Senki nem marad egyedül

Igazi sikertörténetet mondhatott magáénak az elmúlt esztendőben a Gondosóra program. Az ingyenesen igénybe vehető, 65 év felett alanyi jogon hozzáférhető szolgáltatásra már körülbelül 750 ezren regisztráltak, és elindult a Gondosóra mobilalkalmazás is, amely naprakész információkat nyújt mind a felhasználók, mind a kontaktszemélyek számára.

EgészségünkHabik Erzsébet2025. 01. 06. hétfő2025. 01. 06.

Kép: Egy 81 éves nyugdíjas férfi mutatja a csuklóján a Gondosóra programban kapott jelzőkészüléket , Fotó: Soós Lajos, Forrás: MTI

Egy 81 éves nyugdíjas férfi mutatja a csuklóján a Gondosóra programban kapott jelzőkészüléket
Fotó: Soós Lajos Forrás: MTI

Tavaly nyáron új fejlesztéssel, a felhasználókat segítő applikációval is bővült a program, az ingyenes alkalmazást már 60 ezren letöltötték. Így a kontaktszemélyek már az applikáción keresztül is nyomon követhetik, hogy bekapcsolt állapotban van-e a hozzátartozójuk készüléke, ellenőrizhetik a töltöttség szintjét. Bármilyen hibabejelentést vagy adatcserét – például, ha a megváltozik egy telefonszám – könnyen el lehet végezni az appon keresztül, de ami a legfontosabb: abban az esetben, ha a felhasználó megnyomja a vészhívásra szolgáló gombot, akkor azon túl, hogy a diszpécserközponton keresztül biztosan segítséget kap, a kontaktszemély SMS-üzenetben azonnal értesül arról, hogy mi a probléma és milyen intézkedés történt. 

Eredményes évet zártak 

– A Gondosóra program népszerűsítése sikertörténet, alig találni olyan felnőttet Magyarországon, aki ne hallott volna róla. Szépen haladtunk a regisztrációs számok növelésében is, mára hozzávetőlegesen 750 ezer felhasználónk van. Minden harmadik 65 év feletti magyar állampolgár rendelkezik Gondosórával, ami nagyon szép eredmény. Ezzel a felhasználói körrel a legnépszerűbb és a legsikeresebb, Európában egyedülálló jelzőkészülékes szolgáltatásává vált a program – értékeli az elmúlt év eredményeit dr. Juhász Roland, a Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője. 

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtal is szorosan együttműködik a Gondosóra program. Az applikáció arra is lehetőséget biztosít, hogy fontos híreket gyorsan eljuttassanak az alkalmazással rendelkezők számára. Legutóbb például arról tájékoztatták SMS-ben a felhasználókat, hogy már elérhető a háziorvosoknál az influenza-védőoltás. 

Tízezrek életét mentették meg 

– A legidősebb Gondosóra-felhasználó 2024-ben a 107 éves Gizi néni volt. Karácsony előtt meglátogattuk, és nagy örömünkre kiváló szellemi és fizikai állapotban találtuk. Tapasztalataink szerint azonban a fiatalabb, 65–70 éves korosztály egy része mintha ódzkodna a Gondosórától, talán, mert úgy gondolják, hogy „öreg az országút”: ők fittnek, egészségesnek tartják magukat, és úgy vélik, hogy a készülék viselésével máris a segítségre szoruló idősek csoportjába sorolódnak. A baj azonban nem kopogtat, bárkit utolérhet, életkortól függetlenül. Az eszköz alapvetően arra szolgál, hogy veszélyhelyzetben segítséget nyújtson – emlékeztet Juhász Roland, és máris hoz egy-két példát: 

– Nemrég történt, hogy egy 65 éven felüli, de még munkát vállaló idős úr egyszer csak rosszul lett az utcán közlekedve. Nyakában volt a Gondosórája, azon keresztül hívta a központot. A diszpécser észrevette, hogy lassan, nehézkesen formálja a szavakat, ezért gyanítva, hogy a férfi szívinfarktus vagy stroke közeli állapotban lehet, értesítette a mentőszolgálatot. A gyors beavatkozás megmentette a beteg életét. 

Egy törökszentmiklósi idős nőt pedig Kengyel közelében találtak meg a rendőrök, mi­után a nyugdíjasklubból hazafelé menet eltévedt a sötétben. Az volt a szerencséje, hogy viselte a Gondosóráját, így segítséget tudott kérni. 20 percen belül meg is találták az addigra alaposan átfagyott hölgyet egy szántóföld szélén.

A regisztrált életmentések száma 33 ezer fölött van. Az Országos Mentőszolgálat visszajelzése szerint megemelkedett a Gondosórán keresztül beérkező riasztások száma, ami azért is fontos, mert a diszpécserközpontban dolgozók „előkérdezése”, szűrése mintegy felkészíti a mentésirányítást, sokkal pontosabban, precízebben tudnak kivonulni az esetkocsik, és számos esetben kiderül, hogy nem is mentőre, hanem az ügyeletre, vagy, mondjuk, egy kontaktszemély értesítésére van szükség. 

További fejlesztések várhatók 

– Folyamatosan azért dolgozunk, hogy javítsuk a szolgáltatás minőségét, minél pontosabb, hasznosabb információk jussanak el a felhasználókhoz, minél felkészültebbek legyenek a diszpécsereink, és egy új, méretében jóval kisebb Gondosóra-készülék tervezése, előkészítése is zajlik – beszél az idei tervekről Juhász Roland. Megnézik továbbá, hogy milyen funkciókat érdemes még bekapcsolni. Ilyen lenne például – természetesen valamennyi adatvédelmi szabálynak megfelelve –, hogy a hozzátartozó nyomon követhesse idős, demens hozzátartozóját: riasztást adna a készülék, amikor a beteg elhagyja a számára biztonságos körzetet vagy nem talál haza. 

Végezetül hozzáteszi: – Ez egy európai uniós­ finanszírozású program, amit az uniós pénzek hiányában jelenleg Magyarország kormánya megelőlegez. A 2025-ös év végéig van lehetőségünk felhasználókat toborozni, de maga a program természetesen folytatódni fog. Reményeim szerint a kormány támogatja majd, hogy az idősek számára ez a rendkívül fontos szolgáltatás változatlanul ingyenes maradhasson. 
 

Regisztrálni egyszerű

A Gondosóra program a nap 24 órájában elérhető diszpécserszolgálat és a kontaktszemélyek (családtag, szomszéd, szociális gondozó) bevonásával működő program, melynek elsődleges célja az otthoni és önálló életvitel meghosszabbítása. A jelzőeszköz Magyarország minden településén hozzáférhető. Az erre a célra létrehozott honlapon kell regisztrálni, ezután 3-4 hét múlva lehet számítani a kézbesítésre. Az eszközt a Magyar Posta szállítja ki. A regisztráció interneten és az ingyenes, 06-80/804-050-es zöldszámon is megtehető. 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek