka aktív dohányos, vagy korábban hosszabb ideig cigarettázott. A kiváltó okok között szerepelhet továbbá a környezeti és az ipari szennyezés, valamint nagyon ritkán genetikai adottságok is állhatnak a háttérben. A betegség során a tüdő visszafordíthatatlanul károsodik: a légutak tartósan beszűkülnek, és a tüdőszövet rugalmassága fokozottan csökken. Lényegében a tüdő gyors öregedése zajlik – tájékoztatnak az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.
Éppen ezért, ha nehézlégzést vagy tartós köhögést tapasztalunk, keressük fel orvosunkat, mert a betegség korai felismerése és kezelése javíthatja az életminőséget, lassíthatja az állapotromlást. Megfelelő terápia hiányában a tünetek súlyosbodnak, tovább romlik a légzésfunkció, ami fáradékonyságot okoz, és ez befolyásolja a mindennapi tevékenységet, a munkavégzést is. Állandósul a köhögés, ami gyakran fokozott nyáktermeléssel jár együtt.
A betegség előrehaladása lassítható, a tünetek enyhíthetőek, de a COPD jelenleg sajnos nem gyógyítható. A páciensek állapota javítható a légzésrehabilitációs kezeléssel, melyet orvosok és gyógytornászok felügyeletével, irányításával végeznek. A helyes légzéstechnika megtanítása mellett aktív tréning, gyógytorna segíti az izomerő, a vérkeringés, a fizikai terhelhetőség javítását.
Tudta? Minden év november harmadik szerdája a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) egészségügyi világnapja.
Mint a legtöbb betegséget, a COPD-t is könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. Mivel kialakulásának egyértelműen a legfőbb oka a dohányzás, a legokosabb, amit tehetünk, hogy nem gyújtunk rá. Ha pedig valakit már utolért a betegség, akkor a legfontosabb, hogy sürgősen hagyja abba a dohányzást, és a légzési nehézségek ellenére is tartsa fenn aktív életmódját, állapotától függően törekedjen a rendszeres mozgásra. A hazánkban is elérhető korszerű terápiák mellett a COPD kezeléséhez feltétlenül szükség van a beteg együttműködésére, a megfelelő életmód követésére.
A Semmelweis Egyetem orvosai 45 ezer COPD-s beteg, köztük dohányosok és nem dohányzók étrendjére, vitamin- és táplálékkiegészítő-szedésére vonatkozó adatait vetették össze a tünetek erősségével és a betegség alakulásával. Megállapították, hogy a magas fehérje-, vitamin- és antioxidáns-tartalmú, friss gyümölcsökben és zöldségekben, valamint ómega-3 zsírsavakban gazdag étrenddel javul a COPD-s betegek életminősége.
Ezzel szemben a nyugati étrendre jellemző magas telítettzsírsav-bevitel (pl. feldolgozott húsipari termékek) fokozhatja a légúti gyulladást. Az étrend és tápláltság szerepe azért jelentős, mert állapotuk rosszabbodása más kórképeknél nagyobb mértékben befolyásolja a COPD-s páciensek életminőségét és túlélési esélyeit. A betegség ugyanis több olyan, a tüdőt nem érintő szövődménnyel jár, amely a légzést közvetetten nehezíti. Ilyen például az izomtömeg és csontsűrűség csökkenése, az izmok, beleértve a légzőizmok gyengülése és a gyulladásos folyamatoknak kedvező szabad gyökök és antioxidánsok egyensúlyának felbomlása (oxidatív stressz). Csupán azzal, hogy a beteg változtat táplálkozási szokásain, pótolja a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat, testsúlya normalizálódik, fizikai aktivitása fokozódik, gyulladásos paraméterei csökkennek, melynek pozitív kimenetele lehet, hogy kevesebb gyógyszert kell szednie, azaz javul az életminősége. Körülbelül két hónap, míg a pozitív változások elindulnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu