Esélyesebbek a nagy téeszek

Május 1-jétől új időszámítás kezdődött, és nem csak egymásra kell majd figyelnünk, hanem versenytársainkra is. E gondolattal kezdte előadását Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az FVM, valamint a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (MZGYSZT) által szervezett konferencián, amelynek fő témája a termelői értékesítő szervezetek (tészek) megerősödése volt.

EgyébPintér Csilla2004. 05. 14. péntek2004. 05. 14.
Esélyesebbek a nagy téeszek


Az uniós tagállamok zöldség-és gyümölcstermelésének negyven-negyven százaléka mintegy ezerháromszáz tészen keresztül talál vevőre összesen 12,5 milliárd euró értékben. Hollandiában és Belgiumban hetven százalék feletti a lefedettség, Olaszországban harminc-, Spanyolországban ötven-, Franciaországban 55 százalékos. Mivel a zöldség-gyümölcs ágazatra az úgynevezett "laza" piacszabályozás jellemző az Európai Unióban, nincsenek termelési kvóták, ezért korlátozás nélkül forgalomba hozható a megtermelt áru - már amennyiben megfelel a minőségi előírásoknak. A rendelkezésre álló támogatások azonban viszonylag szerények: a zöldség-gyümölcs ágazat támogatását kizárólag a termelői értékesítő szervezeteken keresztül bonyolítják le. Az unió piacszabályozásának két fő eleme ugyanis a tészek támogatása és a minőség szabályozása. A támogatás mértékét meghatározó rendelet értelmében az unióban a véglegesen elismert tészek tagjai zöldség-gyümölcs árbevételük 4,1 százalékát kaphatják meg fejlesztések támogatására, míg az előzetesen elismert tészek - legfeljebb öt éven keresztül - sorjában árbevételük öt, öt, négy, három, kettő százalékához juthatnak hozzá.
A támogatások hatására nálunk tavaly vett lendületet a tészek alakulása, mivel lehetőség volt arra is, hogy a tésztagok nagyobb mértékű minőségi támogatást kaphattak, mint nem szerveződött társaik. Jelenleg több mint nyolcezer kertészt tömörít hazánkban a 92 előzetesen elismert és hat véglegesen elismert tész. Lux Róbert, az MZGYSZT főtitkára emlékeztetett rá, hogy tavaly 21 milliárd forint értékű árut forgalmaztak a tészek, az idén várhatóan bő harmincmilliárdot. Tavaly 62 előzetesen elismert tész volt jogosult támogatásra, és egyenként csaknem harminc-harmincmillió forinthoz jutottak. A célok között szerepel a jelentős árbevétellel (két szervezetnél meghaladja a kétmilliárd forintot) és számottevő tagsággal rendelkező szervezetek végleges elismerésének elősegítése.
A gyümölcs-zöldség ágazat jövőjét illetően elhangzott, hogy csatlakozásunk után a magyar termelők is döntően a termelői értékesítő szervezeteken keresztül juthatnak támogatáshoz, jóllehet az idei költségvetés az uniós forrásokon felül a nemzeti alapból is nyújt támogatást. Célul tűzte ki az ágazat, hogy a Magyarországon megtermelt zöldség-gyümölcs forgalmazásában a 2004-re tervezett húsz százalékról néhány éven belül harminc-negyven százalékra növekedjen a tészek részesedése: a kétszázmilliárd forintos összbevételből hatvan-nyolcvanmilliárdot tesz ki ez az arány. Az elaprózódást elkerülendő a kisebb szervezeteknek ésszerű összeolvadniuk, hogy növeljék versenyképességüket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek