Júniusi gabonaszünet

A jó Isten is, az Európai Unió is a gabonatermesztőkkel van - szögezhetjük le az utóbbi években hányatott sorsú agrártermelőkre gondolva. Valószínűleg az idén nem lesz olyan gabonatermesztő, aki veszteséggel zárná az évet. Várhatóan hosszú távon jó üzlet lesz az országban gabonát termeszteni. Aratásig van még egy hónap - ekkor viszont hiány lehet a takarmánygabonából. És ezt is túl kell élni.

EgyébO. Horváth György2004. 05. 27. csütörtök2004. 05. 27.
Júniusi gabonaszünet


Aki tudja, adja el búzáját, árpáját rögtön az aratáskor, feltéve, ha bruttó 30-31 ezer forintot ajánlanak tonnájáért! - ez a summázata a következő egy-két hónap gabonapiaci elemzéseiről készített összeállításunknak. Az első hetekben ugyanis a hazai viszonylagos takarmánygabona-hiány miatt biztosan keresni fogják az állattartók, takarmánykeverő cégek az új árpát, búzát.
{p} Most ugyanis a tápboltosok közlése szerint minimális mennyiségű abrakkészlettel kénytelenek gazdálkodni. Később, az aratás előrehaladtával viszont csökkennek az árak. A tavalyi 35-40 ezer forintos és az idén januárban regisztrált 50 ezer forintos tonnánkénti búzaár drámai mértékben csökken: a szinte biztosan csúcstermést hozó kalászosok ára 24-25 ezer forintra mérséklődik. Hogy ez valós ár-e, arra bizonyság a tény: ma már ennyiért is kötnek felvásárlási szerződéseket nagy gabonafelvásárlók, s úgy tűnik, kukoricából is rekordnagyságú területet vetettek be a termelők, az időjárás is kedvező lesz - amennyiben hihetünk a meteorológiai előrejelzésnek, mely szerint az idén nem lesz nagy, hosszan tartó kánikula és aszály. Mindezért néhány hétig igen furcsán alakul majd a hazai gabonapiac: a tavalyi gyenge termés miatt igen sok magtárból kifogyott a takarmánynak való búza, kukorica, árpa, keresik e terményeket. Értesüléseink szerint főleg a néhány tonnás, pár mázsás - az úgynevezett kistermelői -  igényeket nehéz kielégíteni.
Ugyanakkor a malmokban még elegendő ótermésű őrölnivaló található, emiatt a minőségi búza kínálatában nem lesz gond az új búza megjelenéséig. Importra ezért nem kell számítani, s takarmánygabona sem lépi át a magyar határt. Igaz, korábbi hónapokban érkezett néhány tízezer tonna árpa Szlovákiából, de ez elhanyagolható mennyiség. Manapság inkább olcsó liszt érkezik északi szomszédunktól: 50-52 forintba kerül a pékeknek, míg a magyar liszt kilójának ára 60-70 forint. Ez is magyarázza, miért lesz elegendő a jó minőségű búza az aratásig.
Kócza Zsolt, az Agrograin Rt. kereskedelmi igazgató-helyettese lapunknak egyenesen azt állította, hogy a takarmányozásra felhasználható kukoricából még exportra is futja. A tavalyi minimális búzatermésből a 600-700 ezer tonnát, kukoricából az 500 ezer tonnát is eléri az export úgy, hogy igazi nagy ellátásbeli problémák nem alakultak ki. Február végétől folyamatosan csökken a búza ára. A kukoricáé is (igaz, csak mérsékelten).
{p} Az árak várható alakulására utalhat egy érdekes szám: új termésű ukrán árpát már 90 dollárért lehet jegyezni fekete-tengeri kikötői áron, ami, az odáig tartó fuvarköltségeket leszámítva, Magyarországon 70 dolláros, azaz 15-15,5 ezer forintos tonnánkénti árral egyenlő.
Mindez az állattenyésztőknek kedvez: a dollár olcsó, az importált fehérje ára 10-15 százalékot esett az utóbbi időben, a hazai nagy termés miatt 80 százalékkal is olcsóbb lehet az abraktakarmány. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy az állattenyésztés költségeinek 65-70 százalékát kitevő takarmányköltség nyártól folyamatosan mérséklődhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek