Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
- Csak a múlt században jelent meg az első, maihoz hasonló állagú fogpaszta; eleinte üvegedényben, majd száz esztendővel ezelőtt az első tubusba csomagolt fogkrém is a patikákba került - feszeget fogas történelmi kérdéseket dr. Irmes Ferenc, a Colgate-Palmolive fogszakorvosa.
Őseink mintegy ötezer évvel ezelőtt vesszőket és gallyakat használtak a fogaik megtisztítására. Később különféle alakú pálcákat formáztak csontból, aranyból, esetleg tollszárból. Az ókori görögök állati csontot és alabástromot őröltek porrá, majd ezek keverékével tisztították fogaikat. Rómában a porított halcsontot fehérborral keverték. Az azt követő századok során újabb és újabb anyagokkal próbálták a fogakat tisztítani; közös vonásuk, hogy majdnem mindegyik fogporként került felhasználásra.
A fogkrémeknek nemcsak tisztító, hanem gyógyhatásuk is lehet: ezek fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, baktériumellenes és savközömbösítő hatásuknál fogva mind a szuvasodás, mind a fogágybetegségek megelőzésére alkalmasak. A fogkrémek fejlődésének mind a mai napig az egyik mérföldköve volt a fluoridtartalmú fogkrémek megjelenése a hatvanas évek közepén. A fluorid - a fluor más elemekkel és vegyületekkel alkotott sója - beépülve a fogzománcba ellenállóbbá teszi azt a fogszuvasodással szemben, valamint gátolja a foglepedékben található baktériumok fejlődését.
{p}Napjainkban a kutatások felgyorsultak és kiszélesedtek, egy sor vegyület előnyös tulajdonságairól győződtek meg a kutatók. Manapság azonban ismét egyre népszerűbb a természetes életmód, a természetes hatóanyagok használata - igaz ez a szájápolásban, ezen belül a fogkrémek összetételére is.
A Colgate Herbal a gyógynövényes fogkrémek új generációjához tartozik. A fogkrémben lévő négyféle gyógynövény (mirha, zsálya, eukaliptusz, kamilla) gyulladásgátló, fertőtlenítő és vérbőséget fokozó hatása kedvezően befolyásolja az íny állapotát, illetve természetes friss leheletet biztosít. Fluoridtartalma révén hatékonyan véd a fogszuvasodás ellen, a kalcium pedig erősíti a fogakat. A fogkrémcsalád legújabb fejlesztésű fogkrémje a propoliszt tartalmazó Colgate Herbal Propolis. A propolisz - amely a természetben fellelhető legerősebb antibiotikum - már évezredek óta ismert. Arisztotelész a fák könynyének nevezte a fantasztikus gyógyhatásáról az ókorban is közismert anyagot. Az elnevezés onnan ered, hogy a fák rügyeinek váladékában és a növények mézgájában találhatjuk meg. A méhek is innen gyűjtik be, szervezetükkel feldolgozzák, majd kaptárjuk falát bevonják ezzel a baktériumok elleni védekezés érdekében. A propolisz kivételes erejét bizonyítja az a tény, hogy a világ legzsúfoltabb élő közösségének számító méhkaptárban ismeretlenek a járványok. A propolisz nagyobb mennyiségben erős gyulladáscsökkentő, görcsoldó, fájdalomcsillapító, vírus-, baktérium- és gombaölő hatásáról, az immunrendszer hatékonyságát fokozó erejéről, a légcsőhurut és allergikus jellegű asztmás, megfázásos megbetegedésekkel szembeni hatékonyságáról ismert. Ezenkívül a rák elleni küzdelemben is ígéretes hatóanyagként tartják számon.
{p}
? Fogmosáshoz kis fejű, közepes keménységű, ritka sörtéjű fogkefét használjunk, hogy minden zegzugot könnyen elérjünk vele.
? Az ideális az volna, ha havonta cserélnénk, és külön volna reggeli és esti fogkefénk. Háromhavonta mindenképpen ajánlatos újat venni, főként a szétnyílt sörtéjű helyett. Kapható úgynevezett indikátoros fogkefe is, amelynek bizonyos sörtéi színváltozással jelzik az elhasználódást.
? A fogkefét két használat között úgy kell tárolni, hogy ki tudjon száradni. A pohárban fejjel kifelé álljon.
? Bár nem kifejezetten elegáns, valóban hasznos lehet egy rágógumi elrágcsálása is étkezés után. Erre a célra csakis a cukormentesek felelnek meg. A rágónak azonban nem csak előnyei vannak. Az még a kisebbik baj, hogy az amúgy is cserére érett fogtömést eltávolítja, de a rágógumit szorbittal édesítik, ami egyeseknél hasmenést okoz. A hízásra hajlamosak és fogyni vágyók részéről sem árt az óvatosság, mert a rágózással tulajdonképpen becsapjuk a gyomrunkat: puszta rágása és a fokozott nyáltermelés - a normális étkezési reflexek beindulásával - éhesebbé tesz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu