Egészséges egyensúlyban

A tél, a hideg különösen megviseli az immunrendszerünket. Hogyan tehetjük ellenállóbbá magunkat és gyermekeinket a mindennapok kihívásaival szemben? Erről beszélgettünk Nagy-Rigó Anita funkcio­nális táplálkozási tanácsadóval.

EgészségünkBalogh Boglárka2025. 01. 06. hétfő2025. 01. 06.
Egészséges egyensúlyban

A funkcionális táplálkozás új fogalomként jelent meg a táplálkozástudományban. Lényege, hogy az egyes egészségügyi problémáink megoldására olyan speciá­lis étrendet alkalmazunk, amely segítségével visszaállítható a szervezet belső egyensúlya. Anita évek óta ebben az irányban képezi magát. Saját bőrén tapasztalta meg, milyen az, ha az ember nem figyel oda, mit visz be a szervezetébe a pörgős napok alatt. 

A ma már kétgyermekes édesanya egy szlovákiai kisvárosban nőtt fel, szeretettel teli környezetben. Később a közgazdasági egyetemen szerzett diplomát, több országban is élt, bébiszitterként, takarítóként, pincérként dolgozott, kipróbálta magát logisztikai és sales ma­nageri pozícióban is, ám sehol nem találta igazán a helyét, nem érezte, hogy az lenne élete munkája. 

Nagy-Rigó Anita funkcionális táplálkozási tanácsadó, természetgyógyász (Fotó forrása: Nagy-Rigó Anita)

– A harmincas éveim elején, amikor a túlhajszoltság és a sok stressz miatt egészségügyi problémáim lettek, inzulinrezisztenciát és autoimmun betegséget, hashimoto thyreoditist diagnosztizáltak nálam – meséli Anita. – Át kellett gondolnom az addigi életemet, mert tudtam, ez egy jel, hogy tévúton járok. Akkor nagyon mélyponton voltam, szinte mindent felrúgtam, magam mögött hagytam, beleértve a munkahelyemet, az akkori párkapcsolatomat, és új életet kezdtem Győrben. A kezdet nem volt egyszerű, de szerencsére hamar találkoztam a férjemmel, ő lett a személyi edzőm. Részben az ő szakmai felkészültségének köszönhetem, hogy példát véve a sikereiről és kitartásáról, megtaláltam az életfeladatomat. 

Anita kezdetben csak egészségesebb ételeket kezdett el főzni, átalakította a hagyományos magyar recepteket, rengeteg hazai és külföldi szakirodalmat elolvasott az egészséges életmód témájában, ennek köszönhetően sikerült meggyógyulnia a pajzsmirigy-betegségéből és kordában tartani az inzulinrezisztenciáját. Közben sorban jöttek a táplálkozástudományi és a sporttáplálkozás témájú képzések, és néhány év tanulás után már azon kapta magát, hogy étrendeket ír párja vendégeinek. Segített lefogyasztani, izmot növelni, teljesítményt fokozni, akadályfutó versenyekre felkészülni, azonban egyes klienseknél a meglévő vagy megbúvó egészségügyi kihívások miatt nem tudtak eredményeket vagy tartós változásokat elérni, ezért kezdte el egészségügyi irányba is képezni magát. Funkcionális táplálkozási tanácsadói, majd természet­gyógyász-fitoterapeuta oklevelet szerzett. 

– A mai ember folyamatosan rohan, nincs ideje önmagára és a szeretteire, állandó stressznek van kitéve, illetve a táplálkozás is rettenetesen eltolódott a magas kalóriaértékű, ugyanakkor tápanyagszegény, feldolgozott élelmiszerek irányába. Rossz a légzés, kevés a mozgás. A változtatást az alapoknál kell kezdeni. A funkcionális táplálkozás ennek fontos része, ugyanis a bélflóránkban él az immunsejtek 70 szá­za­léka,­ tehát ha történetesen van egy diszbiózisunk, azaz bélflóra-egyensúlytalanságunk, az immunsejtek sem tudják hatékonyan felvenni a harcot a kórokozókkal. Ezért a rostban gazdag táplálkozás, főleg nyers zöldségek, gyümölcsök a kulcselemei ennek, a főétkezések mellé kicsiknek és nagyoknak egyaránt érdemes salátát, gyökérzöldségeket, kerti zöldeket fogyasztani. 

Iktassuk ki az ultrafeldolgozott élelmiszereket, és minimalizáljuk a cukor fogyasztását. Helyette a mikrotápanyagokban gazdag, természetes ételeket válasszuk, azt, amit a nagyanyáink is ettek. Olaj helyett főzzünk inkább zsírral, de ezeket is váltogassuk, bátran nyúljunk a kacsa-, disznó- vagy éppen a kókuszzsírhoz. A hosszan főtt csontleves egy kiváló immunerősítő a téli időszakban. A funkcionális táplálkozási alapelvek szerint még a rendkívül tápanyagdús belsőségek, a fermentált zöldségek rendszeres fogyasztása is hozzájárul az egészséges bélmikrobiom kialakításához. Tisztában vagyok vele, hogy sokaknak nagy kihívást jelent a változatos, vitaminokban, ásványi anyagokban, tengeri ételekben gazdag étkezés, ezért ebben az esetben célzott táplálékkiegészítést is szoktam javasolni. 

Édesanyaként Anita is azt tapasztalja, hogy az egyik leggyakoribb probléma a téli időszakban a légúti fertőzés, főleg a kicsiknél, aminek oka sokszor a bezártság, hisz a kórokozók így sokkal jobban terjednek. Éppen ezért mindennap vigyük ki a levegőre a gyerekeket legalább egy fél órára, mert ezzel jelentősen növelhetjük a szervezet ellenálló képességet. Fontos továbbá az is, hogy bizonyos természetes immunerősítőket vessünk be, ilyenek a gyógynövényteák és az api­terápiás készítmények (mézek, propolisz, méhpempő ). Az ómega-3 zsírsavak szintén nagy jelentőséggel bírnak, de a béta-glükán is erős immunrendszer-fokozó (jó forrása a zab, árpa, rozs, csemegekukorica, búza, rizs, gomba). 

– Szerencsére egyre többen keresnek alternatív gyógymódot a gyermekeiknek, számos sikertörténettel találkozom. Kétségbeesetten keresett meg például egy anyuka, mert mindkét gyermeke folyamatosan felső légúti problémákkal küzdött már egy jó ideje. Esetenként ez olyan súlyos mértéket öltött, hogy kórházba is kerültek a kicsik, ráadásul gyakran kaptak antibiotikumot. Elkezdtünk egy személyre szabott immunerősítő protokollt, aminek része volt a táplálkozás és a bélflóra egyensúlyának helyreállítása, a sejtszintű gyulladáscsökkentés. Hat hónap múlva jött a visszajelzés, hogy a korábban kéthetente betegeskedő gyerekek egyike sem esett még ágynak. 

Anita ma már egy éve a Test-Kép-Zés szakmai csapat büszke tagja. A hasonló küldetéssel dolgozó, magasan képzett szakemberek célja az, hogy összefogva, holisztikusan, egyszerre több embernek is tudjanak tanácsot adni. 
 


 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek