Ritmusok - érzések

Slágerek. Ki gondolná, hogy Somló Tamás mindjárt hatvanéves! S a nagyszerű "zenebohóc" még mindig jelen van a magyar könynyűzene porondján, méghozzá igen jelentős rajongótáborral.

EgyébBorzák Tibor2004. 05. 21. péntek2004. 05. 21.
Ritmusok - érzések

Somló egykor az artistaképzőben tanult, egy ideig cirkuszban kereste a kenyerét, az 5 Luxor zsonglőrjeként. De aztán átpártolt a popzenéhez. A legendák szerint a Duna parti lépcsőkön alakította meg első zenekarát, az Atlaszt. Később az Omegában, a Kexben, a Non-Stopban és végül Presser csapatában kamatoztatta tehetségét. Hiába voltak jelentős sikerei, egy idő után elege lett az egészből, és elment külföldre vendéglátózni. A kilencvenes évek elején Demjén Ferenc hazacsalta, és Somló szólistaként folytatta.

{p} És ez is bevált. Nemrég pedig jogi diplomát szerzett, úgyhogy mostantól dr. Somló Tamásként szólíthatjuk. Ilyen gazdag életút után a művész végre kiadott egy válogatáslemezt, melyen eddigi legjelentősebb dalait énekli teljesen új felvételeken. Az egyik legszebb szám a Vallomás, Zsédenyi Adrienn közreműködésével. A régi barát, Demjén is szerepel az albumon, az Álomarcú lány-t éneklik együtt. Bónuszként Somló ajándékdala szól Lili lányának.(Warner Music/Magneoton/Rózsa Records)(Somló Tamás posztere Műsormellékletünk hátoldalán!)HS7. Hol van az a krézi srác?, Sajnálom, Mozdulj!, Dél-Amerika - ugye, milyen ismerősek ezek a dalcímek? De ki is énekli őket? A zenekar neve nehezebben ugrik be. Eláruljuk: Heaven Street Seven. A tizedik éve együtt alkotó csapat kezdetben nem tartozott a slágergyárosok közé, az angolszász gitáros popzene követőiként inkább elgondolkodtatóbb produkciókkal álltak elő. Ráadásul nem is magyarul, hanem angol nyelven adták elő szerzeményeiket.

{p} Ez a "renitenskedés" meghozta az eredményt, ugyanis bekerültek a francia MCM és az MTV Europa adásaiba, néhány éve pedig az R. E. M. előzenekara voltak Budapesten. A HS7 korábbi albumai, a 2000-ben megjelent Cukor, illetve a 2002-ben piacra került Kisfilmek a nagyvilágból sok változást hozott a banda életében. A legfeltűnőbb az, hogy most már csak magyarul énekelnek, a számok pedig populárisabbak. Ugyanez vonatkozik legfrissebb, Szállj ki és gyalogolj! című korongjukra is. Még egy különbség van az eddigiektől: kevesebb a dal, rövidebb a műsoridő. A Szűcs Krisztián, Balczer Gábor, Takács Zoltán, Németh Róbert, Orbán Gyula alkotta zenekar fülbemászó kompozíciói közül a Csízbörger a legátütőbb.(Warner Music/Magneoton)Filmzenék. A 76 esztendős Ennio Morricone nemrég Budapesten koncertezett. Hangversenykörútján végre hozzánk is ellátogatott, s ez már csak azért sem lehet véletlen, mert ő írja a Sorstalanság című film zenéjét is. Morricone hajdanán a Santa Cecilia Akadémián végzett harsona, zeneszerzés, hangszerelés, kórus- és zenekarvezetés tanszakon.

{p} Komolyzenei pályafutása szépen ívelt felfelé, ma a világ egyik legismertebb szerzője és karmestere. Az igazi ismertséget a mozifilmek hozták meg számára, 1961-től kezdve számtalan produkció zenei aláfestéséről gondoskodott. Csak a legeslegismertebbek: A Jó, a Rossz és a Csúf, Volt egyszer egy Vadnyugat, A misszió, Dekameron, Volt egyszer egy Amerika, 1900 legendája. Tavalyról pedig a Kill Bill. Az olasz mester minden létező elismerést megkapott már, így az Arany Glóbuszt, az Európai Életműdíjat is, hogy csak a legutóbbi kettőt említsük. Ennio Morricone Arena Concerto című lemeze a veronai, a nápolyi, a római és a sevillai hangversenyein rögzített felvételeket tartalmazza, köztük a fentebb említett híres filmzenék koncertváltozatait.(Warner Music/Euphonia/east-west)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek