A természetes gyógymódokhoz való visszatérés egyre népszerűbb, a kémiai anyagok helyett sokan fordulnak a növényi kivonatokhoz, hogy a segítségükkel támogassák az egészségüket. De vajon honnan származnak, hogyan hatnak, és mire érdemes őket használni?
Kép: Pék Eszter nem csak illatterapeuta, de oktatja is annak tudományát
Az illóolajokat már Egyiptomban is alkalmazták balzsamozáshoz, különböző rituálékhoz és gyógyításhoz. Indiában az ájurvédikus orvoslás szerves részei, míg Kínában a természetgyógyászat alapkövei közé tartoznak. Ezek az aromás vegyületek határozzák meg a növény ízét és illatát, távol tartják a kártevőket, vonzzák a beporzókat, segítenek ellenállni a kártékony mikrobáknak. Kinyerésük leginkább lepárlással, hidegen sajtolással történik. A legnépszerűbbeket ma is a virágokból, levelekből, gyökerekből, kérgekből, gyümölcsök héjából vagy gyantából állítják elő. A végeredmény pedig egy olyan esszencia lesz, amelyből néhány csepp is elég ahhoz, hogy kifejtse hatását. A levenduláról például régóta bizonyított, hogy csökkenti a szorongást és elősegíti a relaxációt, a citrusfélék párologtatása a frissességet, az energetizálást biztosítja, a majoránna földes illatát pedig akkor választják a legtöbben, ha biztonságérzetre vágynak.
Az illóolajok ereje nem pusztán az illatukban rejlik, kémiai vegyületeik – a terpének, alkoholok, észterek – élettani változásokat indíthatnak el. Belélegezve idegrendszeri hatást fejtenek ki, bőrön át felszívódva pedig a véráramba is bekerülhetnek. Ezért is fontos a megfelelő használatuk, hiszen nem minden olaj alkalmas a bőrrel való közvetlen érintkezésre vagy arra, hogy lenyeljük őket.
Az aromaterápiában rejlő lehetőségeket mindannyian megtanulhatjuk, alkalmazhatjuk, Pék Eszter például nem csak illatterapeuta, de oktatja is annak tudományát. Már kicsiként is megszólították a természetes gyógymódok, a nagymamája például nagyon szívesen vette, ha az apró kezek megmasszírozták, vagy ha Eszter a különböző betegségeire alternatív terápiákat keresgélt.
– Felnőttként, az egyetem után HR-tanácsadással, majd a jóllét kérdésköreivel kezdtem el foglalkozni. Fontos volt számomra az ember, a testi-lelki-szellemi egészség, ám az aromaterápia, mint ehhez hozzájáruló módszer, csak 2018-ban kopogtatott be az életembe – meséli Eszter a kezdetekről. – Akkor egy népigyógyász-képzést kezdtem el, amely keretében a növényekről is tanultunk. Engem leginkább az aromaterápia kötött le. Az a csodálatos ezekben az esszenciákban, hogy a növények gyógyszerarzenálját tartalmazzák. Ez a nagy koncentráció lehetőséget ad az embernek arra, hogy a természet erejének segítségével rendbe tegye a szervezetét, legyen szó akár érzelmi, akár fizikai egyensúlytalanságról. Az aromaterápiát kortól, nemtől függetlenül lehet és érdemes is alkalmaznunk, természetesen megfelelő adagolással. Magam is azt tanítom, hogy legyen minden családban valaki, aki a növények erejével képes a betegségek megelőzéséhez eszközt adni.
– Az aromaterápia sokrétű segítség lehet, fizikai problémákkal, érzelmi szintű kihívásokkal is foglalkozom. Sokan kifejezetten azzal keresnek meg, hogy egy-egy keveréket szeretnének készíttetni, vagy pedig megtanulni, hogyan lehetnek a családjuk „gyógyítói”.
Eszter szerint nagyon fontos a folyamatos önreflexió. Elképesztően gyorsan zajlik az életünk, sokkal több ingerrel találkozunk, mint a nagyszüleink. Mindenki a figyelmünket akarja, és az energiánkra vadászik, így kénytelenek vagyunk önmagunk gondoskodni a saját csendünkről, a saját töltődésünkről.
– Amikor valaki eljön hozzám egy beszélgetésre vagy egy kezelésre, akkor a telefonok elhalkulnak, megszűnik a kinti valóság, csak az illatok dolgoznak. Mivel a stresszkezelő módszereim egyszerűek, a tudást a családjuk számára is haza tudják vinni a klienseim. Lényeges, hogy foglalkozzunk magunkkal. Legyen szó akár csak egy megfázásról vagy egy izomhúzódásról, a testünk üzen. Ez a legfontosabb eszközünk, amellyel ebben az életben „utazunk”. A tiszta esszenciákkal nagyon jól dolgozik a szervezetünk mind fizikai-érzelmi-mentális szinten. Magam is alkalmazom az illóolajak tudását: mindennapi rutinjaim közé tartozik, hogy alváshoz, energiaszint-emeléshez, stresszkezeléshez előveszem őket. A bennük rejlő erőt, potenciált mindenkinek csak ajánlani tudom.