
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Csernák Krisztina egyike azon pszichológusoknak, akik a kórházi ellátásban, az intenzív osztályon állnak helyt. Mellette magánpraxisban is dolgozik, továbbá szívügye az edukáció. A kecskeméti szakembert választották meg 2024-ben az Év Civil Egészséghősének.
Kép: Krisztina egyéni és csoportterápiák formájában is fogadja pácienseit
Hivatástudata, érdeklődése fiatalkorában megpecsételődött. Már gyermekként beleszeretett a kórház miliőjébe. Az első szakmai témájú könyvet elolvasva, elkezdte érdekelni az emberi viselkedés, az elme működése. Elmondása szerint édesanyja családja a második világháborúban sok traumát elszenvedett. Krisztina beleszokott a megpróbáló élethelyzetekbe, de sosem rettent meg azoktól, hanem igyekezett megérteni az okokat, átlátni az összefüggéseket.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen kapta kézbe pszichológusdiplomáját, majd a Bács-Kiskun Megyei Oktatókórház Pszichiátriai Osztály és Járóbeteg Szakellátására került. A pszichodiagnosztikai feladatok kiváló alapként szolgáltak szakmai gyakorlati tudásához, mert általa megismerhette a különféle személyiségtípusokat és a betegségeket, emellett vezetett függőségben érintetteknek szóló terápiás csoportokat. Ezt a kezelési módot máig remek gyógyítási lehetőségnek tartja, tudatosan és rendszeresen alkalmazza praxisában.
Időközben megszülettek a gyermekei: Karolina 2013-ban, Levente két évvel később. Az édesanya a szülési szabadsága alatt elkezdett aktívan sportolni, az életmódváltásának köszönhetően leadott csaknem harminc kilót. Az életében bekövetkező változások mind hozzájárultak ahhoz, hogy amikor újra munkába állt, a patológiás, mentális betegségek helyett az egészséges ember lehetséges pszichés problémái felé fordult. A személyes és a szakmai szál egyszeriben összeért, amikor jelentkezett a Szegedi Tudományegyetem egészségszakpszichológus-képzésére. Pszichoterápia-szakvizsgát szerzett, majd ismereteit árnyalva szuggesztív kommunikációt és gyászfeldolgozást tanult, személyközpontú tanácsadó képzettségre is szert tett.
A kecskeméti kórház Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályán állt munkába a régió első egészség-szakpszichológusaként. Felismerve, hogy mennyire fontos a testi mellett a lelki támogatás is a gyógyulás érdekében, vezető orvosokkal, kollégákkal összefogva a páciensellátás új, egyedülálló formáját valósította meg intézményi keretek között, továbbá privát rendelésén. Egyebek mellett műtét, baleset, belgyógyászati, onkológiai problémák, vagyis életveszélyes állapotok fennállásánál nyújt segítséget.
– Az altatás, a lélegeztetés utolsó napjaiban megszólítom a pácienst, ezáltal egy nagyon mély kapcsolat jön létre köztünk. A korai kontaktusteremtés és az utána való munka célja elsősorban az, hogy a beteg megértse, mi történik vele, hol van, hány napot töltött el a kórházban. Az orvosok és a szakápolók gyógyítómunkája mellett a pszichológus feladata az, hogy a páciens lelki tartalékait, megküzdéseit mozgósítsa, a szorongását optimalizálja, s a felépülés szolgálatába állítsa – mesél az intenzív osztályos munkájáról Csernák Krisztina.
A feladatkörömbe beletartozik a hozzátartozóknak való segítségnyújtás. Már az orvosi tájékoztatásnál jelen vagyok, ugyanis a nehéz élethelyzetekben az elhangzó információknak jellemzően csupán a 20-30 százaléka marad meg. Dolgozom velük a krízis feldolgozásán is. Másrészről a tőlük kapott, beteggel kapcsolatos tudnivalók (például a személyiségéről, a jelleméről) felhasználásával egy sokkal személyesebb kapcsolatot építek a pácienssel – avat be a részletekbe.
Magánpraxisban különféle témákban nyújt segítséget: az élethelyzeti elakadástól egészen a több évig tartó traumafeldolgozásig. Szerinte egyre nyitottabbak az emberek arra, hogy törődjenek a lelki gondjaikkal, ugyanakkor sokan még mindig a pénztárcakímélő, itt és most megoldásokban bíznak. A pszichés problémák azonban hosszú idő alatt alakulnak ki, a rendezésük sem megy egyik pillanatról a másikra.
Örömmel újságolja, hogy a Kecskeméti régióban jómaga és a kollégái munkájának nagy vívmánya, hogy a veszteség (legyen az a halállal, a válással, a termékenységgel vagy akár a hivatással kapcsolatos) feldolgozására a fiatalok szintén szép számmal jelentkeznek. 2021-ben ő is érintetté vált a saját férje elvesztése kapcsán. E soha nem feledhető, szívbe markoló tapasztalat miatt még mélyebb empátiával, „különleges tudással” támogatja a hozzá fordulókat.
Nemrégiben megnyitotta az Empátia Pszichológiai Központot, ahol egyéni és csoportterápiák formájában fogadja pácienseit. Tart fókuszcsoportokat, emellett ingyenes pszichológiai előadásokat, ismeretterjesztő foglalkozásokat lelkes kollégái közreműködésével. Ősszel szeretné megrendezni az Empátia Konferenciát Kecskeméten, amely a városban első lenne pszichológia témában. Nem utolsósorban a Szegedi Tudományegyetemen oktat gyászkurzust az egészségszakpszichológus-jelölteknek.
A pszichológia folyamatos belső munkát igényel. – Ébernek kell maradnom, tudni a szakmai újdonságokról, a társadalmi történésekről, s mindenkor előítéletek nélkül csak az embert látom tiszta valójában magam előtt, akinek segítségre van szüksége – osztja meg velük Krisztina. Kéthetente jár szupervízióba és rendszeresen sportol. A természet és a kulturális események, az utazás és a gyermekeivel töltött idő jelentik számára a kikapcsolódást és feltöltődést, ami után újult erővel tud a páciensei felé fordulni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu