Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Válságban bűnbakot kell találni, s arra tolni a felelősséget. Kipróbált receptje ez a hatalmat gyakorlóknak. Sokak szerint ez áll az erősödő szlovák–magyar ellentétek mögött is. Északi szomszédunk szűk két hónapon belül bevezeti az eurót, amely az eddigi sikertörténetük megtorpanását hozhatja. Persze csak átmenetileg, ám az áremelések nehéz időszakában kifizetődő lehet a figyelmet a magyar kisebbségre terelni. Hogy pontosan mi történt a hét végén a dunaszerdahelyi stadionban, azt egyelőre vizsgálják, ám akár provokálták a magyar szurkolók a szlovák rendőröket, akár nem, a rendfenntartók brutalitása egyértelmű, ezt pedig semmi sem igazolhatja. Mint ahogy azt sem, hogy szlovák zászlókat égetnek az ország budapesti nagykövetsége előtt. Az efféle visszavágás a konfliktus kiteljesedéséhez vezethet. Ennél nagyobb szívességet pedig nem is lehetne tenni a szlovák nacionalistáknak.
Több híve van Magyarországon az egypártrendszernek, mint annak, hogy több párt közül választhassuk meg az ország vezetőit, derül ki a Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének a felméréséből. Az okokról nem olvastam, de el tudom képzelni. Körülnéznek az emberek, s rendetlenséget, korrupciót, megoldatlan ügyeket látnak maguk körül. Na, ennél már akkor is jobb volt, gondolják vélhetően, amikor a szavazófülkéket csak a négyévenkénti választás színpadi kellékeként használták. Egyébként is hajlamosak vagyunk megszépíteni a múltat. Örök emberi tulajdonság ez, a Biblia szerint a Kánaán felé menetelő zsidók is hajlamosak voltak húsos fazekakat vizionálni az egyiptomi rabszolgaság idejére. Ám abban azonban nem vagyok biztos, hogy nem a történelem természetes velejárója-e a demokrácia és a monarchia váltakozása. Gondoljunk csak a Római Birodalom történetére, amikor a nehezen kiharcolt demokráciát az erős császárság váltotta. Hogy aztán az is zavarossá váljon, s a végén összeomoljon az egész. Itt azonban még nem tartunk: a felmérés szerint a lakosság háromnegyede erőskezű vezér után kiált. Közeledik a császárság kora?
A felmérés azért is roppant érdekes, mert társul hozzá egy másik, amelyet a Progresszív Intézet készített. Eszerint a többség nem tudja, hogy az MSZP kisebbségi kormányt alkot. Mint ahogy azt sem, hogy az SZDSZ ellenzéki párt. A legszebb – vagy talán legmulatságosabb – az, hogy a megkérdezettek hat százaléka szerint a Fidesz és az MSZP édes kettesben irányítja együtt az országot. De sebaj, a demokráciában ennyi információval is lehetősége van valakinek, hogy eldöntse: jobbra vagy balra menjen-e az ország. Mégsem dobnék követ azokra, akik ily’ mértékben alulinformáltak, hiszen a nap valamenynyi órájában butítják őket több televíziós csatornából is. Mintha csak azt sugallnák: „Ne törődj a közélettel, avval, hogy mit tesznek körülötted a döntéshozók, majd ők irányítják helyetted az országot!” És ezek után csodálkozunk az eredményen?
Rablók-e azok, akik vasvillával és pillangókéssel támadva vesznek el valakitől ezer forintot? Már hogyne volnának azok, gondolnánk ép ésszel. Pedig dehogy! Ahhoz ugyanis még az is szükségeltetik, hogy az illetők idősebbek legyenek 13 évesnél. Márpedig azok a gyerekek, akik az említett cselekedetre vetemedtek Polgárdiban, még nem múltak el ennyi évesek, ezért a rendőrség elfogásuk után elengedte őket. Volt ugyan velük egy 52 éves asszony is – vajon miért nem szólt a gyerekeknek, hogy csúnya dolgot cselekszenek, nem tudom –, ám őt is csak tanúként hallgatták meg, majd valamennyiüket útjukra bocsátották. Ja, a kést elvették a gyerekektől. Csak aztán nehogy panasszal éljenek amiatt, hogy sérelem érte őket. Hiszen elvették tőlük azt, ami az övék volt…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu