
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

A tuberkulózis sokáig halálos kórnak számított, ám a múlt század ötvenes-hatvanas éveire – az orvostudomány és a gyógyszerkutatás fejlődésének köszönhetően – a leküzdhetetlennek hitt betegség gyógyíthatóvá vált. Az antibiotikumos kezelések, a védőoltások bevezetése a nyolcvanas évekre megállította a kórokozó terjedését. A legyőzöttnek hitt tbc azonban világszerte ismét egyre több megbetegedést okoz.
Kép: Ukrajnában lehet akár béke, akár háború, a gyerekek gyakran nem kapják meg rendszeresen a védőoltásokat
A gyermekek körében tíz százalékkal nőtt a tbc-fertőzések száma 2023-ban az európai régióban, ami azonnali közegészségügyi intézkedéseket tesz szükségessé – adta hírül az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és a WHO Európai Regionális Irodájának közös jelentésében rámutatnak, hogy a régió továbbra is a koronavírus-járvány továbbgyűrűző következményeivel küzd. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy globális összefogás hiányában a tbc világszerte újjáéledhet.
A WHO által vizsgált európai régióban – ahová 54 európai és közép-ázsiai ország tartozik – 2023-ban több mint 172 ezer ember fertőződött meg tuberkulózissal. A gyermekek körében növekedett a megbetegedések száma, körülbelül 7500 15 év alatti gyermek kapta el a tbc-t, az előző évhez képest 9,6 százalékkal többen. A kórt 2400 esetben öt év alatti gyermekek körében diagnosztizálták, akiknél sokkal nagyobb esélye van a betegség súlyos lefolyásának és halálos kimenetelének.
A tbc a történelem során az egyik legpusztítóbb járványos betegségnek bizonyult. 1901-ben Magyarországon a halálesetek negyedét okozta, ami miatt „magyar népbetegségként” (Morbus hungaricus) emlegették. Terjedéséért elsősorban a tömegek szegényes körülményei, valamint az ebből fakadó egészségtelen életmód volt felelős. A szegények körében 100 ezer lakosból 500-an betegedtek meg, de a fertőző jelleg miatt a jómódúak között is 200 fő volt.
„A tuberkulózis okozta terhek és a tbc-vel megfertőződött gyermekek számának aggasztó növekedése emlékeztetőként szolgál arra, hogy még a megelőzhető és gyógyítható betegségek elleni küzdelem is törékenynek bizonyulhat" – hangsúlyozta nyilatkozatában Hans Kluge, a WHO Európai Regionális Irodájának igazgatója.
Aszkar Jedilbajev, a WHO európai irodájának tbc-tanácsadója szerint a kontinensen tapasztalt esetszám-növekedés részben betudható a diagnosztika terén bekövetkezett előrelépéseknek, azaz annak, hogy egyre kevesebb megbetegedés marad felismeretlenül. Ezenkívül közrejátszhat benne az orosz–ukrán háború okozta elvándorlási hullám is, hiszen a régióban éppen ebben a két országban a legelterjedtebb a tbc előfordulása. A WHO korábban arra figyelmeztetett, hogy a pénzügyi források csökkenésével semmissé válhatnak a tbc megfékezésére tett erőfeszítések az alacsony és közepes jövedelmű országokban, és utat nyithatnak a fertőzésért felelős kórokozó nehezebben kezelhető törzsei gyors terjedése előtt.
A tuberkulózist olyan bakteriális fertőzés okozza, amely cseppfertőzéssel terjed, és elsősorban a tüdőt támadja meg, de más belső szervekre is átterjedhet. A legtöbb fertőzöttnél nem alakul ki betegség, de súlyos esetekben a tbc halálos kimenetelű is lehet. A betegség évente átlagosan 1,25 millió ember halálát okozza szerte a világon. A kór elsősorban a szegénységben élőket érinti, akik körében a fertőzés többek között a diagnózis megállapításának késedelmei, a gyógyszerek rendszertelen szedése és a megfelelő kezelésekhez való hozzáférés hiánya miatt okoz betegséget.
Az elemzés szerint az elsődleges gyógyszeres kezelés az európai régióban élő betegek 75,5 százalékánál eredményes. Gyógyszerrezisztens tbc kialakulása esetén (amely egy korábbi tbc-kezelés abbahagyásának is lehet a következménye) a gyógyszeres kezelés eredményessége 60 százalék alatt van.
Magyarországon a tbc elleni BCG-oltás a kötelező gyermekkori védőoltások közé tartozik. A vakcina a fertőzés legsúlyosabb formáival szemben nyújt védelmet gyermekkorban. Az ECDC becsült adatai szerint itthon 570 megbetegedés és 56 haláleset történt 2023-ban tuberkulózis következtében, közte 7 gyermek kapta el a fertőzést. A tuberkulózis elleni oltóanyag a benne lévő gyengített baktériumról kapta a nevét (BCG – Bacille Calmette-Guérin). A világpiacon csak olyan kiszerelésű vakcina szerezhető be, amely 20 csecsemő oltására elegendő. Így a szülészeti intézményekben egy-egy oltási napon több gyermek védőoltására kerül sor.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu