Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hűvösebb évszakok beköszöntével óhatatlanul jelentkezik az a fránya hajhullás. Mit tehetünk hajkoronánk egészségének megőrzése érdekében? Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász segítségével igyekszünk hasznos tanácsokkal szolgálni.
Fotó: Boy_Anupong
A haj szerkezete, a minősége, a sűrűsége, a hajszálak vastagsága, a színe, a pigmenttartalma öröklődő, genetikailag meghatározott tulajdonjegy. Fiatalkorban általában még dús hajkoronát viselünk. Ugyanakkor tudomásul kell venni, hogy az évek előrehaladtával egyre inkább ritkul, kevesbedik. A reggeli első fésülködésnél kihullott körülbelül száz hajszál még normálisnak tekinthető, persze nem mindegy, hogy milyen mennyiségből veszítünk el sokat. Ámbár jellemzően a dús hajúak szokták jobban észrevenni a nagyobb mértékű hajhullást – vezeti fel a témát dr. Karászi Viktória, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika szakembere, aki több mint húsz éve foglalkozik a haj és a fejbőr betegségeivel.
Az első érezhetőbb változás serdülőkorban jelentkezik, illetve az ötvenes életévekben (nőknél a menopauza miatt) is tapasztalható, hogy átalakul a haj sűrűsége, szerkezete. A kismamák egy része szintén beszámol a gyermekvárás és a szoptatás ideje alatt jelentkező hajritkulásról. Férfiaknál akár már a tízes évek közepén elkezdődhet az úgynevezett tonzúrás, vagyis a fejtetőn kialakuló kerek kopaszodás, a homlok-halánték táján felfelé kúszik a hajhatár. A nőknél a halántékvonal, illetve a frontális, homloki terület a leginkább érintett. A hajhatár nem kerül hátrébb, a ritkulás inkább a fejtetőn jellemző – ismerteti a tüneteket.
Amennyiben valaki úgy érzi, hogy kóros mértékben hullik a haja, érdemes bőrgyógyászhoz fordulnia. A szakember elsőként kikérdezi a panaszairól, illetve az elmúlt években történt betegségeiről, esetleges balesetekről, műtétekről, amelyek felléphetnek befolyásoló tényezőként. Felméri a bőr, körmök és a fogak egészségét is, melyek szintén sokatmondóak lehetnek a haj állapotára vonatkozóan. Bőrre helyezhető mikroszkóppal (dermatoszkóppal) megvizsgálja a hajszerkezetet, annak állapotát.
A hajtüszőben lévő sejtek, amelyek folyamatosan termelik a hajszálakat, ciklusokban dolgoznak. Az aktív fázis után átmeneti időre leáll a hajnövekedés. A telogén, azaz a nyugalmi helyzetben lévő hajszálak néhány hétig még a fejtetőn maradnak, majd kihullanak, azután kezdődik a folyamat elölről. A hajtüsző azonban egy rendkívül „érzékeny gyár”, ami azt jelenti, hogy külső hatás, erős gyógyszer szedése vagy betegség miatt lerövidülhet, lassulhat az előbb említett működési szakasz. A tüsző termelőképességének csökkenése miatt vékonyabb, rövidebb, világosabb hajszálak nőnek – vázolja fel a folyamatot a bőrgyógyász.
Előfordulhat, hogy több kisebb egészségügyi gond áll a háttérben. Például a hosszú időn át végzett különféle megvonó diétákkal – amelyek során elvonunk szervezetünkből egy vagy több fontos tápanyagot – jelentősen árthatunk hajunk egészségének. Az esetek javarészében azonban nem állapítható meg a közvetlen kiváltó betegség.
Ekkor a szakemberek különféle hajstimuláló terápiákat javasolnak. Jók a tapasztalatok az erős paprika csípősségét adó kapszaicint tartalmazó oldatokról, amelyek a fejbőrön keresztül fejtik ki hatásukat. A minodixilt tartalmazó készítmények szintén segítik a hajnövekedést, a sűrűsödést. A bemasszírozás történhet ujjbeggyel, vagy elmehetünk szakrendelőbe, ahol speciális eszközök, kezelések által minél mélyebbre igyekeznek bejuttatni a hatóanyagot. Továbbá a jól körülírható, pontosan meghatározható hajhullásnál alkalmazott lézerterápiák eredményei rendkívül biztatóak.
Amennyiben nem kóros mértékű a hajhullás, mégis szeretnénk valamit tenni a kellemetlen folyamat megállításáért és a hajunk épségéért, könnyen megtehetjük. A termékreklámok azonban tévútra vihetnek. A különféle készítmények egyikétől sem válik a genetikailag ritkább haj egyszeriben dússá és ragyogóan egészségessé. Csodaszerek tehát nincsenek. Ugyanakkor széles a palettája az elérhető, a hajtüsző működését serkentő, belsőleg szedhető vitaminoknak, étrend-kiegészítőknek, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményeknek. S kaphatók a fejbőrön keresztül hatást kifejtő, kívülről tápláló samponok, hajszeszek, hajszérumok is.
Mindenkinél más készítmény válik be. A hajtáplálás, a hajvékonyodás megállítása, a növekedés serkentése egy végtelen türelemjáték. Ha kiválasztunk egy terméket, legalább egy hónapnak el kell telnie, míg annak az eredménye láthatóvá válik. Évente egy-két kúrát nyugodtan elvégezhetünk a hajunk épsége érdekében. A gyógyszertárban kapható, bevizsgált készítményekkel nem nyúlhatunk mellé. Javasolt a szelén, a vas, illetve a cink rendszeres pótlása. Külsőleg jól működnek a különféle koffeintartalmú hajszeszek, samponok – sorol konkrét tanácsokat dr. Karászi Viktória.
Léteznek esztétikai praktikák is: a férfiak hajszálakat imitáló vonalakat tetováltathatnak a fejbőrre, a nőknél inkább a hajpótlás, hajhosszabbítás divatja elterjedt. Ugyanakkor az utóbbi nem egészséges megoldás, hiszen a meglévő tincsekre akasztott póthaj pluszsúlyt, terhet jelent az egyébként is vékony, problémás hajnak. A hajbeültetésnél még nem lehet biztosan tudni, hogy a tarkó területéről elvett bőrfelület tüszőiben lévő hajszálak a fejtető elülső tájékán hogyan viselkednek: dúsak és sötétek maradnak-e, vagy idővel elkezdenek ritkulni? A módszer eredményességének bizonyítása napjainkban még várat magára.
A hajhullásnak sokféle oka lehet
Dr. Karászi Viktória, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika szakembere
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu