Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Drasztikusan megnőtt a légúti megbetegedésekkel orvoshoz fordulók száma.
Fotó: Shutterstock, Forrás: Szabad Föld
Január első heteiben országszerte drasztikusan megnőtt a légúti megbetegedésekkel orvoshoz fordulók száma. Dr. Békássy Szabolcs háziorvos szerint egyértelműen járványról beszélhetünk, amit a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) rendszeres jelentései is alátámasztanak.
A laboratóriumokba beküldött minták 30 százaléka influenzát, 15 százaléka pedig koronavírus-fertőzést mutatott ki. A jelenleg terjedő koronavírus-variánsok az omikron alváltozatai, melyek enyhébb tüneteket okoznak, mint a korábbi hullámok. A tipikus tünetek között szerepel a láz, izomfájdalom, orrfolyás, valamint hurutos vagy száraz köhögés. Első körben ezen panaszok enyhítése, kezelése a legfontosabb, függetlenül attól, hogy a fertőzést influenza vagy koronavírus okozza. Békássy doktor javasolja, hogy töltsük fel a házi patikát alapvető gyógyszerekkel, lázcsillapítóval, köptetővel és vitaminokkal. Amennyiben pedig a tünetek 2-3 nap után sem enyhülnek, érdemes orvoshoz fordulni, hogy kizárják a bakteriális felülfertőzést.
Az NNGYK jelentéseiben már hetek óta szerepel a HMPV (human metapneumovirus), mely influenzához hasonló légúti tüneteket okoz, de a megbetegedés szövődményeként akár tüdőgyulladás is kialakulhat. Fontos leszögezni, hogy a HMPV nem egy új vírus, 2001-ben azonosították. A világ minden részén, így Európában is régóta jelen van és fertőz.
Rusvai Miklós virológus az Inforádiónak elmondta, hogy az elmúlt időszakban a már korábban is jelen lévő kórokozók sokkal nagyobb számban terjesztettek olyan megbetegedéseket, amelyek a Covid-időszak alatti lezárások, védelmi intézkedések és előírások – például maszkviselés – miatt kevesebb gondot okoztak. A közelmúltban világszerte megjelent vírusfajták tehát most „pótolják azt a két-három évet, amit kihagytak”. Ez azt is felveti, hogy nincs meg az az immunitásunk a kórokozókkal szemben, mint korábban.
A HMPV alapvetően ugyanolyan hatással van az emberekre, mint más légzőszervi vírusok, például a szamárköhögés vagy az óriássejtes vírus (RSV). Rusvai doktor szerint öt-hat nap alatt túl lehet esni a betegségen, ha a fertőzést elkapó beteg ágyban marad, sok folyadékot iszik, és enyhe, meleg, egyenletes hőmérséklet veszi körül. De a vírus ellen gyógyszer nincsen.
A HMPV a fertőzött személyekkel való közvetlen érintkezés útján terjed, valamint a vírussal fertőzött dolgok megérintésével. Fertőzést okozhat a köhögés, tüsszögés, kézfogás, ölelés, illetve a felületek vagy tárgyak, például telefonok, ajtókilincsek, kapaszkodók, billentyűzetek vagy gyermekjátékok megérintése.
Köhögés, láz, orrfolyás vagy orrdugulás, torokfájás, nehéz légzés, légszomj, kiütés.
A HMPV náthavírus, ezért a megelőzés érdekében az orvosok az immunrendszer erősítését javasolják, az egészséges, tápanyagban, friss zöldségben és gyümölcsben gazdag, változatos táplálkozást, a rendszeres testmozgást, valamint a C- és D-vitamin pótlását.
A nyirkos, hideg, szeles idő kedvez a vírusoknak, éppen ezért fontos, hogy betartsuk a higiénés szabályokat, gyakran mossunk kezet, szellőztessünk, kerüljük a zsúfolt helyeket és fertőtlenítsünk, viseljünk maszkot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu