Életmentő szűrés

Hazánkban a férfiak körében a tüdőrák, a nőknél az emlőrák után a vastag- és végbélrák (kolorektális rák) a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, pedig ez az egyik leghatékonyabban megelőzhető és szűrhető egészségi probléma.

Egészségünk(he) 2025. 01. 06. hétfő2025. 01. 06.

Fotó: Image Point Fr

Gastroenterology,Consultation Fotó: Image Point Fr

Vastagbélszűrésre jogosult minden érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkező, 50 és 70 életév közötti nő és férfi, akik az elmúlt két évben nem voltak vastagbéltükrözésen, nem volt széklet-immunkémiai vizsgálatuk, valamint akiknek nincs igazolt vastag- és végbéldaganata és gyulladásos bélbetegsége. A szűrésre az említett korosztály postai úton, személyre szóló meghívást kap. 

A szűrés két lépésből áll: először a székletben szabad szemmel nem látható vér kimutatása történik, amihez otthon kell mintát venni, majd azt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ immunkémiai laboratóriumába postai úton eljuttatni. 

Milyen eredményei lehetnek a székletvérvizsgálatnak?

  • A negatív lelet azt jelenti, hogy a székletben rejtett vér nem volt kimutatható. Ebben az esetben nincs további tennivaló. 
  • A nem negatív lelet azt jelenti, hogy a székletben rejtett (szabad szemmel nem látható) vért találtak, ezért további vizsgálat, vastagbéltükrözés szükséges a vérzés okának kiderítéséhez akkor is, ha az illető semmilyen tünetet nem tapasztal, azaz nincs panasza. A vérzésforrás tisztázására vastagbéltükrözést (kolo­noszkópos vizsgálatot) szükséges végezni, mely során a vastagbél belső felszínét vizsgálják. 
  • Az értékelhetetlen lelet azt jelenti, hogy az adott minta feldolgozása során valamilyen technikai hiba történt. Amennyiben háziorvostól vettük át az egységcsomagot, úgy ő biztosít újabb két mintavevő eszközt a székletmintákhoz. Ha direkt meghívást kaptunk vagy egyénileg jelentkeztünk a szervezett szűrésre, úgy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a lakcímünkre postázza a mintavételi eszközöket. 

A székletvérteszt eredményét a háziorvoson keresztül tudhatjuk meg, ahogy az ezt követő lépésekben is ő segít (amennyiben direkt meghívással vagy egyénileg jelentkezett a szűrésre, eredményéről EESZT-n keresztül, nemnegatív eredményéről postai úton is értesítést kap). 
Akinek más betegsége is van, akkor annak figyelembevételével dönti el a háziorvosa, hogy kell-e a vastagbéltükrözés előtt gasztro­enterológus szakorvoshoz fordulnia. Ha külön szakorvosi konzultáció nem szükséges, közvetlen beutalót ad a vastagbéltükrözésre, és segít a beavatkozásra való felkészülésben (pl. diétás tanácsadás, béltisztító átadása vagy a hashajtáshoz szükséges gyógyszer felírása, szükség esetén gyógyszermódosítással kapcsolatos tanácsadás). 

A kolonoszkópos vizsgálat során a vastagbél teljes hosszában átvizsgálható. Az orvos nemcsak végignézheti a bélfal elváltozásait, hanem szövettani mintavétel is történik, továbbá a kisméretű, polip alakú daganatokat is eltávolíthatja. A vizsgálat diagnosztikus találati biztonsága 95 százalék felett van, ami azt jelenti, hogy 100 megbetegedésből 95-öt felismernek a beavatkozás során. 
Forrás: Egészségkalauz 
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek