Hétmilliárd a kistérségeknek

Június végéig pályázhatnak az önkormányzatok arra a hétmilliárd forintra, amit a belügyi tárca különített el a kistérségek fejlesztésére. Új körzetesítést hoz mindez vagy ésszerű társulást?

EgyébCsászár Jenő2004. 05. 14. péntek2004. 05. 14.
Hétmilliárd a kistérségeknek


A 168 hazai kistérség tizede alakult meg eddig, s legalább száz társulás van formálódóban - hangzott el azon a tanácskozáson, melyet az ötszáz tagot számláló Községi Önkormányzatok Szövetsége tartott Mátraházán.
- A diákok érdeke is azt kívánja, hogy nagyobb létszámú, társulásban fenntartott iskolákba járhassanak - vélte Magyar Bálint oktatási miniszter. A kicsiny falusi iskolákban ugyanis nemcsak drága, de alacsony színvonalú is a tanítás, s ez főleg a felső tagozatban szembetűnő. Egy kisközségi általános iskolásnak tizenhatszor kisebb az esélye, hogy bejusson az egyetemre, főiskolára, mint városi társának. Negyven év alatt 1,4 millióról kilencszázezerre csökkent az általános iskolások száma, miközben a pedagógusoké 58 ezerről 98 ezerre nőtt. Ez a tendencia sem tartható tovább, ezért a társulási normatíva emelésével anyagilag is arra ösztönzik majd a településeket, hogy közösen működtessék az intézményeket. Mindehhez iskolabusz-program társul, hogy a távolabb lakó nebulók se maradjanak le az órákról.
Az idei költségvetés hétmilliárd forintot szán arra, hogy ösztönözze a többcélú társulások életre hívását. Ezek a közszolgáltatásokra - egészségügyi, szociális, oktatási feladatokra -, valamint területfejlesztési célra jönnek létre - tájékoztatta a résztvevőket Tóth Zoltán, a belügyi tárca államtitkára. A közigazgatás korszerűsítésének egyik fontos pillére a kistérségi rendszer intézményének kialakítása, ezt követi majd a regionális önkormányzatok létrehozása - mondta az államtitkár. Attól függően, hogy az önszántukból szövetkező önkormányzatok milyen teendők megoldására vállalkoznak, más-más összegekre pályázhatnak. Ebből az alapból támogatják az országban működő hat kistérségi modellkísérletet is Makón, Miskolcon, Tabon, Zalaegerszegen, Baján és Marcaliban.
{p} Baja 19 településsel hozta létre többcélú társulását - számolt be Szegner Anna, a város jogi irodájának vezetője. A modell bevezetését a belügyi tárca tízmillió forinttal támogatta. A kistérség közös informatikai és pályázatfigyelő rendszert, Tourinform-irodát, orvosi ügyeletet hozott létre, sőt még a gyepmesteri teendőkről is együtt gondoskodnak. A feladatkör folyamatosan bővül. Nemrégiben kiépítették a jelzőrendszeres házi gondozást, melynek révén ötven idős ember kaphat gyors segítséget. Felmerült az ötlet, hogy létrehozzák az utazó tanárok hálózatát: a hiányszakok - például a biológia, a fizika - pedagógusai a térség több iskolájában is oktatnák a diákokat.
A tabi kistérséghez tartozó Bábonymegyer ragaszkodna saját iskolájához. Éppen most akarják uniós pályázati pénzből korszerűsíteni a kilencvenhat nebulót oktató intézményt. Kérdés, érdemes-e - töprengett el Ruff Flórián polgármester. Idén ugyanis tizenkét diák ballag, s csupán kilenc elsőst számlálnak. A dunántúli község első embere attól tart, hogy a következő években kisebb normatívát kapnak a kis létszámú osztályok, s akkor ráfizetnek az önállóságra. Számos polgármester aggódott amiatt, hogy a mostani, jól működő három-négy községes iskolafenntartó társulások rosszabbul járnak, ha az új, többcélú kistérség központján keresztül csordogál majd hozzájuk a pénz. Legtöbben hangsúlyozták: ha a kormány önkéntes összefogásra ösztönzi a településeket, e kistérségi rendszer fenntartásához később is támogatást nyújt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek