
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Sokunk számára nem egyértelmű, hogy mikor és milyen feltételekkel egyeztessünk időpontot tüdőszűrésre, és mikor szükséges tüdőgyógyászati vizsgálatra előjegyzést kérni. Lássuk, mi a különbség a két vizsgálat között.
Kép: A tüdőszűrés a tüdőrák korai diagnosztizálására is alkalmas lehet
Bár mindkettő a mellkasi régióra összpontosít, lényeges különbségek vannak közöttük. A mellkasröntgen mellkasi panasz esetén indokolt. A vizsgálat során felvétel készül a mellkas belső struktúráiról, beleértve a tüdőt, a szívet, a nagyereket, a bordákat és a rekeszizmot, ami lehetővé teszi az orvosok számára, hogy olyan szerkezeti elváltozásokat vagy rendellenességeket is felfedezzenek, amelyek kívülről nem láthatóak.
A mellkasröntgen számos elváltozást és betegséget képes megmutatni, ezek közé tartoznak a tüdőgyulladás, tüdőtágulat, tüdőrák, mellhártyagyulladás, szívnagyobbodás, szívelégtelenség következményeként vagy egyéb okból kialakuló tüdővizenyő, légmell és bizonyos csontrendellenességek. Emellett segíthet felismerni a mellüregben az idegen testeket, illetve a folyadékgyülem jelenlétét is.
Mellkassérülések esetén is elengedhetetlen diagnosztikai vizsgálat a mellkasröntgen, amivel a bordasérülések gyakori és életveszélyes következménye, a légmell (PTX), valamint a sérüléshez társuló vérzés és a bőr alatti foltos levegőgyülem (subcutan emhysema) is kiszűrhető. Ha valakinél a tartós köhögés, láz, légszomj, nehézlégzés, mellkasi fájdalom, vérköpés tünetei jelentkeznek, akkor is indokolt lehet a mellkasröntgen-vizsgálat elvégzése, ami családorvos vagy tüdőgyógyász szakorvostól kapott beutalóval vehető igénybe. A felvételt radiológus szakorvos értékeli, aki részletes leletet ír a felvételen láthatókról.
A tüdőszűrés a panaszmentes lakosság népegészségügyi és foglalkozás-egészségügyi vizsgálatát jelenti. Kifejezetten a tüdőre koncentrál, elsősorban a tüdőrák és a fertőző tüdőgümőkór, azaz a tbc korai felismerése céljából. A tüdőszűrés tehát inkább prevenciós, azaz megelőző célú és rendszeres időközönként – évente – ajánlott elvégezni, különösen a magas kockázatú csoportok (pl. dohányosok, nagyvárosban élők vagy tüdőbetegségekre nézve terhelt családi kórtörténetű betegek) számára.
A mellkasröntgen és a tüdőszűrés tehát egyaránt kulcsfontosságú eszközök az orvosok kezében számos mellkasi probléma diagnosztizálásában és követésében. Ezek a gyors és fájdalommentes vizsgálatok segítenek potenciálisan súlyos betegségek korai felismerésében. Fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk a számunkra ajánlott szűrővizsgálatokon, és szokatlan tünet megjelenése esetén mielőbb forduljunk orvoshoz.
Magyarországon 2014 előtt 40 év fölött kötelező volt a tüdőszűrés, elsősorban a tbc kiszűrése miatt, azonban mivel ma Magyarországon a tbc csak szórványosan fordul elő, ezért 2014. március 31-től már csak a veszélyeztetett csoportok – pl. hajléktalanok, gyógyult tbc-betegek, tüdőgyógyászaton dolgozók, ítélet-végrehajtó intézmények dolgozói és lakói – számára maradt meg a kötelező jelleg. A jelenlegi szabályozás szerint a 40 év fölöttiek háziorvosi beutalóval évente egyszer díjmentesen részt vehetnek egy tüdőszűrésen. A 40 év alattiak esetében csak térítés ellenében végezhető el. Amennyiben valaki a tüdőbetegségek tekintetében magas kockázatú csoportba tartozik és betegségmegelőző céllal kívánja igénybe venni a vizsgálatot, abban az esetben kérjen beutalót háziorvosától (40 év alatt), és látogasson el egy tüdőszűrő állomásra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu