Korán érkező angyalok

Koraszülött: egy szó, amely minden szülőben félelmet ébreszt. A derült égből villámcsapásként előállt élethelyzetben az anyai és az apai szívekben megannyi bizonytalanság, féltés lakozik: mi lesz a gyermekükkel? Hatalmas küzdelem ez egy család életében – erre igyekszik felhívni a figyelmet a november 17-én tartott koraszülöttek világnapja.

EgészségünkB. Pintér Dalma2024. 11. 17. vasárnap2024. 11. 17.

Kép: 20230307 Budapest A Nemzeti Népegészségügyi Központtól (NNK) elsőként kapott magánegészségügyi szolgáltatóként működési engedélyt és nyitotta meg a koraszülött intenzív ellátási centrumát a TritonLife Róbert Magánkórház. Fotó: Kurucz Árpád (KA) Magyar Nemzet, Fotó: Kurucz Árpád

_CZ_9334
20230307 Budapest A Nemzeti Népegészségügyi Központtól (NNK) elsőként kapott magánegészségügyi szolgáltatóként működési engedélyt és nyitotta meg a koraszülött intenzív ellátási centrumát a TritonLife Róbert Magánkórház. Fotó: Kurucz Árpád (KA) Magyar Nemzet
Fotó: Kurucz Árpád

A Földön minden tizedik gyermek koraszülöttként, vagyis a várandósság 37. hete előtt érkezik a világra. Magyarországon ez megközelítőleg nyolcezer csecsemőt (és családot) érint. Sok baba nem is hetekkel, hanem hónapokkal a kiírt időpont előtt születik, ami komoly kockázatot jelent a további fejlődésük, életminőségük alakulásában. E  csecsemők súlya nem éri el a 2500 grammot, sőt, az extrém koraszülöttnek számító babák súlya kevesebb, mint 1000 gramm. A szerveik, a légzési, illetve a keringési rendszerük még éretlen, a testhőmérsékletük alacsony.

Villő öt hónapos korában, mindössze ötszáz grammal jött a világra. Méhlepényleválás miatt sürgősségi császármetszést kellett végezni. 
A születése után két nappal – gondos orvosi előkészületek után – a mellkasomra vehettem őt. Boldog voltam, hogy él, és a karjaimban tarthatom – emlékszik vissza a négygyermekes családanya, Lívia, aki kisbabájával négy hosszú hónapot töltött a kórházban. Ma is emlékszem a pillanatra, amikor hazaértünk, és a családunk újra együtt lehetett – idézi fel meghatódva. Négy hónapos korától már maga tudta szoptatni a gyermekét, és semmilyen egyéb gond nem ütötte fel a fejét. Villő hároméves elmúlt, egészséges és kiegyensúlyozott kislány. 

Anita, akinek kisfia 1250 grammal, hatodik hónapra született, így mesél az emberpróbáló élethelyzetről: – Nehezen, de sikerült stabilizálni a gyermekem légzését, nem alakult ki agyvérzése, és a belső szervei is átvészelték a kezdeti kockázatos időszakot. Nem mertem rálehelni, megsimítani, annyira féltettem őt. Miután átkerültünk a Heim Pál Gyermekkórház Madarász utcai részlegére, láttam, hogy egy nővérke megszeretgeti őt. Akkor hittem el először, hogy egyszer hazavihetjük, örülhetünk a mosolyának, hogy megünnepelhetjük az első, második, sokadik születésnapját. Szakszerű ellátás és isteni jóakarat is kellett ahhoz, hogy a ma hatesztendős Ferkónk egészséges gyermekké cseperedett.

Földvári Nagy Zsuzsi, a Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) operatív és szakmai vezetője a koraszülöttség okaival kapcsolatban így fogalmaz: – Ha a kiírt időpont előtti születést egy háromrészes kördiagramon képzeljük el, akkor annak egyik cikkelye a magzat vagy az édesanya valamely fejlődési, testi rendellenességére, betegségére, fertőzésére vezethető vissza. Másodszor állhat a háttérben a rossz szociális-kulturális életkörülmény. A legtöbb esetben (ez a kör harmadik része) azonban nem tudni pontosan, mi váltja ki a magzat korai érkezését.

Földvári Nagy Zsuzsi a KORE elnöke (Fotó: Nagy Mihály)

A koraszülést a nőnek testileg és lelkileg is fel kell dolgoznia. Minden édesanyában él egy ideális elképzelés a kisbabája születéséről: például, hogy kádban vajúdik, vagy az édesapával közösen élik meg a születés csodáját. Ehhez képest mentőautó viszi a kórházba a várandós asszonyt, sürgősségi császármetszéssel egy rideg műtőben jön a világra a szíve alatt hordozott csecsemő. Ezután éri a következő traumatikus élmény: ahelyett, hogy a kicsi a mellkasára téve szuszogna, az életéért küzd egy inkubátorban. 

Szót kell ejteni az édesapákról is, akik szintén nincsenek könnyű helyzetben. Igyekeznek támogatni a feleségüket, párjukat és gyermeküket, próbálnak erősek maradni. Azért hoztuk létre A Padon – apa születik című képzeletszínházi előadásunkat, hogy a férfiak érzéseire, vívódásaira is jobban figyeljünk ebben a küzdelmes időszakban – mondja a 2011 óta működő, megannyi érintett családnak sokoldalú segítséget nyújtó egyesület munkatársa. 
Kiemeli a kengurumódszer fontosságát, amely gyógyító hatású az egész család számára. A bőr-bőr kontaktus, vagyis, hogy az újszülött teljes testével rásimul az édesanya vagy édesapa mellkasára, érzi testhőmérsékletét, szívdobogását, bőre illatát, valós kapcsolódás kettejük között. Az érintés szeretetet és biztonságot jelent a gyermeknek, akinek ezáltal az életminőségét mutató értékei emelkedni kezdenek. Mindamellett, hogy a szülők ebben a közvetlen, szeretetteljes ölelésben először érezhetik kompetensnek magukat a gyermekükről való gondoskodásban. 

Örömteli hír, hogy a magas színvonalú speciális orvosi ellátásnak és gondos ápolásnak köszönhetően napjainkban jelentősen javult a koraszülöttként világra érkező gyermekek életkilátása. Ugyanakkor folyamatos szakmai kihívást jelent az esetleges szövődménykockázatok minimálisra csökkentése. 
A hazaengedés feltétele az újszülött stabil légzése, táplálhatósága, továbbá, hogy elérje a 2000-2500 gramm súlyt. A koraszülöttek javarésze az eredetileg várható születésének dátumára már elhagyhatja a kórházat. Bár a hazakerüléssel, úgy tűnik, a család megnyeri ezt a küzdelmet, de a megpróbáltatás második szakasza csak akkor kezdődik. Hiszen minden módon támogatni szükséges a gyermeket, hogy óvodás-, iskoláskorra behozza a kortársaihoz képest esetleges lemaradást – fogalmazza meg a szakember. 

_CZ_9334
A Magyarországon született csecsemők kb. 9 százaléka koraszülöttként jön a világra. Ma már az 500 grammal született babáknak is van esélyük az életben maradásra, amennyiben megkapják az állapotuknak megfelelő speciális intenzív ellátást (Fotó: Kurucz Árpád)

Az egyesület országos közösséget működtet, amelyhez a szülők már a kórházban töltött időszakban csatlakozhatnak. Informálódhatnak, megismerhetnek hasonló életutakat. Térítésmentesen mentális és lelki támogatást kaphatnak. A Pici füzetben, a szervezet ingyenes kiadványában a 37. hét előtt világra érkezésről olvashatnak. Hiánypótló a Sérült gyermeket nevelek cikksorozatuk, amelyben hat családot, általuk ugyanennyi megküzdési módot mutatnak be. Ezekből a szívbemarkoló történetekből példát és sok erőt meríthetnek azok, akik szövődménnyel terhelt felépülésű gyermeket nevelnek. 
 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek